Logotyp Podkarpackie żyj i oddychaj oraz KROSNO MIASTO SZKŁA
22.07.2024

Krosno partnerem projektu LIFE Podkarpackie Żyj i Oddychaj

Krosno będzie realizować projekt pn. „LIFE IP – Skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza dla województwa podkarpackiego z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego: „Podkarpackie – żyj i oddychaj”. 3 lipca 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego została podpisana umowa partnerska na realizację tego przedsięwzięcia. Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 


Razem w partnerstwie
Miasto Krosno jest jedną z 61 gmin w regionie, które są partnerami projektu wraz z innymi instytucjami i jednostkami: Województwem Podkarpackim (beneficjentem koordynującym), Instytutem Technologii Paliw i Energii, Stowarzyszeniem „EKOSKOP”, Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego, Stowarzyszeniem na rzecz efektywności im. Prof. Krzysztofa Żmijewskiego oraz jednym partnerem zagranicznym.

 

Całkowity budżet projektu przypadający dla Krosna wynosi 2.446.017,00 zł w tym:

  • z Programu LIFE Unii Europejskiej – 1.467.610,00 zł
  • ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – 856.105,00 zł
  • wkład własny gminy 122.302,00 zł.

 

Program LIFE, czyli Program Działań na Rzecz Środowiska i Klimatu
To jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska, w tym przyrody oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i klimatu.

 

Doradca ds. powietrza i energii w każdej gminie
Jak zakłada program, już w tym roku w każdej z gmin uczestników projektu mają rozpocząć pracę gminni doradcy ds. powietrza i energii, którzy będą wspierać mieszkańców. Mają pomagać w wyborze ekologicznego źródła ciepła, doradzać, w jaki sposób uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca, termomodernizacji budynków oraz z jakiej oferty i rozwiązania skorzystać. Doradca będzie mieć także możliwość wykonywania świadectw energetycznych dla budynków gminnych, co jest szczególnie istotne w obecnym systemie prawnym, dzięki ukończeniu studiów podyplomowych zaplanowanych w ramach projektu. Wsparcie w realizacji uchwał Sejmiku Województwa, tj. Programu Ochrony Powietrza i uchwały antysmogowej, jest kolejną korzyścią wynikającą z uczestnictwa w projekcie.

Te uchwały obligują gminy do działań zmierzających do poprawy jakości powietrza. Ponadto, gminy biorące udział w projekcie będą miały preferencje podczas oceny wniosków o dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Podkarpacia na lata 2021-2027, co zwiększy ich szanse na uzyskanie dodatkowych środków finansowych.

Dodatkowo w ramach projektu w mieście Krośnie utworzone zostanie stanowisko doradcy ds. zarządzania energią, który będzie odpowiedzialny za wdrażanie i monitorowanie standardów zarządzania energią (w tym racjonalne zużycie energii w budynkach publicznych na terenie miasta), podejmowanie działań zmierzających do oszczędności energii w sektorze publicznym, wykorzystanie OZE, podniesienie efektywności energetycznej oraz planowanie i opiniowanie działań inwestycyjnych. Wdrożenie systemu zarządzania energią w ramach projektu przyczyni się do odpowiedzialnego zaopatrzenia mieszkańców w energię cieplną i elektryczną oraz pozwoli
na obniżenie zużycia energii w budynkach gminnych.


Szkolenia, warsztaty, konferencje dla mieszkańców
Projekt LIFE Podkarpackie przewiduje również realizację kampanii informacyjno-edukacyjnej, które mają podnieść świadomość mieszkańców na temat problemów związanych z jakością powietrza i konieczności podejmowania działań na rzecz ich rozwiązania. Planowane są szkolenia, konferencje, panele dyskusyjne oraz warsztaty, zarówno stacjonarne, jak i zdalne.

Realizacja projektu planowana jest na lata 2024-2033.

 


Logotypy partnerów projektu.png [35.05 KB]

Projekt: Skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza dla województwa podkarpackiego z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego: "Podkarpackie – żyj i oddychaj”” realizowany jest przy dofinansowaniu z programu LIFE Unii Europejskiej oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
LIFE22-IPE-PL-LIFE Podkarpackie

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie