zaproszenie
22.04.2024

Kalendarium wydarzeń w Muzeum Podkarpackim

Dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie serdecznie zaprasza do skorzystania z przygotowanej oferty kulturalnej. Sprawdź kalendarz wydarzeń i  wybierz coś dla siebie.

 

 

Recenzja książki „Status animarum parochiae Wrocanka”
W położonej w powiecie krośnieńskim parafii Wrocanka zachowało się bezcenne źródło historyczne zatytułowane „Status animarum parochiae Wrocanka”. Jest to szczególnego rodzaju dokument metrykalny prowadzony w pierwszych trzech dekadach XX wieku,  a sięgający wywodami genealogicznymi niekiedy do II połowy XVIII wieku, rejestrujący parafian (choć nie tylko ich) dwóch wsi należących do parafii: Wrocanki i Szczepańcowej. Wpisy zawierają imiona i nazwiska, miejsce zamieszkania, ale także informacje i daty dotyczące narodzin, chrztów, ślubów i śmierci oraz pogrzebów, czyli w zasadzie dane administracyjne niezbędne do właściwego funkcjonowania parafii.

 

zaproszenie.jpg [910.60 KB]

 

Księga zawiera także szczegółowe dane dotyczące lokalnej społeczności i tworzących ją rodzin. Czytelnik odnajdzie informacje o pochodzeniu rodowym, ponadto o aktywności zawodowej i społecznej oraz świadectwa codzienności – opisy zdarzeń losowych i dziejowych. Wartość tej lokalnej kroniki wynika w dużej mierze z tego, że odnosi się do wydarzeń mających miejsce na przestrzeni niemal dwóch stuleci. Niniejsza edycja „Status animarum parochiae Wrocanka”, w wydaniu naukowym i opracowaniu ks. prof. zw. dra hab. Józefa Mareckiego, pozwoli przybliżyć badaczom zasady funkcjonowania parafii sięgającej swymi początkami wieków średnich, miłośnikom historii lokalnej – dotrzeć do bezcennych informacji dotyczących Wrocanki i okolic, a potomkom i krewnym osób zapisanych w tej księdze – odnaleźć rodzinne korzenie. Autor naukowego opracowania podjął się zadania nowatorskiego uwiecznienia edytowanego źródła, wskazując na ważność ówczesnego systemu informacyjnego przy prowadzonych księgach parafialnych. (…) Pogłębiona charakterystyka księgi wskazuje na wychwycenie sukcesów i problemów jakie towarzyszyły życiu społeczności parafialnej.

Z recenzji ks. dra hab. Romana Majki CSMA


Józef Karol Marecki – profesor doktor habilitowany, historyk – archiwista, nauczyciel akademicki i popularyzator historii. Urodził się w Krośnie 31 stycznia 1957 r. Ukończył Pedagogiczne Studium Techniczne w Rzeszowie (1979). Studiował na Wydziale Teologii (święcenia kapłańskie przyjął w 1986 r.) oraz równocześnie na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie doktoryzował się z historii w 1992 r. Przez dwa lata pracował jako duszpasterz w parafii Zwiastowania NMP w Stalowej Woli. Następnie został skierowany do pracy naukowej na PAT w Krakowie. Pracował jako asystent (1990–1994) i adiunkt (1995–2001) w Katedrze Historii Kościoła w Czasach Najnowszych,  a następnie został powołany na kierownika Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych. Od 2002 r. pracował jako kierownik Studium Archiwistycznego (2002–2008), Studium Archiwistyczno-Bibliotekoznawczego (2008-2012) i Podyplomowych Studiów z Archiwistyki i Bibliotekoznawstwa (od 2008 r.).

 

Ponadto prowadził wykłady na Uniwersytecie Śląskim, w Krakowskim Instytucie Rozwoju Edukacji oraz w Wyższych Seminariach Duchownych afiliowanych do UPJP II. Za działalność na polu dydaktycznym i organizacyjnym został odznaczony medalem KEN (2006) i kilkakrotnie wyróżnieniami rektora UPJP II. Za pracę na polu naukowym i dydaktycznym otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2017) oraz otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt pracy naukowo-dydaktycznej (2020). W dwóch kadencjach był członkiem Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (2016-2019, 2019-2022). W 2006 r. podjął pracę w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – jako główny specjalista, koncentrując swe badania na represjach wobec Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych. Współinicjator edycji źródeł „Niezłomni” oraz redaktor serii wydawniczej „Kościół w Okowach”. W 2007 r. otrzymał nagrodę Prezesa IPN za działalność naukową. Przez dwie kadencję zasiadał w Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej (2016-2020, 2020-2024). Znany w środowisku harcerskim jako założyciel „niezależnego” Szczepu Harcerskiego Leśne Plemię w Stalowej Woli – Rozwadowie (1986), duszpasterz harcerski, duchowy opiekun Sybiraków i środowisk kombatantów w Małopolsce. Za swoje zaangażowanie został wyróżniony medalem “Pro Patria” (2023). Jest pasjonatem motocykli oraz historii motoryzacji. Posiada bogatą kolekcję figurek osiołków.

 

Letni sezon w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy

To czas organizowania imprez edukacyjnych na świeżym powietrzu. Rozpoczynamy go trzecią edycją Turnieju Łuczniczego na Wałach Królewskich (1.05). W zawodach weźmie udział ponad sto łuczników, którzy będą rywalizować w scenerii legendarnego grodziska. Turniej będzie połączony z Łuczniczą Majówką (2-5.05), podczas której prowadzone będą warsztaty łucznicze dla wszystkich chętnych, gotowych spróbować swoich sił w łucznictwie tradycyjnym.

 

Z okazji Dnia Dziecka (1.06) odbędzie się gra terenowa "Młodzi Odkrywcy na tropach skarbu", podczas której uczestnicy będą mieli szansę odnaleźć swój własny skarb i poznać historię grodziska. W czerwcowym cyklu "Od Troi po Bałtyk" odwiedzą nas Rzymianie (16.06), dzięki którym poznamy realia życia w starożytności. Wakacje uprzyjemnią nam rodzinne warsztaty archeologiczne (niedziele lipca i sierpnia), podczas których nasi goście będą mieli możliwość spotkać się z rzemieślnikami i rekonstruktorami związanymi z okresem wczesnego średniowiecza i pradziejami. Wspólne rozmowy oraz warsztaty tematyczne będą wspaniałą szansą na poznanie tajemnic, które skrywa przed nami historia. W sierpniu odbędzie się XII Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza, gromadzący najlepszych rzemieślników i rekonstruktorów związanych z epoką brązu oraz wczesnym średniowieczem. Sezon letnich imprez w Karpackiej Troi zakończymy we wrześniu, kiedy odbędzie się kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

KALENDARIUM 2024.jpg [411.11 KB]

 

Łucznicza Majówka 2024
Podczas długiego majowego weekendu zapraszamy Państwa do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy, leżącego u stóp legendarnego grodziska z czasów plemiennych. Majówką zainaugurujemy sezon imprez plenerowych w skansenie. Na czas długiego majowego weekendu przygotowaliśmy dla Państwa warsztaty łucznictwa tradycyjnego, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród naszych gości. Rozpoczniemy w środę (01.05) trzecią edycją Turnieju Łuczniczego na Wałach Królewskich. W łuczniczych zmaganiach weźmie udział około 150 zawodników, którzy w różnych kategoriach będą walczyć o zwycięstwo. W pozostałe dni Majówki (02-05.05) zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty strzelania z łuku, które będą prowadzone przez utytułowanych łuczników tradycyjnych z Polski. Warto w te dni wybrać się na wycieczkę do Karpackiej Troi, poznać historię grodziska Wały Królewskie i w aktywny sposób spędzić otwarcie letniego sezonu.
Do zobaczenia w Karpackiej Troi!

 

Łucznicza Majówka 2024.jpg [454.71 KB]

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
fax 13 47 436 51
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie