RCKP Świetlne Miasto 2024 grafika
22.07.2024

KROSNO ZAPRASZA NA ŚWIET(L)NE MIASTO

Poszukujący wakacyjnych atrakcji znajdą je w ostatnią niedzielę lipca na krośnieńskim rynku. 28 lipca 2024 zapraszamy do udziału w Świet(l)nym Mieście - wydarzeniu, które z powodzeniem łączy sztukę i naukę oraz nowe technologie i tradycję. Spektakle, warsztaty naukowe i artystyczne, koncerty, pokazy i prezentacje, gry i zabawy sprawią, że swoje miejsce podczas wydarzenia znajdą zarówno najmłodsi, jak i dorośli. W lipcu warto udać się na krośnieński rynek i spotkać wszystkich tych, którym nieobca jest smykałka do nauki i nauki przez zabawę.

 

 

 

ŚWIET(L)NE MIASTO KROSNO
Miejsce: rynek / starówka, Krosno, woj. podkarpackie
Termin: 28 lipca 2024 (niedziela)
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl 
Wstęp: wolny

 

Wydarzenie „Świet(l)ne Miasto Krosno” pokazuje, jak bogate jest dziedzictwo przemysłu naftowego regionu i jak łączy się ono z działaniami artystycznymi, jak świetne lub raczej świet(l)ne może być miasto i jak jedno wydarzenie może przyciągać zarówno najmłodszych, jak i najstarszych. W ostatnią niedzielę lipca na krośnieńskiej starówce przenikać się będą przeszłość z teraźniejszością i przyszłością, nauka ze sztuką i nowe technologie z tradycją - o wydarzeniu mówią Organizatorzy.
RCKP Świetlne Miasto 2024 afisz.png [633.47 KB]

 

PROGRAM
NAFTOWE SPACERY PO KROŚNIE 
ŚWIET(L)NA TRASA KOLEJKI CDS 
Godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00
Opowieści snują przedstawiciele SITPNiG
Odjazd: przystanek MKS, ul. Staszica

ODKRYWANIE PODKARPACKIEJ NAFTY I GAZU
Godz. 16.00-20.00 
Prezentacja firm przemysłu nafty i gazu
Pokazy i zabawy dla najmłodszych
Symboliczne pasowanie na górnika-naftowca 
Konkursy wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu 
[Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, SITPNiG, EXALO Drilling, PGNiG TECHNOLOGIE, PGNIG Grupa Orlen, Instytut Nafty i Gazu]


NAUKOBUS „BYĆ JAK IGNACY” - NAUKA W DRODZE
godz. 16.00-20.00
Wystawa poświęcona Ignacemu Łukasiewiczowi, warsztaty edukacyjne, wyjątkowe laboratorium 
[Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza]


NA ŁĄCZACH ZE SZCZEPANIKIEM
godz. 16.00-20.00
Strefa Muzeum Rzemiosła w Krośnie poświęcona wybitnemu wynalazcy
Prezentacja wynalazków i oprowadzanie po wystawie 
[Muzeum Rzemiosła w Krośnie]


STANOWISKA NAUKOWO-WARSZTATOWE PANS 
Godz. 16.00-20.00
Warsztaty, doświadczenia, prezentacje nowych technologii
[Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie]


PRACOWNIA ROBOTYKI LEGO 
Godz. 16.00-20.00
Warsztaty, prezentacje 
[RoboCamp Krosno - Mali Konstruktorzy]


ZABYTKOWE ROWERY 
Godz. 16.00-20.00
Plenerowa wystawa rowerów zabytkowych 
Godz. 16.15
Prelekcja historyczna 
Godz. 18.00 
Pokaz mody historycznej
[Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe - Zabrze]


WARSZTATY ARTYSTYCZNE Z RCKP
Godz. 16.00-20.00 
Działania warsztatowe
[Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie]


STREFA GIER PLANSZOWYCH RCKP
Godz. 16.00-20.00 
Wielkoformatowe gry edukacyjne 
[Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie]


10. KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI „ARTYSTYCZNE PODCIENIA”
Godz. 16.00-18.30
Plenerowy konkurs plastyczny 
[Fundacja dla Sztuki]


NAJNAJOWE KONFRONTACJE FOTOGRAFICZNE „PSTRYK!”
Godz. 16.30
Otwarcie wystawy fotografii najmłodszych
[Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie]


STREFA INNOWACJI TECHNOLOGICZNYCH 
Godz. 16.00-20.00 
Laboratorium mobilne OZE
Prezentacja firm zajmujących się nowymi technologiami
[Instytucje i przedsiębiorstwa technologiczne]


SPOTKANIE Z KROŚNIEŃSKĄ KRÓTKOFALARSKĄ SIECIĄ RATUNKOWĄ 
Godz. 16.00-20.00 
Prezentacja analogowej i cyfrowej łączności radiowej
[Krośnieńska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa]


SCENA
17.00 Spektakl „Śmieciaki ratują świat” Teatr TAK 
19.00 Koncert Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej 
20.00 Koncert Arek Zawiliński Duo
21.00 Po koncercie PRZEMARSZ POD POMNIK I UROCZYSTE ROZPALENIE LAMPY NAFTOWEJ PRZY POMNIKU IGNACEGO ŁUKASIEWICZA W 171. ROCZNICĘ ROZPALENIA LAMPY NAFTOWEJ

 

O WYDARZENIU
Goście wydarzenia będą mogli wziąć udział w naftowych spacerach po mieście, odbywając podróż świet(l)ną kolejką Centrum Dziedzictwa Szkła.

 

To także okazja, aby bliżej poznać firmy i instytucje naftowe i gazowe, sprawdzić się w konkursach wiedzy oraz podczas zabaw, które przyciągną nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Odkrywanie podkarpackiej nafty i gazu z pewnością będzie zarówno interesujące, jak i inspirujące, szczególnie dla tych, którzy chcą poznać tradycje regionu lub zaplanować swoją przyszłość bliską nowym technologiom. Naukobus „Być jak Ignacy” w drodze Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zaciekawi wystawą, warsztatami edukacyjnymi i laboratorium poświęconym właśnie Ignacemu Łukasiewiczowi. Najmłodsi i dorośli mogą liczyć na eksperymenty i dobrą zabawę połączoną z nauką. W strefie innowacji technologicznych warto udać się do Laboratorium mobilnego OZE, gdzie królują nowe technologie i wiedza o nich. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych poprowadzi warsztaty i pokazy technologiczne, a RoboCamp Krosno - Mali Konstruktorzy zaprosi do udziału w warsztatach robotyki LEGO, sprawiając, że konstruktorem można być niezależnie od wieku.
Muzeum Rzemiosła w Krośnie przybliży postać Jana Szczepanika i wystawę o nim samym oraz… jego wynalazki. Poszukiwacze wiedzy i pomysłu na spędzenie czasu wolnego z pewnością pozostaną na łączach ze Szczepanikiem. Spotkanie z Krośnieńską Krótkofalarską Siecią Ratunkową każdego roku przyciąga zainteresowanych tematem łączności. Prezentacja analogowej i cyfrowej łączności radiowej przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym.

 

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza przygotowało dwie strefy dla poszukujących sztuki i nauki oraz zabawy i relaksu: w jednej - warsztaty artystyczne, podczas których, wykorzystując wiedzę o świetle i witrażach, mechanice i ruchu ciała oraz różnym materiałom i wyobraźni, powstaną prawdziwe cuda; w drugiej - wielkoformatowe gry edukacyjne o regionie i wynalazcach stąd, o których usłyszał cały świat!
Wraz ze Stowarzyszeniem Rowery Zabytkowe Zabrze goście wydarzenia przeniosą się w przeszłość. Wszystko za sprawą plenerowej wystawy zabytkowych rowerów z prelekcjami i pokazem mody historycznej.
Spacerując po krośnieńskim rynku, poszukiwacze sztuki znajdą ją podczas konkursu plastycznego „Artystyczne Podcienia” (Fundacja dla Sztuki) oraz w wystawie „Pstryk! Najnajowe Konfrontacje Fotograficzne”. Zdjęcia prezentowane w przestrzeni krośnieńskiej starówki autorstwa najmłodszych: Leila Mekhdiieva - Ślimak, Chmurka; Ksawery Fiejdasz - Pejzaż, Balonowe, Zarybianie ryb; Jeremi Jezierski - Żółto mi, Kwietna łąka; Pola Zygmunt - dyptyk Mój ogród.

 

Całość uświetnią spektakl familijny Teatru Tak - „Śmieciaki ratują świat” - i koncerty Arka Zawilińskiego oraz - tradycyjnie już - Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej. Wydarzenie zakończy wspólny przemarsz z rynku i uroczyste rozpalenie lampy naftowej przy pomniku Ignacego Łukasiewicza, upamiętniające 171. rocznicę tego wydarzenia.
KONCERT AREK ZAWILIŃSKI DUO
Autor muzyki, tekściarz, wokalista, gitarzysta posługujący się technikami fingerpicking slide i bottelneck. Gra na różnego typu gitarach (akustyczna, dobro, lap steel), dogrywa im harmonijką ustną, nadając rytm analogowym urządzeniem stomp box. Koncertował zarówno na festiwalach w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji, jak i grywał na ulicach Amsterdamu. Ma za sobą koncerty live w Polskim Radiu Gdańsk, Bydgoszcz, Rzeszów. Laureat festiwali, m.in. FAMA w Świnoujściu, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Zaczarowany Świat Harmonijki (w kategorii gitara) w Poznaniu, Piosenkarnia w Krakowie (występ w studiu radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej). Ponadto, otrzymał wyróżnienie od starostwa miasta Gorlice (Mosty Starosty - za wybitne osiągnięcia w twórczej interpretacji bluesa, folku i ballady) i Nagrodę Burmistrza Miasta Gorlice w dziedzinie kultury oraz wyróżnienia za organizację i wspieranie wydarzeń kulturalnych. W ankiecie Kwartalnika Twój Blues znalazł się w pierwszej piątce wokalistów bluesowych w Polsce za 2022 rok. W 2023 roku zdobył Złoty Kamerton na Festiwalu Polskiej Piosenki „ Kryształowy Kamerton” w Warszawie.
Świetlne 2024 Arek Zawiliński fot. Barbara Sterzel (1500x1000).jpg [546.97 KB]
Oficjalne wydawnictwa: „Tam gdzie zaczyna się mój świat” - Dalmafon 2007, „Blues Dziewięciu” - Dalmafon 2010, „Żelazna” - Flower Rekord 2012, „Na Rozdrożu”- Dalmafon 2015, „Moje buty już tam są” - Dalmafon 2022, „Mój Breakout - Solo Akt” - Capabilities 2023
 
Oficjalny kanał na YouTube: TUTAJ 

 

KONCERT MIEJSKIEJ GÓRNICZEJ ORKIESTRY DĘTEJ
Tradycją Świet(l)nego Miasta jest koncert Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej na rynku oraz wspólny przemarsz pod pomnik Ignacego Łukasiewicza oraz wspólne rozpalenie lampy naftowej. Na co dzień Orkiestra zaangażowana jest w działania artystyczne i życie kulturalne Krosna. Powstała w 1946 roku przy Zakładach Urządzeń Naftowych „Naftomet”. Od 2006 roku funkcjonuje w strukturach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. W trakcie wieloletniej działalności batutę nad orkiestrą przejmowali kolejno Konstanty Ekiert, Józef Kołodziej, Marek Drwal i Ireneusz Fatyga. Od 2007 roku funkcję kapelmistrza pełni Wiesław Wojnar. Orkiestra prowadzi działalność koncertową, propagując kulturę muzyczną i swoje miasto. Koncerty orkiestry cieszą się niezwykłą popularnością i przyciągają wielu słuchaczy. Swoimi występami muzycy uświetniają organizowane w mieście uroczystości. W 2017 roku muzycy - docenieni przez Prezydenta Miasta Krosna - otrzymali odznaczenie „Za zasługi dla Krosna”. Uzdolnieni muzycznie mogą dołączyć do Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej, która prowadzi ciągły nabór, dając tym samym możliwość – zarówno uczestniczenia w jej koncertach, jak i ich tworzenia.
Miejska Górnicza Orkiestra Dęta, nabór: TUTAJ 

 

SPEKTAKL „ŚMIECIAKI RATUJĄ ŚWIAT” TEATR TAK 
Spektakl ekologiczny. Ważny, jakże aktualny temat dotyczący nieciekawej sytuacji naszej planety poruszony w sposób przystępny dla wyobraźni dziecka. Akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości, w której na świecie żyją już tylko tytułowe Śmieciaki. Od nich dzieci dowiadują się, jak świat wyglądał kiedyś, dlaczego wszystko się zepsuło i co zrobić, żeby to naprawić. Razem z dziećmi przygotowują paradę pełną ekologicznych hasełek, które wspólnie skandując, szybko zapamiętują. Śmieciaki stosują w praktyce pojęcie recyklingu i segregacji śmieci według najnowszych zasad.

 

Świetlne 2024 Teatr Tak spektakl fot. arch. Teatr Tak.jpg [292.70 KB]
Podpowiadają dzieciom, jak swoją postawą i działaniem mogą być eko-bohaterami, bo przecież Ziemia potrzebuje ratunku każdego dnia. Całość podszyta przebojowymi piosenkami i dowcipem.

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie