Karpackie Klimaty 2024 grafika poziom fot. Michał Maślany
21.08.2024

KARPACKIE KLIMATY 2024. KLIMATYCZNE ATRAKCJE

Karpackie Klimaty to miejsce spotkań ze sztuką i smakami regionu. Artyści i rzemieślnicy pracujący w drewnie, wiklinie, lnie, szkle, ceramice będą chwalić się swoimi dziełami. Zobaczyć będzie można malarstwo, snycerkę, zdobienia i wiele innych technik dla twórczych pomysłów. Nie zabraknie krośnieńskiego szkła czy lnianych cudeniek. Na straganach pojawi się biżuteria z cennych kamieni i ceramiki.

 

 

Na krośnieńskim rynku pachnieć będzie chlebem, miodem, serami, chmielowymi wyrobami regionalnych browarów, oscypkami i wędlinami, których trudno na co dzień uświadczyć, a wzrok przykuwać będą błyszczące w słońcu butelki z winem lokalnym i nie tylko.


KARPACKI KIERMASZ: SMAKI POGRANICZA, SZTUKA POGRANICZA

Piątek od godz. 14.00, sobota od godz. 10.00, niedziela godz. 10.00-18.00
Rynek, ul. Piłsudskiego, ul. Sienkiewicza, ul. Ordynacka

 

Karpacki Kiermasz to lokalne przysmaki, stoiska winiarzy i browarów regionalnych, rękodzieło i sztuka, wiklina, len, szkło, ceramika, zabawki i wszystko, czego potrzebujecie, by zatrzymać na dłużej klimat lata. Ponad 100 wystawców zgłosiło się do udziału w Karpackich Klimatach, tworząc niepowtarzalny klimat i oferując wszystko to, czego potrzebujecie: chleby, rękodzieło, wina węgierskie, sery francuskie i szwajcarskie, langosze, zabawki, pamiątki z podróży, obrazy, ubrania, drobne bibeloty, rzeźby. Wymieniać można bez końca, ale lepiej zobaczyć na własne oczy.

SZTUKA RELAKSU

Piątek - niedziela
Rynek

Wyobraź sobie przestrzeń, w której króluje sztuka relaksu. Za dnia jest miejscem dla poszukujących wytchnienia, nocą - skąpana w blasku kolorowych świateł - miejscem spotkań i rozmów. Tam, gdzie mnogość wydarzeń od światu do późnej nocy, znajdziesz to, czego właśnie szukasz: kulturę, sztukę, relaks i czas dla siebie. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do najbardziej klimatycznej ze stref - znajdziesz ją w sercu rynku.

To, czego nie można wyrazić słowami, można wyrazić zdjęciami! Z jednej strony relaks, z drugiej klimatyczny Instaspot i miejsce, w którym swobodnie zrobisz zdjęcie, nagrasz i zmontujesz rolkę, opublikujesz relację z najbardziej klimatycznego miejsca. Nie zapomnij dodać #karpackieklimaty #sztukarelaksu i oznaczyć @karpackieklimaty i @rckpkrosno.

ŚWIĘTO CHLEBA

Sobota godz. 10.00-16.00, niedziela godz. 10.00-15.00
Prezentacja lokalnych piekarzy i wybór ulubionego chleba
Głosowanie

Niedziela godz. 16.00
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na ulubiony chleb krośnian
Mała scena, Rynek

Wybór „Ulubionego chleba krośnian” od lat towarzyszy Karpackim Klimatom. Organizatorami festiwalu są Cech Rzemiosł Różnych i Muzeum Rzemiosła. Każdego roku krośnieńscy piekarze przygotowują własne receptury i pieką wyjątkowe pieczywo, które ma szansę na tytuł „ulubionego chleba”. Głosować mogą wszyscy uczestnicy Festiwalu Karpackie Klimaty.

RZEMIEŚLNICY NA KROŚNIEŃSKIM RYNKU

Piątek - niedziela
Rynek - Stoisko Cechu Rzemiosł Różnych

Ten moduł jest przygotowywany przez rzemieślników zrzeszonych wokół Cechu Rzemiosł Różnych. Cech oznaczający zrzeszenie tego samego lub podobnych zawodów, uformowane według ściśle sprecyzowanego prawa cechowego, pod przewodnictwem Starszego Cechowego gwarantuje jakość wyrobów i prezentacji rzemieślników na krośnieńskim rynku. Wszyscy goście festiwalu będą mogli poznać tajniki rzemiosła piekarniczego, oddać się degustacji wyrobów cukierniczych i piekarniczych.

KLIMATYCZNA SCENA

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na festiwalowe koncerty w przepięknej scenerii dziedzińca dawnego klasztoru oo. Jezuitów. Dziedziniec Państwowej Akademii Nauk Stosowanych wydaje się być idealnym miejscem na takie wydarzenia artystyczne. Każdy z koncertów przyniesie inny rodzaj muzyki i inny klimat.

OREADA, piątek godz. 19.00
KAPELA ZE WSI WARSZAWA, piątek godz. 21.00

CHWILA NIEUWAGI, sobota godz. 19.00
ECHO RODU, sobota godz. 21.00

POTAŃCÓWKA POD GWIAZDAMI

Piątek godz. 22.30-1.00
Bałkańska nuta na trąbki i bębny
Mała scena, Rynek

Karpackie Klimaty sprzyjają wspaniałej zabawie. Po pełnym emocji i atrakcji dniu warto wziąć udział w tanecznym zakończeniu wieczorów.

POTAŃCÓWKA NA LUDOWO

Sobota godz. 22.30-1.00
Dwie Galicje - polskie i hiszpańskie brzmienia
Mała scena, Rynek

BIESIADA LUDOWA „HEJ, TAM ZA KROSNEM!”

Niedziela godz. 16.30-18.00
Mała scena, Rynek

Pieśni, piosenki i ballady tworzone przez ludzi i dla ludzi, które przetrwały do dziś dzięki przekazywaniu z pokolenia na pokolenie. Niektóre z nich mają swoje korzenie tutaj, inne przybyły z daleka, ale zostały przyjęte przez lokalną społeczność. Łączy je jedno - wszystkie są śpiewane w naszym regionie. Właśnie ten przyjemny temat będzie głównym motywem biesiady, na którą zapraszamy do wspólnego śpiewania z naszymi gośćmi. Nie zabraknie też czasu na rozmowy.

ZAKĄTEK DLA DZIECI

Piątek godz. 17.00-20.00
godz. 17.00-19.00 Pracownie warsztatowe Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza
godz. 19.00 Spektakl „O! Wlazł kotek na płotek”, Teatr Chrząszcz w Trzcinie

Sobota godz. 11.00-20.00
godz. 11.00-19.00 Pracownie warsztatowe Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
godz. 16.00 Spektakl „Opowieści papierowego teatru”, Teatr Miejsca
godz. 19.00 Spektakl „Ananas”, Teatr Uszyty

Niedziela godz. 11.00-20.00
godz. 11.00-19.00 Pracownie warsztatowe Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza]
godz. 16.00 Spektakl „Ananas”, Teatr Uszyty
godz. 19.00 Spektakl „Kto tam?”, Teatr Uszyty

Dziedziniec Sądu Okręgowego, ul. Sienkiewicza 12

Na dziedzińcu Sądu Okręgowego, gdzie tradycja harmonijnie współgra z nowoczesnym stylem architektonicznym, najmłodsi uczestnicy imprezy będą mogli odkryć swoje własne Karpackie Klimaty. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza wraz z Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej ponownie zaprosi dzieci do świata sztuki, teatru, gier i zabaw, tworząc przestrzeń pełną radości, swobody i twórczego wypoczynku. Na najmłodszych czekają także wyjątkowe spektakle i przedstawienia teatralne.

AKADEMICKIE KLIMATY - TWÓRCZO I NAUKOWO

Krośnieńska Alma Mater - Państwowa Akademia Nauk Stosowanych - każdego roku przygotowuje Akademickie Klimaty pełne atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Sobota godz. 10.00
WYKŁAD „ROŚLINY LECZNICZE ŹRÓDLISKA RZEKI LUBATÓWKI”
Prowadzący: dr n. biol. Henryk Różański i dr n. biol. Dominik Wróbel
MIÓD W KUCHNI
Krośnieńskie miodobranie i degustacje miodu
Kiermasz produktów pszczelich od krośnieńskich pszczelarzy

Niedziela godz. 10.00-18.00
Gry i zabawy, prezentacja kierunków kształcenia - Akademickie Koło Fortuny
MIÓD w kuchni
Gotowanie na żywo z Piotrem Kucharskim
Kiermasz produktów pszczelich od krośnieńskich pszczelarzy
Dziedziniec Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, ul. Kazimierza Wielkiego 8

CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA NA KARPACKICH KLIMATACH

W Centrum Dziedzictwa Szkła, w ramach Karpackich Klimatów, czynna będzie wystawa malarstwa Estery Parysz-Mroczkowskiej pt. „Zmieniamy świat, czyli 4 umowy”.

Wystawa, udostępniana w foyer CDS bezpłatnie, w godzinach pracy placówki, od 19 sierpnia do 19 września. Estera Parysz-Mroczkowska to młoda, utalentowana i nagradzana artystka, której prace budzą zachwyt i uznanie w stolicach sztuki: Paryżu, Mediolanie, Rzymie, Wenecji, Waszyngtonie.

ZAKĄTEK ROZMAITOŚCI GALICYJSKICH

Piątek od godz. 18.00, sobota od godz. 12.00, niedziela od godz. 13.00
Parking, ul. Franciszkańska

Od lat członkowie i przyjaciele Unii Przedsiębiorczych spotykają się w trakcie Karpackich Klimatów w „Zakątku Rozmaitości”. Unijni przedsiębiorcy serwować będą lokalne piwa i jadło oraz zaproszą na pokazy kulinarne, koncerty z udziałem DJ, spektakl, stoiska gastronomiczne. W tym roku na gości wydarzenia czekać będzie także Studio 25 lat Unii Przedsiębiorczych.

KONKURS NA NAJLEPSZĄ NALEWKĘ GALICJI

Ogłoszenie wyników: sobota 20.00
Parking, ul. Franciszkańska

Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych w ramach Festiwalu Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty” organizuje Konkurs na najlepszą nalewkę Galicji. Nalewka jest kwintesencją kuchni dworskiej, częścią tradycji sarmackiej, myśliwskiej, najbardziej polskim sposobem konserwacji ziół, miodu, owoców. Nalewka zapobiega, leczy, smakuje. Konkurs na Najlepszą Nalewkę Galicyjską jest imprezą promocyjną mającą na celu promocję tradycji nalewkarskich, odkrywanie receptur na najlepsze nalewki i nagradzanie ich twórców.

WERNISAŻE WYSTAW

Co dwa lata, pod koniec sierpnia miasto Krosno staje się przestrzenią dla sztuki tkaniny za sprawą Muzeum Rzemiosła w Krośnie, które organizuje Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się po raz dwunasty. W trakcie Karpackich Klimatów odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy premierowej połączone z ceremonią uhonorowania laureatów. To także okazja do wzięcia udziału w wernisażach wystaw towarzyszących Biennale i odwiedzenia zarówno Wieży Farnej, jak i Piwnicy PodCieniami.

STRUKTURY. JUSTYNA MAŁYSZKO - TKANINA ARTYSTYCZNA

Czwartek godz. 18.00
Muzeum Rzemiosła - Wieża Farna, ul. Piłsudskiego 5

TKANINA - EMPIRIE. JOLANTA RUDZKA-HABISIAK

Piątek godz. 17.00
Piwnica PodCieniami, Rynek 5

12. MIĘDZYNARODOWE BIENNALE ARTYSTYCZNEJ TKANINY LNIANEJ „Z KROSNA DO KROSNA”

Sobota godz. 18.00
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
Uroczyste otwarcie wystawy premierowej połączone z ceremonią uhonorowania laureatów

PRZESTRZEŃ SZTUKI BIURA WYSTAW ARTYSTYCZNYCH

WYSTAWA ARTBORETUM - NIECODZIENNA WYSTAWA ZBIOROWA
Piątek godz. 16.00
Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Portiusa 4

Strefa Relaksu
Sobota od godz. 16.00
Patio i parking przed Biurem Wystaw Artystycznych, ul. Portiusa 4

WYKŁAD „CIAŁORYTY - WIELOWYMIAROWOŚĆ GRAFIKI ARTYSTYCZNEJ”, MARTYNA RZEPECKA
Niedziela od godz. 11.00
Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Portiusa 4

Wykład w ramach cyklu „Mówimy o sztuce…”.

SPOTKANIE Z HISTORIĄ

Sobota godz. 16.00-19.00
Grupa Rekonstrukcyjna Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie zaprasza na wyjątkową powtórkę z historii. Zaprezentowane zostaną historyczne stroje i repliki broni. Specjalnie dla uczestników Karpackich Klimatów będzie to wyjątkowa okazja przymierzenia strojów i zrobienia pamiątkowych zdjęć.

FESTIWAL WIN WĘGIERSKICH

Piątek i sobota godz. 14.00, niedziela godz. 10.00
Rynek

Goście wydarzenia będą mieli okazję wsłuchać się w muzykę Zsindelyes i odwiedzić stoiska winiarzy, gdzie będzie można skosztować różnorodnych win pochodzących z najlepszych węgierskich winnic. To wyjątkowa okazja, by nie tylko poznać, ale i poczuć kulturę Węgier wszystkimi zmysłami.


Termin: 23-25 sierpnia 2024 (22 sierpnia - wydarzenia poprzedzające Karpackie Klimaty)
Miejsce: Krosno, województwo podkarpackie
Partner wydarzenia: Województwo Podkarpackie

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie