Seniorzy. freepik.jpg
05.03.2024

Krosno przyjazne seniorom

Tworzenie przestrzeni przyjaznej seniorom, poprzez propozycję różnorodnych form aktywności od fizycznej, przez zajęcia edukacyjne po integrację społeczną i międzypokoleniową, a także wspieranie ich w codzienności oraz propagowanie zdrowego stylu życia, to najważniejsze założenia polityki senioralnej w Krośnie.

 

Pod koniec grudnia 2023 r. w Krośnie mieszkało 13 364 seniorów (60+), co stanowiło 31 % ogólnej liczby mieszkańców (źródło: UMK). Wśród tej grupy mieszkańców są osoby sprawne i aktywne, dla których we współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz seniorów, miasto przygotowuje co roku szeroką ofertę zajęć, wykładów i wycieczek.

W roku 2023 na ten cel Krosno przekazało organizacjom pozarządowym z budżetu prawie 50.000 zł. Na terenie naszego miasta działa szereg stowarzyszeń, w których seniorzy mogą się integrować, uczestniczyć w różnorodnych prelekcjach, spotkaniach i warsztatach oraz wzmacniać swoją kondycję fizyczną pod okiem instruktorów.

Wśród tych stowarzyszeń są:

 

senior spotkanie w CWOP.jpg [265.01 KB]


Miasto Krosno podpisało ze Stowarzyszeniem Manko z siedzibą w Krakowie oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Społecznego Spółka z O.O. z siedzibą w Krakowie, porozumienie o partnerstwie w ramach Programu Gmina Przyjazna Seniorom – Ogólnopolska Karta Seniora. Krośnieńscy seniorzy dzięki tej współpracy otrzymują bezpłatnie Ogólnopolską Kartę Seniora, która uprawnia do korzystania ze zniżek oferowanych przez przedsiębiorców w całej Polsce oraz bezpłatny egzemplarz Ogólnopolskiego magazynu „Głos Seniora”.


W 2023 r. po raz czwarty dla mieszkańców Krosna w wieku pow. 65 lat zrealizowano projekt pn. „Bon Zdrowotny dla Seniora”. Celem projektu była poprawa jakości życia krośnieńskich seniorów poprzez wsparcie usprawnienia układu ruchu, zwiększenie dostępności do świadczeń rehabilitacji leczniczej oraz przeciwdziałanie izolacji seniorów.


We współpracy z organizacją pozarządową w ramach promocji zdrowia psychicznego prowadzono punkt konsultacyjny dla mieszkańców, w którym seniorzy mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologa i psychoterapeuty. W ramach profilaktyki i promocji zdrowia seniorzy skorzystali z takich programów jak: „Program wczesnego wykrywania nowotworów raka jelita grubego”, „Program wczesnego wykrywania nowotworów raka piersi” oraz „Program profilaktyki chorób układu krążenia”.

Co roku seniorzy spotykają się podczas miejskiego wydarzenia, jakim jest Krośnieński Sejmik Senioralny - impreza przyciąga coraz większą liczbę seniorów.

 

RCKP oferta dla seniora_fot. Diana Ginalska 5.jpg [245.63 KB]

Dla grupy seniorów, która z powodu niepełnosprawności i różnych chorób potrzebuje wsparcia, miasto Krosno oferuje stosownie do potrzeb: usługi opiekuńcze, usługi sąsiedzkie, w ramach programów rządowych: asystenta osoby niepełnosprawnej czy opiekę wytchnieniową. Ze środków PFRON seniorzy otrzymują dofinansowanie do wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, do likwidacji barier architektonicznych, komunikowania się i technicznych, do zakupu wyrobów medycznych refundowanych przez NFZ oraz do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W celu objęcia jak najszerszej grupy seniorów powyższym wsparciem pozyskiwane są środki zewnętrzne.

Nasi seniorzy mogą bezpłatnie korzystać z wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego prowadzonej przez samorząd. Informacja o wypożyczalni znajduje się na stronie internetowej WSM.  Krośnieńscy seniorzy mają możliwość korzystania z bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej od poniedziałku do soboty w dwóch punktach: przy ul. Grodzkiej 10 i ul. Prochowania 4 po wcześniej rezerwacji telefonicznej.

Krośnieńska Rada Seniorów, organ doradczy i opiniotwórczy, powstała z myślą o głębszym wsłuchaniu się w problemy osób starszych mieszkających w Krośnie. Seniorzy, którzy ze względu na stan zdrowia wymagają całodobowej opieki mogą zamieszkać w Domu Pomocy Społecznej Nr 1 w Krośnie przy ul. Żwirki i Wigury 4a lub w Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Krośnie przy ul. Kletówki 7.

W tym roku miasto Krosno rozpoczęło prace nad utworzeniem Dziennego Domu Senior+ w budynku przy ul. Czajkowskiego. Celem utworzenia Dziennego Domu „Senior+” jest zapewnienie wsparcia dla osób starszych 60+ w ich codziennym funkcjonowaniu, zapewnienie im opieki, pomoc w utrzymaniu kondycji psychofizycznej, zwiększenie aktywności ruchowej, odkrywanie i rozwijanie zainteresowań, poszerzenie i zdobywanie wiedzy oraz zaspokajanie potrzeb kulturalnych. Będzie to miejsce dziennego pobytu, gdzie seniorzy pod opieką instruktorów terapii i fizjoterapii będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć.

Krośnieńskie jednostki kulturalne, zachęcają naszych seniorów do skorzystania z różnorodnych form aktywności. W Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w 2023 r. zrealizowano szereg działań skierowanych do seniorów. Wieloletnia współpraca ze stowarzyszeniami i instytucjami, które swe działania kierują  w stronę tej grupy społeczeństwa pozwoliło wypracować dobre praktyki. W ubiegłym roku odbyły się:

  • spotkania w klubach: Klub Podróżnika, Klub Miłośników Filmu, Dyskusyjny Klub Książki (w Filii nr 6 i Filii nr 4), Dyskusyjny Klub Seniora (w Czytelni Głównej), Dzienny Klub Seniora „Caffe+” (w Filii nr 1) – cykliczne spotkania z miłośnikami książek, filmu i podróży, w trakcie których uczestnicy dyskutują nt. przeczytanych książek, poznają nowych autorów i gatunki literackie, dzielą się wrażeniami, spędzają czas w towarzystwie osób w tym samym wieku, co dla wielu jest często jedyną okazją kontaktu z grupą;
  • spotkania z podopiecznymi z Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Krośnie, Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Krośnie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie (spotkania cykliczne skupione wokół książek tematycznie związanych np. z rocznicami, świętami, itp.);
  • „Weekend seniora z kulturą”- ogólnopolska akcja zainicjowana przez MKiDN, która ma na celu zachęcanie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W 2023 r. KBP przyłączyła się do akcji (w jej ramach odbyło się międzypokoleniowe spotkanie dla uczniów SP nr 10 w Krośnie i seniorek z Dyskusyjnego Klubu Książkowego „Czwórka” oraz spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Seniora w Czytelni Głównej);
  • „Narodowe Czytanie” – w ubiegłorocznej edycji seniorzy stanowili liczna grupę, która wzięła aktywny udział w akcji czytając fragmenty „Nad Niemnem” E.Orzeszkowej (udział wzięli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz podopieczni DPS nr 1 w Krośnie);
  • indywidualne porady komputerowe dla seniorów (bardzo popularne wśród tej grupy wiekowej; seniorzy korzystają z pomocy bibliotekarza, polegającej na rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z działaniem i obsługą sprzętu komputerowego, telefonicznego, czytników);
  • oferta księgozbioru bibliotecznego systematycznie uzupełniana jest o tytuły poszukiwane przez seniorów, z odpowiednio dużą czcionką, o określonej tematyce. Seniorzy mogą liczyć również na pomoc w doborze książek oraz dowóz bezpośrednio do miejsca zamieszkania (oferta „Książka na telefon).

RCKP oferta dla seniora_fot. Diana Ginalska 1.jpg [353.92 KB]

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza realizuje i wspiera działania kierowane do licznych grup wiekowych. To tutaj swoje miejsce znajdą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, a tak istotna międzypokoleniowość nie powoduje izolowania się żadnej z tych grup na siebie. Jednocześnie instytucja zachęca seniorów do udziału w wydarzeniach kulturalnych - jako odbiorców, ale też do zaangażowania się w tworzenie tych wydarzeń.

Cykl wydarzeń "... dla Seniora" to przede wszystkim propozycje spektakli wystawianych w Krośnie przez profesjonalne teatry. Wymienić tu można takie teatry jak Teatr Klasyki Polskiej w Warszawie czy Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Z kolei sekcja Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza - artKino - zaprasza, w samo południe, na seanse w ramach cyklu "Filmowy Klub Seniora", a sekcja Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na warsztaty, Etnoranki i inne spotkania, w których seniorzy z Krosna chętnie biorą udział.

Organizowane są wydarzenia, których licznymi odbiorcami są właśnie seniorzy sprzyjający krośnieńskiej kulturze, takie jak Biesiady Poetyckie, Spotkania Kobiet Pogranicza, wernisaże czy liczne koncerty muzyczne lub tańca.

RCKP oferta dla seniora_fot. Diana Ginalska 2.jpg [384.01 KB]

Ta grupa wiekowa świetnie odnajduje się w zespołach i klubach artystycznych, pokazując, że nie wiek, a chęć do działania, talent i potencjał, decyduje o byciu częścią grupy. Doświadczenie, wiedza i umiejętności doceniane są przez młodszych kolegów z Fotoklubu, Klubu Literackiego, Miejskiej Orkiestry Dętej czy Chóru Echo.

Od 22 lat - w każdy czwartek - na Kolejowej 1 spotykają się seniorzy należący do Klubu Seniora "Czerwone Jabłuszko". To jedna z grup artystycznych czy też forma spędzania czasu, wzbogacona o towarzyskie spotkania czy wyjazdy. W ramach regularnej oferty organizowane są także zajęcia w ramach "Studia ruchu". Ta grupa wiekowa znajduje swoje miejsce także w „Pracowni na piętrze”, podczas zajęć plastycznych i wyjazdowych plenerów. W urokliwej pracowni powstają prace, które podziwiać można na wystawach odbywających się na Kolejowej 1.

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie sprzyja inicjatywom podejmowanym przez tę grupę wiekową, udostępniając przestrzenie na zajęcia ruchowe, których początku należy doszukiwać się jeszcze w budżecie obywatelskim.

Pracownicy instytucji zapraszają seniorów do tworzenia oferty kulturalnej, z jednej strony rozwijając partycypacyjny model współpracy, a z drugiej stawiając na celebrowanie codzienności i nadawanie znaczenia właśnie życiu mieszkańców Krosna. Projekt taki jak "Kultura remiksu" to cykl wystaw, warsztatów i produkcji podcastów czy wydawnictw niejako wywodzi się z konsultacji z mieszkańcami osiedla Tysiąclecia i decyzji o tym, że to oni mogą zapraszać do kultury całe miasto.

W ramach docenionego przez Narodowe Centrum Kultury projektu udało się wydać grę traktującą o miejscach kultowych, które lata temu zniknęły z mapy Krosna. Dla kultury współpraca z seniorami to nieocenione źródło wiedzy, dla nich samych sposobność bycia, angażowania się w miejskie inicjatywy, a dla młodszych okazja do dostrzeżenia potencjału osób starszych.

RCKP oferta dla seniora_fot. Michał Maślany 1.jpg [1.57 MB]

Idealne miejsca, które sprzyjają rekreacji oraz integracji krośnieńskich seniorów i cieszą się popularnością to z pewnością zmodernizowane parki: przy ul. Piastowskiej oraz przy ul. Lwowskiej, w których wykonane zostały nowe alejki, zamontowano urządzenia sportowe, a także elementy małej architektury. Również nowoczesny park sensoryczny przy ul. Chopina to doskonałe miejsce do integracji międzypokoleniowej. Nowe punkty na mapie Krosna cieszące się ogromną popularnością seniorów, to tężnie solankowe, które oprócz walorów zdrowotnych, stały się miejscem spotkań. Są też ważnym elementem w budowaniu dobrych nawyków dbania o kondycję i formę. 

Otwarcie Parku Sensorycznego w Krośnie (6).jpg [1.53 MB]

Działania realizowane przez miasto Krosno, mają na celu poprawę komfortu życia osób starszych, pozwalają seniorom poczuć się częścią lokalnej społeczności, a także dążą do tego, aby po prostu żyło się im lepiej.

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie