Krośnieński Holding Komunalny rozstrzygnął przetarg i podpisał umowę na zakup energii elektrycznej dla Grupy Zakupowej na lata 2025-2026. Dostawcą energii, dla 382 podmiotów wchodzących w skład Grupy, będzie firma Tauron Sprzedaż, a cena energii elektrycznej będzie kalkulowana co kwartał w oparciu o dane z Towarowej Giełdy Energii.
Wzorem ubiegłego roku Krośnieński Holding Komunalny, lider Grupy Zakupowej Energia Elektryczna, przeprowadził postępowanie przetargowe na zakup energii dla Grupy Zakupowej w oparciu o model bazujący na cenach obowiązujących na Towarowej Giełdzie Energii, a nie jak w latach ubiegłych według modelu stałej ceny.
To oznacza, że dostawca energii, czyli firma Tauron, co kwartał będzie kalkulował ceny jednostkowe za 1 MWh energii elektrycznej w oparciu o notowania energii elektrycznej z Towarowej Giełdy Energii oraz o stałą marżę zaoferowaną w złożonej ofercie przetargowej.
Aktualnie jest to najlepszy model dla ustalenia ceny za energię elektryczną. Sytuacja na rynku energii jest w miarę ustabilizowana, w porównaniu na przykład do roku 2022 czy 2023, ale duże wahania cen na rynku ciągle występują. W takiej sytuacji oparcie ceny za energię elektryczną o dane z Towarowej Giełdy Energii wydaje się jak najbardziej racjonalne, gdyż zmniejsza ono ryzyko sprzedawcy i dzięki temu może on zaoferować korzystniejsze warunki – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
Umowa na zakup energii elektrycznej dla Grupy Zakupowej została zawarta na 24 miesiące, tj. od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. Cena energii elektrycznej dla członków Grupy będzie przekazywana przez firmę Tauron Sprzedaż co kwartał.
Szacunkowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresie obowiązywania umowy dla wszystkich podmiotów wchodzących w skład Grupy Zakupowej wynosi ponad 107 GWh dla 5354 punktów poboru, a szacunkowa wartość zamówienia według danych z TGE z dnia przekazania ogłoszenia przetargu wynosi blisko 71 mln zł (brutto).
W skład Grupy Zakupowej Energia Elektryczna wchodzi 31 gmin, 5 powiatów, łącznie 382 podmioty: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o., Centrum Dziedzictwa Szkła Sp. z o.o., Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie, CEDR ENERGO Sp. z o.o., ECO IMAGE Sp. z o.o., gminy: Baligród, Besko, Bukowsko, Chorkówka, Cisna, Czarna, Dębica, Dukla, Dydnia, Haczów, Jaśliska, Jedlicze, Komańcza, Korczyna, Krościenko Wyżne, Lesko, Miejsce Piastowe, Nowy Żmigród, Olszanica, Pilzno, Rymanów, Sanok, Solina, Tarnowiec, Tyrawa Wołoska, Wojaszówka, Zagórz i Zarszyn wraz z jednostkami podległymi, miasta: Sanok, Starachowice, Krosno wraz z jednostkami podległymi, powiaty: bieszczadzki, jasielski, krośnieński, leżajski i sanocki wraz z jednostkami podległymi, Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Szczawnym, Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Tarnowcu Sp. z o.o., Jedlickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o., Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, Krośnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Krośnie, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie Spółka Akcyjna, REMONDIS KROEKO Sp. z o.o., Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o., Sport Lesko Sp. z o.o., Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Jedność” w Krośnie, Uczelnia Państwowa w Sanoku, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie.
Krośnieński Holding Komunalny jest również liderem Grupy Zakupowej zajmującej się grupowy zakupem i dostawą paliwa gazowego. Grupę tę tworzy 34 członków, którzy reprezentują interesy blisko 245 podmiotów. Przetarg na zakup gazu dla członków Grupy został rozstrzygnięty w czerwcu br., a jego wartość wynosi ponad 23,5 mln zł.
W skład tej Grupy Zakupowej wchodzą m.in: gminy Besko, Boguchwała, Dębica, Dukla, Dydnia, Jedlicze, Haczów, Lesko, Miejsce Piastowe, Olszanica, Rymanów, Sanok, Tarnowiec, Wojaszówka, Zagórz, Gmina Miasto Krosno, Gmina Miasta Sanoka wraz z podległymi im jednostkami, powiat leżajski, powiat sanocki oraz Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Tarnowcu Sp. z o.o., Jedlickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o. o., Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Prokuratura Okręgowa w Krośnie, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kolbuszowa, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o., Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o. o., Starachowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Wspólny Dom" Sp. z o.o., Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku, Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach.