Plakat wjazd króla
19.07.2018

Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend

W najbliższy weekend witamy Jadwigę Andegaweńską! Trzecia edycja Wjazdu Króla coraz bliżej. Zachęcamy do zapoznania się z programem i do udziału w wydarzeniu!

 

 

Wybór monarchy w rękach mieszkańców, rekonstrukcja trwająca dwa dni, zamiast jednego, jeszcze więcej wydarzeń zlokalizowanych na rynku i poza nim, pokazy, warsztaty, potyczki miejskie z udziałem krośnian - to tylko część zmian i tego, co czekać będzie na nas podczas wydarzenia Wjazd Króla. Zadowoleni będą miłośnicy historii - choć tych uprzedzamy, że imprezę/rekonstrukcję traktujemy z przymrużeniem oka - tańca, teatru, muzyki, wielkich widowisk i małych, ale cieszących oko i ucho spotkań.

 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści
 
 
WYDARZENIA POPRZEDZAJĄCE WJAZD KRÓLA 2018
 
PRACOWNIA KRAWIECKA „Pod igiełką”
od 16 lipca do 31 lipca 2018, ul. Rynek 20, Krosno
 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści  nr 1
 
 
 
poniedziałek - czwartek: 10.00-16.00
piątek: 14.00-18.00
Warsztaty w Pracowni Krawieckiej
poniedziałek - wtorek: 10.00-13.00
piątek: 15.00-18.00
Wypożyczalnia strojów
Godziny otwarcia podczas wydarzenia „Wjazd Króla” (28-29 lipca 2018)
sobota: 14.00-22.00
niedziela: 12.00-20.00
 
 
INFORMACJE O ZESPOŁACH, NOTY BIOGRAFICZNE, INFORMACJE O POSZCZEGÓLNYCH PUNKTACH PROGRAMU
 
Jadwiga Andegaweńska (1374-1399) - wybrana decyzją mieszkańców Krosna 
 
Przebywała w Krośnie (prawdopodobnie) w 1387 roku w czasie wyprawy na Ruś Czerwoną (Halicką) w celu odzyskania tej ziemi z rąk węgierskich. Jadwiga w marcu 1387 roku była we Lwowie (6-8 marca) oraz Przemyślu (19 marca) skąd przez Biecz wróciła do Krakowa w kwietniu - najkrótsza trasa wiodła przez Sanok i Krosno. W 1397 roku potwierdziła nadanie gruntów miejskich dla klasztoru franciszkanów, dokonane wcześniej przez byłego wójta Jana oraz wyjęła klasztor spod władzy rajców miejskich, zakazując radzie i burmistrzowi ingerowania w sprawy klasztorne pod karą 1000 florenów na rzecz skarbu oraz 100 florenów na rzecz starosty.
 
Jadwiga Andegaweńska, wnuczka Elżbiety Łokietkównej, kobieta, która wyprzedzała swój czas, koronowana na króla Polski dwa lata przed Jagiełłą, jako 13-latka wyruszyła z wyprawą na Ruś, a jej otoczenie było centrum elity intelektualnej kraju.

28 lipca 2018 (sobota)
Rynek
 
PRACOWNIE KRÓLEWSKIEGO MIASTA KROSNA
16.00-20.00
 
Pracownia iluminatorów
Prowadzenie: instruktorzy RCKP
 
Pracownia krawiecka
Prowadzenie: instruktorzy RCKP
 
Oficyna druków ulotnych
Prowadzenie: instruktorzy RCKP
 
Pracownia liternictwa
Prowadzenie: instruktorzy RCKP
 
Pracownia malarza królewskiego
Prowadzenie: Arkadiusz Andrejkow
Na oczach mieszkańców i uczestników wydarzenia powstanie monumentalny portret Jadwigi Andegaweńskiej, namalowany przez Arkadiusza Andrejkowa.
 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści  nr 2
 
 
 
Arkadiusz Andrejkow - malarstwo i street art to jego pasja i źródło utrzymania. Urodził się w 1985 roku w Sanoku. Jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2010 uzyskał dyplom w pracowni malarstwa Marka Pokrywki. Obecnie mieszka i tworzy w swoim rodzinnym mieście. Jest autorem muralu w Rzeszowie przy ul. Hoffmanowej, przedstawiającego dziewczynkę ze słuchawkami. W 2017 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Cichy Memoriał”. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych na terenie kraju. 
 
Pracownia lalkarza
Prowadzenie: Maciej Owczarek
Maciej Owczarek ukończył PWST we Wrocławiu - aktor teatru Maska w Rzeszowie.
 
JARMARK KRÓLEWSKI 
od 17.00
 
Pokaz konkursowy stylizacji
Prezentacja stylizacji biorących udział w Konkursie na najciekawszą stylizację średniowieczną, ogłoszenie wyników i przyznanie nagród oraz wyróżnień. W dniu Konkursu należy zgłosić się do biura organizatora na rynku w Krośnie w celu potwierdzenia uczestnictwa oraz ustalenia kolejności prezentacji. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w trakcie oficjalnego wystąpienia Królowej Jadwigi Andegaweńskiej, około godziny 20.30.
 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści  nr 3
 
 
 
Prezentacje replik strojów rycerskich
Prowadzenie: Pracownia rękodzieła historycznego i rekonstrukcji historycznych Scutum z Sanoka
 
 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści  nr 4
 
 
 
Członkowie grupy Scutum z głębin przeszłości wydobywają i przedstawiają barwne historie, wielkie wydarzenia i niezwykłe postacie z historii Polski (a szczególnie z jej podkarpackiego zakątka). Chrzest Mieszka I, ślub Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską w Sanoku, zajazdy pana Jacka Dydyńskiego, konfederacja barska na ziemi sanockiej - to tylko niektóre z tematów jakie mieli przyjemność realizować.
 
Opowieści historyczne
Prowadzenie: Pracownia rękodzieła historycznego i rekonstrukcji historycznych Scutum z Sanoka
 
Warsztaty tańców dawnych
Prowadzenie: Kolektyw „Terpsichore”
 
 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści  nr 5
 
 
 
Kolektyw „Terpsichore” to nowo powstała formacja artystyczna łącząca sztukę taneczną doby średniowiecza, renesansu i baroku z teatrem formy. Grupa zawiązała się w roku 2018, w jej skład wchodzą członkinie wcześniej działających zespołów: Zespołu Tańca Historycznego „Ornamento” przy Balecie Dworskim „Cracovia Danza” i Zespołu Tańców Dawnych „Cara Bella”. Choreografem grupy jest Justyna Kulczycka.
 
 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści  nr 6
 
 
 
Średniowieczna trupa teatralna Stowarzyszenia Teatr S.T.R.A.C.H.
Prowadzenie: Stowarzyszenie Teatr S.T.R.A.C.H. (w ramach Ogólnopolskiego konkursu grantowego na działania promujące Wjazd Króla i związane z animacją społeczności lokalnej)
 
 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści  nr 7
 
 
 
Członkowie stowarzyszenia tworzą teatr zmuszający ludzi do myślenia, działania, trudnych analiz. Spotykają się na scenie, by budować spektakle w nurcie niezależnym, offowym a przede wszystkim, by dotknąć widza - czasem subtelniej, a czasem ostrzej. Słowa, muzyka, taniec, plastyka - dzięki nim przekazują swoje emocje. Nie uciekają od scenicznych tradycji. Poszukują kolejnych środków wyrazu artystycznego, dlatego każdy spektakl to dzielenie się oddechem, spojrzeniem i gestem. Czasami te wymiany są pozornie nieuchwytne - jak ptaki.
 
ORSZAK KRÓLOWEJ 
Wymarsz godzina 19.30
Trasa: pl. Monte Cassino, ul. Staszica, ul. Sienkiewicza, Rynek
 
 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści  nr 8
 
 
KRÓLEWSKA NOC W KROŚNIE
od 20.00
 
Pokaz flagowy Gwardii Gryfa „Sbandieratori dumą naszych serc” [Rynek]
 
 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści  nr 9
 
 
 
Gwardia Gryfa - jedyna grupa w Polsce realizująca pokazy inspirowane włoską sztuką żonglerki chorągwiami (półfinaliści MAM TALENT)! Jesteśmy jedyną w Polsce grupą zajmującą się widowiskową, włoską sztuką tańca z chorągwiami wzbogaconego elementami żonglerki - Sbandieratori! Naszą ideą jest tworzenie widowiskowych, fabularyzowanych spektakli łączących różne dyscypliny kuglarskie i artystyczne - artyści o sobie. 
 
 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści  nr 10
 
 
 
Żywy obraz w Muzeum Rzemiosła [dziedziniec Muzeum Rzemiosła, ul. Piłsudskiego]
„U szewca” obraz Seweryna Bieszczada zostanie ożywiony przez pracowników Muzeum Rzemiosła.
 
Straszna ulica - Teatr na Bruku [ul. Blich i dziedziniec CDS] 
Pokaz warsztatowy Teatru na Bruku (uczestników wakacyjnych warsztatów organizowanych przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie).
 
Pokaz ogniowy Teatr Ognia Ignis [plac, Rynek]
Krośnieńska Grupa Ogniowa Ignis. Pokazy tańca z ogniem, warsztaty dla dorosłych i młodzieży.
 
Koncert Zespołu Mistic [scena, Rynek]
 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści  nr 11
 
 
 
Zespół MISTIC nazywany również Polskimi Gregorianami powstał w 2005 roku zainspirowany serią płyt „Gregorian - Masters of chant”. Założył go Mikołaj Kotyczka (Simon Woods) - kompozytor, aranżer, producent i realizator nagrań, viol, tb, p, k, voc, dj, remixer.
 
 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści  nr 12
 
 
 
Na początku był to projekt wyłącznie „studyjny” nastawiony na jednorazowe wydawnictwo, lecz w 2006 roku po wydaniu pierwszego albumu „MISTIC - Największe polskie przeboje w stylu chorału gregoriańskiego” [Warner Music Poland 2006] zaistniała potrzeba utworzenia stałego składu zespołu na potrzeby koncertów. I tak w pierwszym składzie znaleźli się: M. Kotyczka, I. Gajdosz, T. Wawrosz, M. Dziedzic, M. Cichoń. Do utworu „Wiara” z pierwszego albumu został nakręcony teledysk będący również pierwszym singlem. Drugim singlem stał się utwór „Kiedy powiem sobie dość” z repertuaru O.N.A. Zespół podczas promocji tego albumu wystąpił m.in. w programie Kuby Wojewódzkiego, w programie „Kawa czy herbata?”, „Pytanie na śniadanie” i „Teleexpress”.
 
Spektakl „Poemat o Słońcu i Księżycu” Teatr Klinika Lalek [dziedziniec PWSZ, ul. Kazimierza Wielkiego]
 
Teatr Klinika Lalek powstał w 1988 roku na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. W 1991 roku teatr przeniósł się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski i wędrowny teatr lalkowy. Teatr grywał w całej Polsce, odwiedzał też wiele krajów Europy (Finlandia, Francja, Hiszpania, Rumunia, Niemcy, Austria). W spektaklach granych głównie na łąkach i ulicach udział biorą: ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka grana jest na żywo przez orkiestrę i aktorów. Teatr współpracuje z Kinior Sky Orchestra - zespołem z Kielc.
 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści  nr 13
 
 
O spektaklu
premiera: Stacja Wolimierz - 1994
Sztandarowy spektakl/widowisko Teatru Klinika Lalek z udziałem dużych lal i masek, z dużymi, jeżdżącymi obiektami/instalacjami, grane przez aktorów w niezwykłych maskach, z latającym Smokiem..., a wszystko z muzyką Maestra Włodzimierza Kiniorskiego.
 
 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści  nr 14
 
 
 
Duże, plenerowe widowisko wśród płonących mandali ognia. „Poemat o Słońcu i Księżycu” - to wiersz napisany w przestrzeni. Poemat o układzie sił w kosmosie. Inspirację literacką do przedstawienia stanowiła „Tabula Smaragdina” Hermesa Trismegistosa (w tłumaczeniu Henryka Wańka). Spektakl jest o tym, że jest dzień i noc, że jest jasno i ciemno, że jest słońce i księżyc, że jest kobieta i mężczyzna, że jest początek i koniec, do którego docieramy na grzbiecie tęczowego Smoka.
 
Niedziela 29 lipca 2018
Starówka
 
10.00- 14.00 
Średniowieczny plac zabaw grupy WAGABUNDA
 
Teatr Wagabunda powstał w Krakowie w 2002 roku, założony przez Bogusława Pobiedzińskiego. Aktorzy teatru to wykształceni pedagodzy, cyrkowcy, aktorzy dramatyczni.
 
16.00-19.00
PRACOWNIE KRÓLEWSKIEGO MIASTA KROSNA 
 
16.30-19.00
POTYCZKI MIEJSKIE - turniej drużyn
Zgłoszenia: drużyny zgłaszają swój udział w biurze organizacyjnym (lokalizacja: rynek) najpóźniej do godziny 14.30
 
Potyczki miejskie z udziałem mieszkańców dzielnic i osiedli Krosna - dzieci, dorosłych, kobiet i mężczyzn (brak ograniczenia wiekowego), minimalna liczba osób w drużynie: 6, maksymalna - do nieskończoności.
 
Proponowane konkurencje*:
 
1. Zbijanie pachołka (niekoniecznie tradycyjne kręgle)
2. Podkową w turka (rzut do celu)
3. Sprytna gospodyni (plecenie warkoczy z cebuli lub czosnku)
4. Cerowanie kmiecia (cerowanie dziury w ubraniu chłopskim. UWAGA! Ubranie chłopskie na chłopie - panie prosimy o zachowanie ostrożności podczas cerowania)
5. Chytry giermek (szukanie monet w zbożu)
6. Toczenie beczki (trudna sztuka układania beczek w piwnicy. Konkurencja grupowa)
7. Bieg ze stągwiami
8. Przeciąganie wozu obfitości (mierzcie siły na zamiary. Konkurencja grupowa)
9. Slalom główki kapusty drewnianym kołkiem
10. Królewski zielarz (konkurs znajomości właściwości ziół)
11. Ogrodnicy Króla** Jegomości (przycinanie krzewu na zadany kształt)
*W przypadku większej liczby drużyn liczba konkurencji może ulec zmianie
**Królowej
 
Sprawdzimy, kto ma największą krzepę, a kto wprawne oko, dryg do kręgli lub wrodzone zdolności krawieckie. Pora na ćwiczenia grupowe! Każda drużyna musi wydelegować jednego członka do rady/komisji nadzorującej potyczki. Nie zapomnijcie też o wsparciu - kibice z hasłami zagrzewającymi do boju mile widziani, a okrzyki na cześć każdej z drużyn wskazane. Drużyny obowiązują stroje stylizowane na epokę średniowiecza.
 
 
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska przybywa do Krosna już w ten weekend - zdjęcie w treści  nr 15
 
 
 
Aktualne informacje o wydarzeniu, kliknij - Wjazd Króla 2018.
Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie