Krośnieńscy strażacy na Mistrzostwach Świata w Korei Południowej
27.09.2018

W mieście Chungju w Korei Południowej w dniach od 10 do 17 września rozegrane zostały 13 Mistrzostwa Świata Strażaków. Na zawody te z Polski wyjechało 6 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, z czego 4 Podkarpacia, w tym 2 z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie. Podkarpaccy strażacy startowali w konkurencjach biegowych, a mazowieccy w siatkówce halowej dwójek. Łącznie na tych Mistrzostwach startowało 6600 strażaków z 63 państw świata, w 75 różnych konkurencjach.

Występ polskich strażaków można uznać za ogromny sukces, gdyż prawie każdy ich start kończył się miejscem na podium. Najpierw w zawodach wzięli udział drużyny siatkarzy halowych. 14.09.2018 r.  mł. kpt. Tomasz Barczyk z KM PSP w Warszawie i mł. asp. Adam Ojrzyński z KM PSP w Łodzi, rozgromili rywali i wygrali eliminacje. Dzień później podczas rozgrywek finałowych, również byli najlepsi. Wygrali wszystkie swoje mecze i zdobyli złoty medal.

15 września podkarpaccy strażacy wystartowali w biegu przełajowym "Cross Country" na dystansie 7,5 km.   St. kpt. Andrzej Szpunar z KM PSP w Rzeszowie został Mistrzem Świata Strażaków w kategorii wiekowej 35-45 lat. Mł. asp. Robert Kubit z KM PSP Krośnie został Wicemistrzem Świata Strażaków w kategorii wiekowej poniżej 34 lat. Piąte miejsce w kategorii wiekowej poniżej 34 lata zajął, walczący z przeziębieniem, kpt. Marcin Biedka z KM PSP w Krośnie.

W kolejnym, jak i zarazem ostatnim dniu Mistrzostw, czyli 17 września nasi strażacy wzięli udział w biegu ulicznym na 10 km i 5 km. Na dłuższym dystansie klasę pokazał st. kpt. Andrzej Szpunar z KM PSP w Rzeszowie, który wygrał ten dystans z czasem 34.38 min. w swojej kategorii wiekowej (35-44 lata) uzyskując najlepszy czas ze wszystkich uczestników biegu, wygrałby go również w kategorii ogólnej, gdyby taka była prowadzona.

Mł. asp. Robert Kubit z KM PSP w Krośnie dystans 10 km pokonał w czasie 37.22 min, co dało mu drugie miejsce i srebrny medal w kategorii wiekowej 30-34 lata. Natomiast kpt. Marcin Biedka z KM PSP w Krośnie uzyskując czas 19.40 min w biegu na 5 km, zdobył srebrny medal w kategorii wiekowej 30-34 lata.

Krośnieńscy strażacy na Mistrzostwach Świata w Korei Południowej - zdjęcie w treści  nr 1

Nad organizacją wyjazdu reprezentacji podkarpackich strażaków czuwał Zarząd Sportowego Klubu Pożarniczego „Strażak” w Rzeszowie. Natomiast wyjazd nie doszedłby do skutku, gdyby nie finansowe wsparcie sponsorów, za które wszyscy podkarpaccy uczestnicy 13 Mistrzostw Świata Strażaków w Chungju, składają serdeczne podziękowania.

W dniach 21-29 września br. na Gibraltarze 7-osobowej reprezentacji SKP „Strażak” – z Podkarpacia rywalizują w VII Europejskich Mistrzostwach Policjantów i Strażaków. Nasi strażacy startują w dyscyplinach: tenisa stołowego oraz lekkoatletycznych konkurencjach biegowych. Trzymamy kciuki.