Obchody Święta Niepodległości
12.11.2021

Krośnianie świętowali Dzień Niepodległości

Jak zwykle, główne uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbywają się na krośnieńskiej starówce. Nie inaczej było także w tym roku. Rozpoczęła je uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w Bazylice Kolegiackiej. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego wspólne odśpiewano hymn i złożono wiązanki kwiatów. W uroczystościach tradycyjnie wzięła udział Kompania Honorowa Strzelców Podhalańskich, Harcerze Hufca ZHP Krosno oraz Miejska Górnicza Orkiestra Dęta.

 

 

 


Podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny odsłonięto tablicę poświęconą bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, którą poświęcił ks. Abp Senior Józef Michalik.

Główne uroczystości tradycyjnie odbywały się na krośnieńskim rynku przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie oddano hołd poległym za niepodległość naszej Ojczyzny i złożono wiązanki kwiatów. Miejsce w którym w 2005 roku powstał pomnik poświęcony Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu stało się miejscem organizacji ważnych krośnieńskich uroczystości. Inicjatywa budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego została zapoczątkowana na posiedzeniu Rady Miejskiej Krosna w dniu 16 V 1935 r. Realizacja planu została jednak pokrzyżowana przez wybuch Drugiej Wojny Światowej, a do pomysłu powrócono dopiero po siedemdziesięciu latach. Pomnik autorstwa Władysława Dudka z Krakowa, odsłonięto 15 VIII 2005 r. w dniu Święta Wojska Polskiego.

 

Nie wszyscy wiedzą jednak, że w Krośnie jest wiele miejsc upamiętniających poległych w walkach na różnych frontach. Miejsc bardzo bliskich lokalnym społecznościom m.in. w Suchodole, Polance czy Białobrzegach. Podczas najważniejszych świąt narodowych mieszkańcy i władze samorządowe składają tam kwiaty i palą znicze.

 

Bardzo silnie kultywowane są tradycje patriotyczne w dzielnicy Suchodół. Podczas wszystkich świąt mieszkańcy zbierają się tutaj pod pomnikiem, u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Grunwaldzkiej, na okolicznościowych spotkaniach. Wzniesiony w 1924 r. pomnik zwieńczony krzyżem i orłem poświęcony jest poległym podczas I i II wojny światowej Obok na postumentach wmurowane są dwie tablice pamiątkowe poświęcone poległym w obronie Ojczyzny mieszkańcom dzielnicy Suchodół.

Szczególną pamięcią otaczany jest również pomnik w dzielnicy Białobrzegi. Pomnik poświęcony poległym za Ojczyznę w latach 1914 – 1918, odsłonięto 11 listopada 1920 r. Ufundowany został przez mieszkańców dzielnicy. Na poszczególnych kamieniach wyryte zostały nazwiska poległych. 11 listopada 2000 r. uroczyście odsłonięta została nowa granitowa tablica nazwiskami poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.


Pamięci Parafian Poległych w Walkach za Ojczyznę poświęcony jest pomnik przy kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Polance. Został wybudowany w 1929 roku, dzięki staraniom i przy całkowitym nakładzie Ks. Proboszcza Stanisława Decowskiego. Jest poświęcony pamięci - trzydziestu jeden żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej i wojny polsko – bolszewickiej w 1920 r.


Tablica upamiętniająca Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzom, umieszczona jest na ścianie frontowej Kościoła OO. Kapucynów. Została odsłonięta w 70-tą rocznicę odzyskania niepodległości.

Na cmentarzu komunalnym w Krośnie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Symboliczna mogiła znajduje się w kwaterze żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej od 1925 r., a powstała z inicjatywy społeczeństwa Ziemi Krośnieńskiej. Na piaskowej płycie widnieje napis: Nieznanemu żołnierzowi Polskiemu poległemu za Ojczyznę 1918-1920 r.


Przez wiele lat większość miejskich uroczystości patriotycznych odbywała się pod pomnikiem przy ul. Powstańców Warszawskich. Jest to pomnik pamięci narodowej poświęcony tym, którzy walczyli i przelali krew za Ojczyznę. Upamiętnia on poległych na frontach I i II wojny światowej oraz 34 mieszkańców dzielnicy zamordowanych w egzekucjach i obozach zagłady, członków Armii Krajowej, w latach 1939-1945.

 


W 2005 roku u zbiegu ulic Niepodległości i Lwowskiej powstał pomnik poświęcony poległym oficerom i żołnierzom Armii Krajowej „Podkarpacie”. Na granitowym obelisku widnieją słowa roty przysięgi AK-owca. Pomnik odsłonięto i poświęcono 2 października 2004 r.

W parku miejskim im. Rotmistrza Witolda Pileckiego przy ul. Okrzei pomnik upamiętniający Krośnian zamordowanych przez niemieckich okupantów w latach 1939 - 1943.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie