Potańcówka i koncert Widymo w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.jpg
12.09.2022

„Krośnianie krośnianom – warsztaty tradycji” muzycznie

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na muzyczne zakończenie pierwszego etapu realizacji przedsięwzięcia „Krośnianie krośnianom – warsztaty tradycji” w dniach 16 – 17 września 2022 r.

Weekend rozpocznie się potańcówką w piątkowy wieczór, do tańca zagrają dwie wspaniałe kapele ludowe – Hop Kapela Szabasówka i Kapela Koronka z Bobowej!
Zabrzmią dawne polki, sztajery, oberki, walczyki... Potańcówce towarzyszyć będzie poczęstunek.

Hop Kapela Szabasówka powstała w 2019 roku w wyniku projektu "Szabasówka Bobowska Szkoła Tradycji." Kapelę tworzą absolwenci Szkoły muzycznej w Bobowej, wraz z nauczycielami muzyki oraz muzykami ludowymi.
Zespół gra muzykę głównie ze swojego regionu - pogórzańską, ze szczególnym uwzględnieniem melodii starych, częściowo zapomnianych. W repertuarze znajdziemy polki, tramelki, walczyki, taniec zachodni (chodzony). Kapela sięga również po repertuar żydowski, węgierski, łemkowski oraz bierze na warsztat tak zwane „wędrujące”, „wspólne melodie”, które występowały na terenach dawnej Galicji.

Kapela Koronka z Bobowej działa przy Centrum Kultury w Bobowej, w skład kapeli wchodzą dzieci i młodzież oraz instruktor. Na co dzień przygrywa Dziecięcemu Regionalnemu Zespołowi Pieśni i Tańca Mała Koronka. Podobnie jak Hop Kapela Szabasówka powstała w wyniku projektu "Szabasówka Bobowska Szkoła Tradycji".
Jej repertuar to przede wszystkim tańce tradycyjne z regionu, czyli muzyka pogórzańska: polki, oberki, chodzone, sztajerki, walczyki, a także oryginalne tańce regionalne, takie jak haciok, drąg, drobny, polka mazurka, występujące tylko w regionie gorlickim.

KIEDY? 16 września 2022, godz. 19:00
GDZIE? Izba Weselna Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (ul. Kolejowa 29a, Krosno)
WSTĘP WOLNY

W sobotę 17 września Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza na cudowny wieczór z piękną muzyką wykonywaną przez 13 niezwykłych kobiet – koncert zespołu Widymo!

Zespół powstał w 2000 roku w Sanoku, od tamtego czasu wprowadza swoich odbiorców w świat wielokultowych Karpat - odnalezionymi i odśpiewywanymi na nowo dawnymi pieśniami.
Widymo zapraszane jest zarówno na międzynarodowe festiwale muzyki folkowej i etnicznej, jak i kameralne występy w różnych przestrzeniach – muzeów, galerii i klubów. Zespół występował podczas takich festiwali jak „Kultura Rytmu” w Bielsku-Białej, na „Watrze Łemkowskiej” w Żdyni, podczas „Nocy Bieszczadzkich” w Szczecinie, „Muzyki w Muzeum” w Warszawie, jak również na ukraińskiej „EtnoEwolucji” w Kosmaczu czy „Slovakiatour” w Bratysławie. Widymo śpiewało dla Radiowej Trójki w Mucznem oraz dla Radia Rzeszów.

Przed koncertem, o godz. 18:00, wystąpią Ewa Grochowska i Aleksandra Cieślik wraz z uczestniczkami warsztatów śpiewaczych, odbywających się w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

KIEDY? 17 września 2022, godz. 18:00
GDZIE? Regionalne Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1, Krosno)
WSTĘP WOLNY

Kliknij i dowiedz się więcej.

logo Norway grands.png [6.05 KB]


Przedsięwzięcie jest częścią projektu pn. „Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO”
realizowanego w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowanego w 85% ze środków
Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.


„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej


Wysokość otrzymanego dofinansowania na projekt wynosi 15 328 498,86 PLN.
Beneficjentem projektu jest Gmina Miasto Krosno.
Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie
oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 43 675 43
fax 13 43 628 65
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 13 43 27 707
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie