Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na festiwalowe koncerty w przepięknej scenerii dziedzińca dawnego klasztoru oo. Jezuitów. Dzięki uprzejmości gospodarza - Państwowej Akademii Nauk Stosowanych - Klimatyczna Scena znalazła w tym roku - po raz kolejny - swoje miejsce na dziedzińcu uczelni.
Tegoroczna Klimatyczna Scena to koncerty czterech zespołów: w piątek Oreada i Kapela ze Wsi Warszawa oraz w sobotę Chwila Nieuwagi i Echo Rodu. Na miłośników dobrej muzyki i wyczekujących właśnie tego punktu programu czekają połączenia tradycyjnych polskich dźwięków z nowoczesnymi brzmieniami, muzyka folkowa czerpiąca z polskiej muzyki ludowej, ale niepozbawiona dynamiki i energii, poezja śpiewana połączona z jazzem i folkiem oraz muzyka nawiązująca do tradycyjnych melodii i pieśni ludowych. Ta muzyczna mieszanka to propozycja na piątek i sobotę - o programie Klimatycznej Sceny mówi Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.
Warto wiedzieć: okazały gmach przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Krośnie stanowi dzisiaj siedzibę Państwowej Akademii Nauk Stosowanych. Jest skromną pozostałością po imponujących niegdyś zabudowaniach, na które - prócz klasztoru oo. Jezuitów i murowanego kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia N.P. Marii - składały się również szkolne budynki kolegium jezuickiego, pomieszczenia gospodarcze i usługowe. Ta rozległa i niezwykle bogata fundacja architektoniczna służyła krośnieńskim jezuitom do roku 1773, kiedy to ostatecznie papież Klemens XIV dokonał kasaty zgromadzenia.
Piątek, 23 sierpnia 2024
godz. 19.00 | Koncert OREADA
godz. 21.00 | Koncert KAPELA ZE WSI WARSZAWA
Sobota, 24 sierpnia 2024
godz. 19.00 | Koncert CHWILA NIEUWAGI
godz. 21.00 | Koncert ECHO RODU
OREADA
OREADA to folk-alternatywa napędzana porywającym rytmem. Oryginalne brzmienie zespołu to wypadkowa inspiracji wnoszonych przez sześć muzycznych indywidualności. Zaangażowany tekst w języku polskim, bogate instrumentarium i niebanalne aranże grupy zostały docenione na wielu ogólnopolskich konkursach i festiwalach. Charyzma i autentyczność muzyków oraz połączenie folkowych motywów z rockową energią pozwoliły OREADZIE zagrać prawie 200 koncertów. Scena to ich żywioł. Grupa na swoim koncie ma minialbum oraz świetnie przyjętą płytę „Mówili mi ludzie” (tytuł Łódzkiej Płyty Roku 2020). Jej dorobek uzupełnia zarejestrowana w 2021 roku „Leśna Live Sesja” oraz najnowszy singiel „Nowy dzień”, który trafił na dwie playlisty Spotify („Fresh Finds Polska” oraz „New Music Friday Polska”) i który zapowiada drugi album zespołu.
KAPELA ZE WSI WARSZAWA
Jeśli o jakimś polskim zespole można powiedzieć, że jest naprawdę znany na całym świecie, od Meksyku po Japonię, to właśnie o Kapeli ze Wsi Warszawa. Jeśli jest jakiś polski zespół, który w USA nie gra dla Polonii, tylko dla Amerykanów zafascynowanych brzmieniem, które do tej pory kojarzyli najwyżej z Karaibami, albo Dalekim Wschodem, to jest to właśnie Kapela ze Wsi Warszawa.
Na scenie uwodzą temperamentem, energią, agresywnym rytmem bębnów i absolutnie wariackim tempem skrzypiec, ale przede wszystkim magnetycznymi głosami wokalistek, operujących tzw. śpiewem białym tak, jakby niczego innego przez całe życie nie robiły. Swoją muzyką wpisali się w popularność nurtu world music. Grają na największych festiwalach tej muzyki na świecie i w najbardziej prestiżowych salach koncertowych. Już zrobili dla polskiego folku tyle dobrego co Oskar Kolberg, ożywiając na powrót muzykę skazaną na zapomnienie, a są na najlepszej drodze, żeby dla jej popularyzacji na świecie zrobić równie wiele dobrego co Fryderyk Chopin [źródło: Beata Maciejewska, Gazeta Wyborcza Białystok].
CHWILA NIEUWAGI
Chwila Nieuwagi to nietuzinkowy zespół, który od ponad dekady tworzy i koncertuje, kreując swój unikatowy styl zwany ze śląskiego „miszungiem”.
Miszung ten powstał, by udowodnić, że folk śląski, poezja i tekst autorski mogą ze sobą współbrzmieć i to w formie tak atrakcyjnej muzycznie, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Świetny warsztat muzyczny, ale także świeże, nowatorskie podejście, jak również element scenicznej żywiołowości i poczucia humoru wyróżnia zespół Chwila Nieuwagi na tle wielu innych i nie pozwala słuchaczom koncertów nudzić się ani przez chwilę.
Śląskie wątki (motywy śląskich bajań, legend, utopce, beboki), ale także zastosowanie w autorskich tekstach języka śląskiego wzbogaca koncert o element kulturoznawczy, wskrzeszając jednocześnie to, co dla wielu trafiło już dawno do skansenu. Podobnie poezja w nowoczesnym wydaniu zespołu nabiera nowej wartości i niejednokrotnie zaskakuje połączeniem z niesztampową aranżacją.
Chwila Nieuwagi to zespół nagradzany na najbardziej prestiżowych festiwalach piosenki poetyckiej, folkowej i artystycznej w Polsce (Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie, Festiwal Polskiego Radia Nowa Tradycja, YAPA w Łodzi, Festiwal im. Wojtka Bellona i wiele innych).
W swoim dorobku grupa my pięć krążków studyjnych: „Niepoprawna muzyka” (2011), „Miszung” z gościnnym udziałem Macieja Balcara (Dżem) i Jarosława Trelińskiego (Raz Dwa Trzy) (2013), „Anieli śpiewają” (2016), „Dostone żytko” (2021), „Szarok” (2023), a także udział w kilkunastu składankach muzycznych (m.in. kilka składanek z cyklu „W stronę Krainy Łagodności”). W 2018 ukazała się koncertowa płyta zespołu „Morawska Brama”.
ECHO RODU
Wibracje natury zaklęte w dźwiękach pradawnych instrumentów i elektroniki
Echo Rodu jest jak rezonans przyrody gór, w którym harmonijne dźwięki organicznych instrumentów przenikają przestrzeń. To zjednoczenie tradycyjnych słowiańskich melodii z pulsującymi rytmami elektroniki, inspirowanymi naturalnymi odgłosami. Głosy i dźwięki niezwykłych, zapomnianych instrumentów, takich jak słowiańska harfa (gusli), lira korbowa czy bębny, dopełniają tę wyjątkową symfonię. Całość odzwierciedla mistyczną aurę pradawnych rytuałów i transowych tańców, tworząc przestrzeń, w której współczesność spotyka się z dziedzictwem dawnego świata w jednym fascynującym dźwiękowym doświadczeniu.
Gatunek: Etno, Muzyka Elektroniczna, Spiritual, World Music
Pochodzenie: Bieszczady
Termin: Piątek - sobota
Miejsce: Scena główna, Dziedziniec Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, ul. Kazimierza Wielkiego 8
Operator: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
Partner wydarzenia: Województwo Podkarpackie