RCKP Karpackie Klimaty zakątek dla dzieci fot. Michał Maślany 2
21.08.2024

KARPACKIE KLIMATY 2024. ZAKĄTEK DLA DZIECI

Na dziedzińcu gościnnego Sądu Okręgowego, gdzie w architektoniczny sposób tradycja łączy się z nowoczesnością, swoje Karpackie Klimaty odnajdą najmłodsi uczestnicy imprezy. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza wraz z Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej po raz kolejny zabierze najmłodszych do świata sztuki, teatru, gier i zabaw, zapraszając do miejsca, które staje się enklawą dobrej zabawy, beztroski i twórczego spędzania czasu.

 

Warte uwagi: poszukujący schronienia przed słońcem lub spacerujący po krośnieńskiej starówce, a z pewnością miłośnicy architektury i zdjęć, właśnie na dziedzińcu znajdą widok, który co roku przyciąga uwagę fotografów. Jaki to widok? Jeśli jeszcze nie wiesz, w czasie Karpackich Klimatów zajrzyj koniecznie na Dziedziniec Sądu Okręgowego (kolejna okazja dopiero za rok).


Piątek, 23 sierpnia 2024

Zakątek: godz. 17.00-20.00

godz. 17.00-19.00 | Pracownie warsztatowe Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza
godz. 19.00 | Spektakl „O! Wlazł kotek na płotek”, Teatr Chrząszcz w Trzcinie


Sobota, 24 sierpnia 2024

Zakątek: godz. 11.00-20.00

godz. 11.00-19.00 | Pracownie warsztatowe Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
godz. 16.00 | Spektakl „Opowieści papierowego teatru”, Teatr Miejsca
godz. 19.00 | Spektakl „Ananas”, Teatr Uszyty


Niedziela, 25 sierpnia 2024

Zakątek: godz. 11.00-20.00

godz. 11.00-19.00 | Pracownie warsztatowe Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza]
godz. 16.00 | Spektakl „Ananas”, Teatr Uszyty
godz. 19.00 | Spektakl „Kto tam?”, Teatr Uszyty


Pracownie warsztatowe

Plenerowe pracownie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza i Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej każdego roku w czasie Karpackich Klimatów znajdują swoje miejsce na dziedzińcu Sądu. Na najmłodszych i nieco starszych czekają warsztaty, gry i zabawy. Tematy warsztatów bliskie naturze, historii i motywom Festiwalu przewijają się w Zakątku, sprawiając, że w sztuce widzianej oczami dzieci odnaleźć można najszczerszą radość i prawdziwy klimat miejsca. Drewniane krążki, pejzaże i słoneczniki z tkanin, roślinne wachlarze czy drugie życie pewnych przedmiotów. Jakich? Nie zdradzimy wszystkiego!


Spektakl „O! Wlazł kotek na płotek”, Teatr Chrząszcz w Trzcinie

Spektakl inspirowany dobrze wszystkim znaną piosenką „Wlazł kotek na płotek”. Przyglądamy się wiejskiemu podwórku, na którym pojawia się „obcy” - kotek…, co wywołuje spore zamieszanie pośród drobiu. Kura z kogutem oburzają się tak bezpardonowym zajęciem płotka, póki kotek się zorientuje, już staje się obiektem podwórkowej awantury. Na szczęście nie wszystkie zwierzęta poddają się zbiorowej sugestii i cała historia kończy się „happy endem”. Barwne postaci kaczki, kury, koguta, indyka odgrywają lalki typu mapet. W sposób lekki i nienachalny przedstawienie porusza problem nietolerancji i rodzenia się agresji w grupie, a poprzez współuczestnictwo uczy dzieci asertywnego myślenia. Dostarcza też mnóstwo dobrej zabawy, jest pełne dziecięcego humoru i scenicznych gagów.

Reżyseria: Cezary Skrocki, Jędrzej Kopczyk
Scenografia: Marta Skrocka
Adaptacja tekstu: Jędrzej Kopczyk
Muzyka: „Piętaszek”
Występują: Cezary Skrocki i Marta Skrocka


Spektakl „Opowieści papierowego teatru”, Teatr Miejsca

Teatr Miejsca to jedyny w Polsce teatr, którego twórcy przemierzają̨ kraj rowerem, przekształconym w… scenę̨ teatralną. Przedstawienie oparte na motywach trzech baśni Hansa Christiana Andersena: „Dzielny Ołowiany Żołnierz”, „Brzydkie Kaczątko” i „Dyrektor Teatru Marionetek”. Baśnie opowiedziane w nietuzinkowy sposób, fantazyjne ilustracje i miniaturowe, ręcznie robione lalki teatralne, przenoszą̨ widzów w świat fantazji i scenicznej magii. Dźwięki instrumentów ludowych, które towarzyszą opowiadaniu baśni, pozytywnie wpływają̨ na emocje i wrażenia widzów.

Forma spektaklu: teatr opowieści
Rodzaj: spektakl familijny
Czas: 45 minut


Spektakl „Ananas”, Teatr Uszyty

Spektakl na podstawie książki Anny Świrszczyńskiej „Cudowna broda szacha”. Przedstawienie nawiązuje do tradycji teatru jarmarcznego, gdzie opowieść przedstawiana była wprost z wozu, bądź budy jarmarcznej, a bohaterowie, czyli lalki, ukazywali się w małej przestrzeni okienka. Tu też podobnych sytuacji nie zabraknie, a wspomniany wóz stanie się niezwykłym wręcz wehikułem, który przeniesie widzów nie tylko w czasie, ale i przestrzeni geograficznej. Dynamiczna fabuła, opowiadana wierszem, opatrzona muzyką stworzoną przy użyciu etnicznych instrumentów, z pewnością otworzy młodym widzom pole do
wyobraźni.

Scenariusz i reżyseria: Teatr Uszyty
Muzyka: Andrzej Kopczyk
Scenografia: Teatr Uszyty oraz Robert Poryziński
Występują: Katarzyna Kopczyk i Andrzej Kopczyk


Spektakl „Kto tam?”, Teatr Uszyty

Mały, niebieski Zajączek - główny bohater przedstawienia, wprowadza najmłodszego widza w magiczny świat teatru lalek i niezwykłych dźwięków. Stworzony na oczach dzieci Zajączek nie chce być sam, pragnie poznać inne zwierzęta, by się z nimi zaprzyjaźnić. Ale czy mu się to uda? Warstwę plastyczną spektaklu cechuje estetyczna synteza i spokojna kolorystyka, która wpływa na kształtowanie wrażliwości plastycznej i emocjonalnej widzów. Po spektaklu dzieci maja okazję poznać Teatr Uszyty od „podszewki”.

Czas trwania: 45 minut
Dla widzów: 2+
Scenariusz, reżyseria i scenografia: Katarzyna i Andrzej Kopczykowie
Muzyka: Sambor Dudziński


Termin: Piątek - niedziela
Miejsce: Dziedziniec Sądu Okręgowego, ul. Sienkiewicza 12
Operator: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza - Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
Partner wydarzenia: Województwo Podkarpackie

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie