Krosno ma nową aplikację, która daje możliwość niestandardowego przyjrzenia się miastu z poziomu przeglądarki internetowej
Na zlecenie Miasta Krosna został zrealizowany projekt polegający m.in. na wykonaniu cyfrowych fotogrametrycznych zdjęć lotniczych pionowych, ukośnych i skaningu laserowego. W jego ramach pozyskano także zdjęcia sferyczne krośnieńskich ulic. Efektem prac było wykonanie m.in. prawdziwej ortofotomapy, zdjęć ukośnych prezentujących widok wszystkich fasad budynków i obiektów z czterech głównych kierunków świata, sklasyfikowanej chmury punktów, modelu 3D miasta i panoram sferycznych z poziomu ulicy.
Nalot, w trakcie którego pozyskano dane fotogrametryczne, miał miejsce 12 maja br. Sześć kamer zainstalowanych na samolocie wykonało łącznie 15 000 zdjęć, które później użyte zostały do opracowania finalnych produktów. Równolegle do nalotu trwała inwentaryzacja blisko 160 km ulic miasta, podczas której samochód specjalnym zestawem kamer zamontowanym na dachu, wykonał 32 355 panoram. To pierwszy taki projekt w Polsce kiedy pozyskano różnego typu dane z pułapu lotniczego i poziomu ulicy w tym samym czasie.
W trakcie trwania nalotu warunki pogodowe były doskonałe, co przełożyło się na wysoką jakość zarówno pozyskanych danych, jak i finalnych opracowań. Rozdzielczość zdjęć jest bardzo wysoka, a określana jest przez rozmiar piksela terenowego, który wynosi 5cm.
Aby przekonać się co właściwie możemy zobaczyć na takiej jakości materiałach, warto odwiedzić ogólnodostępny serwis pod adresem krosno.obliview.com, gdzie prezentowane są ww. materiały.
Dzięki aplikacji oraz jej funkcji porównywania dwóch wybranych ortofotomap, użytkownicy mają możliwość przekonać się jak na przestrzeni ostatnich 20 lat zmieniło się Krosno. Ponadto każdy ma możliwość wykonania wielu rodzajów pomiarów, w tym także wysokości obiektów na zdjęciach ukośnych czy danych 3D (skaning, model 3D). Poza tym istnieje możliwość pomiaru powierzchni elewacji i oszacowania kosztu np. termomodernizacji wybranego budynku.
Aplikacja została zaprezentowana 6 września br. podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Krosna
Serwis posiada także dodatkowe narzędzia, wśród których na szczególną uwagę zasługują: funkcja generowania przekrojów na danych 3D, w tym odczytywania kąta nachylenia dachu, analiza zacienienia w wybranym przez użytkownika dniu i godzinie, a także możliwość określania potencjału solarnego dachów.
Tak szczegółowo zinwentaryzowana przestrzeń, gdzie użytkownik ma do dyspozycji 5 perspektyw “z góry” (jednej pionowej [w tym kilku archiwalnych aż do 2001 roku] oraz 4 ukośnych), które dodatkowo uzupełnione zostały pełnym widokiem 360° “z poziomu ulicy”, daje każdemu możliwość niezwykle dokładnego odbioru otaczającej go przestrzeni. Dzięki wspomnianym danym oraz narzędziom zaimplementowanym w serwisie, łatwiej będzie podejmować właściwe decyzje, w zagadnieniach posiadających kontekst przestrzenny. Mapy będą przydatne nie tylko urzędnikom, architektom czy inwestorom, ale także mieszkańcom – na przykład przy zgłaszaniu projektów do budżetu obywatelskiego, analizowaniu otoczenia w przypadku zakupu nieruchomości, czy turystom planującym odwiedzić miasto. Miasto w 3D dostępne w przestrzeni wirtualnej to także świetny materiał dla rynku obrotu nieruchomościami bowiem dzięki interaktywnym linkowi do danego widoku każdy może pokazać dokładnie nieruchomość która jest na sprzedaż czy wynajem.
Krosno jest pierwszym miastem na Podkarpaciu, które zinwentaryzowało swoją przestrzeń w ten sposób. Opublikowany właśnie krośnieński serwis OBLIVIEW®, jest pierwszym w Polsce, gdzie tak pełny zestaw danych został pozyskany praktycznie w tym samym czasie.
Komplet prac zrealizowała tarnowska spółka MGGP Aero, (na ponad miesiąc przed ostatecznym terminem wynikającym z podpisanej umowy) w ramach projektu „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO”, Program Rozwój Lokalny, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Całkowity koszt: ok. 230 000 złotych.
Projekt pn. „Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO” realizowany jest w ramach Programu Rozwój Lokalny i współfinansowany w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.
„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”
Wysokość otrzymanego dofinansowania wynosi 15 328 498,86 PLN. Beneficjentem/ Partnerem Wiodącym jest Miasto Krosno. Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców.
www.norwaygrants.pl
www.norwaygrants.org
Fundusze norweskie reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. W ramach funduszy norweskich Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej oraz obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Wraz z pozostałymi darczyńcami, Norwegia przekazała 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Fundusze norweskie na lata 2014-2021 wynoszą 1,25 miliarda euro.
Priorytety na ten okres to:
#1 innowacje, badania naukowe, edukacja ,konkurencyjność i godna praca;
#2 integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
#3 środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
#4 kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;
#5 sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.