"Krosno Wiosną" to coroczna akcja, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Krosna. Tegoroczna edycja przyciągnęła wielu mieszkańców i turystów, oferując liczne atrakcje, które wprowadziły wiosenną energię do serca naszego miasta.
Preludium wydarzenia był czwartkowy spacer po najcenniejszych elementach przyrody z prof. dr hab. Łukaszem Łuczajem, który zabrał swoich słuchaczy w miejsca, które mijamy codziennie, a których walorów przyrodniczych często nie doceniamy. Spacer rozpoczął się na rynku, prowadził przez centrum miasta aż do zakola Wisłoka. Profesor przez ponad trzy godziny opowiadał o miejscach, gdzie lokalna przyroda próbuje żyć w symbiozie z człowiekiem i jego miejskimi potrzebami.
W piątek w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej odbyły się warsztaty „Chwasty w kosmetyce”, prowadzone w ramach projektu „Chwalmy chwasty”. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, w jaki sposób wykorzystać powszechnie występujące wokół nas rośliny w codziennym życiu. Podczas warsztatów uczestnicy samodzielnie przygotowali tonik pokrzywowy oraz pomadkę ochronną do ust z mniszka lekarskiego.
W sobotnie przedpołudnie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie udostępniła mieszkańcom swoje edukacyjne zaplecze w postaci: Centrum Edukacji Ekologicznej, ścieżki edukacyjnej, parku, ogrodu botanicznego oraz wiaty, w której najmłodsi mogli skorzystać z interaktywnych tablic edukacyjnych. Leśnicy podkreślali, że las można chłonąć wszystkimi zmysłami: wzrokiem, słuchem, węchem, dotykiem, ale ze smakiem trzeba uważać gdyż większość jagód leśnych jest trująca.
W południe rozpoczęło się zwiedzanie Krośnieńskiej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW-PIB. Podczas prawie dwugodzinnego zwiedzania można było posłuchać, zobaczyć i sprawdzić jak na przestrzeni lat zmieniały się sposoby monitorowania pogody. Można było zobaczyć eksponaty w postaci starych przyrządów pomiarowych i porównać je z najnowszymi technologiami obsługiwanymi przez komputery.
Popołudnie można było spędzić na Zakolu Wisłoka przy pasiece miejskiej, gdzie krośnieńscy Pszczelarze przygotowali degustację miodów. Jak zawsze były niekończące się opowieści, tym razem o ziołach dla pszczół , a także dla ludzi. Dodatkowo uczestnicy akcji zajęli się uzupełnieniem nasadzeń krzewów miododajnych na obrzeżach sadu miejskiego.
O 16:00 w artKinie rozpoczęło się wręczenie nagród za konkurs plastyczny „Nasze Krosno, nasza przyszłość” i za konkurs fotograficzny „Ptaki w Krośnie”, które poprzedziło wyświetlenie przyrodniczego filmu edukacyjnego „Serce dębu”. W filmie przedstawiono cykl życia, które toczyło się wokół jednego ze starych dębów. Dla wielu stworzeń dąb był schronieniem, dla innych był źródłem pożywienia. Po filmie odbyło się wręczenie nagród za grę terenową „Łowcy czystego powietrza”.
Na koniec dnia w sali wykładowej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie wykład „Wiosenne zioła” wygłosiła Pani Ilona Kaczmarczyk – Żebrowska, profesor doktor habilitowana nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Podczas wykładu Pani profesor przedstawiła działanie oraz zastosowanie ziół kwitnących w naszej okolicy w poszczególnych wiosennych miesiącach podając też sposoby ich przygotowania.
Wydarzeniem wieńczącym akcję „Krosno Wiosną” były niedzielne warsztaty „Chwasty w kuchni” przeprowadzone w ramach projektu „Chwalmy chwasty”. Uczestnicy warsztatów przygotowali pyszne placki pokrzywowe oraz mieli możliwość spróbować „kaparów” z pąków mniszka lekarskiego.