Pod pomnikiem Marszałka i defilada (21) (1020x680).jpg
16.08.2022

Krośnieńskie obchody Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia to dzień szczególny - poświęcony pamięci poległych w walkach o niepodległość Polski. Krośnianie podtrzymują tradycję uroczystego obchodzenia tego patriotycznego święta. Główne uroczystości odbyły się na starówce. Sierpniowe święto jest okazją do wspomnienia o mieszkańcach miasta, którzy oddali życie za Ojczyznę. W Krośnie jest kilka ważnych miejsc, pomników i tablic upamiętniających poległych w walkach na różnych frontach.


Krośnieńskie miejsca pamięci są szczególnie istotne dla lokalnych społeczności. Związane z nimi dramatyczne wydarzenia, są ciągle żywe w pamięci mieszkańców. Upamiętniają poległych podczas walk za ojczyznę bliskich, znajomych i członków rodziny. Podczas najważniejszych świąt narodowych mieszkańcy i władze samorządowe składają tam kwiaty i palą znicze. Wiązanki kwiatów przy pomnikach składali w zastępstwie Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran, Tomasz Soliński i Zbigniew Kubit Przewodniczący Rady Miasta Krosna.


Park ul. Okrzei
Obelisk upamiętniający mieszkańców Krosna i okolic zamordowanych przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. Na obelisku widnieje napis „Tutaj zginęli synowie i córki tej ziemi zamordowani przez niemieckiego okupanta w latach 1939-1943. Chwała ich pamięci”.


Kościół OO. Kapucynów

Tablica upamiętniająca Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy, umieszczona jest na ścianie frontowej Kościoła OO. Kapucynów. Została odsłonięta w 70-tą rocznicę odzyskania niepodległości.


Pomnik na ul. Powstańców Warszawskich
Upamiętnia on poległych na frontach I i II wojny światowej oraz 34 mieszkańców dzielnicy zamordowanych w egzekucjach i obozach zagłady, członków Armii Krajowej, w latach 1939-1945.


Ul. Niepodległości
Pomnik poświęcony poległym oficerom i żołnierzom Armii Krajowej „Podkarpacie”. Na granitowym obelisku widnieją słowa roty przysięgi AK-owca.


Cmentarz Komunalny
Grób Nieznanego Żołnierza. Symboliczna mogiła, w kwaterze żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej od 1925 r., powstała z inicjatywy mieszkańców. Na piaskowej płycie widnieje napis: Nieznanemu żołnierzowi Polskiemu poległemu za Ojczyznę 1918-1920 r.


Suchodół
Wzniesiony w 1924 r. pomnik zwieńczony krzyżem i orłem poświęcony jest poległym podczas I i II wojny światowej. Obok na postumentach wmurowane są dwie tablice pamiątkowe poświęcone poległym w obronie Ojczyzny mieszkańcom dzielnicy Suchodół.


Polanka

Pomnik poświęcony Pamięci Parafian Poległych w Walkach za Ojczyznę - trzydziestu jeden żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej i wojny polsko – bolszewickiej w 1920 r.


Białobrzegi

Pomnik poświęcony poległym za Ojczyznę w latach 1914 – 1918, odsłonięto 11 listopada 1920 r. Ufundowany został przez mieszkańców dzielnicy. Na poszczególnych kamieniach wyryte zostały nazwiska poległych.
W tym roku złożenie kwiatów przy białobrzeskim pomniku miało wyjątkową oprawę. Władze dzielnicy, chcąc upamiętnić 100 rocznicę odsłonięcia pomnika, przygotowały 14 sierpnia (niedziela) uroczystość z udziałem Miejskiej Orkiestry Górniczej i mieszkańców.

 

Mieszkańcy Miasta Krosna, księża z krośnieńskich parafii, przedstawiciele służb mundurowych oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych wzięli udział w uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego na krośnieńskim rynku. Obchody rozpoczęła polowa Msza Święta w intencji żołnierzy poległych w wojnie polsko - bolszewickiej i innych bojach o niepodległość Ojczyzny oraz w intencji odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej.

Po Mszy Świętej zebrani przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje władz samorządowych, przedstawiciele związków, stowarzyszeń i partii politycznych złożyli wieńce pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości na krośnieńskim Rynku zakończyła defilada Kompanii Honorowej Strzelców Podhalańskich.



Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie