W stolicy Rosji od 12 do 19 listopada br. odbywał się XX Międzynarodowy Konkurs – Festiwal „Musica Classica”. Uczestniczyło w nim około 200 osób z Rosji, Chin, Białorusi, Ukrainy oraz Polski. Wśród nich był Kacper Żaromski z klasy fortepianu Doroty Skibickiej.
Kacper, jako najmłodszy, konkurował głównie ze studentami akademii muzycznych i w swojej grupie wiekowej obejmującej roczniki 1999-1995 i zdobył pierwsze miejsce.

– Była to niezwykła podróż do kraju wielkich kontrastów. Zobaczenie tego kraju było bardzo inspirującym doświadczeniem i myślę, że pomoże mi w zrozumieniu dzieł rosyjskich kompozytorów. – powiedział Kacper.
– Bardzo mnie cieszy sukces Kacpra, a także fakt, że mieliśmy możliwość poznania bogactwa kultury i doświadczenia niezwykłej życzliwości tamtejszych ludzi. – dodaje Dorota Skibicka.

Na konkursie Kacper Żaromski prezentował utwory M. Ravela, S. Rachmaninowa i A. Skriabina. Na koncercie laureatów wykonał Etiudę – Obraz D-dur op.39 nr 9 S. Rachmaninowa.
Organizatorami konkursu była Rosyjska Akademia Muzyczna im. Gnesinych w Moskwie i Narodowy Instytut Muzyki im. Schnitkego w Moskwie.
Jest to już drugi, spektakularny sukces Kacpra na międzynarodowym konkursie pianistycznym. W lipcu tego roku zdobył on II miejsce, gdzie I nie przyznano, na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie, a także Nagrodę Specjalną Narodowego Instytutu F. Chopina w Warszawie dla zwycięzcy konkursu.

Warto dodać, że Kacper Żaromski jest też stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niedawno, razem z koleżanką ze szkoły Pauliną Pietruszą, uczennicą z klasy gitary Jarosława Stompla, odbierali stypendia na Zamku Królewskim w Warszawie. Kacper jest też stypendystą Prezydenta Miasta Krosna w dziedzinie „Semper in Altum” w kategorii osiągnięcia artystyczne jego wyjazd do Moskwy był współfinansowany ze środków finansowych Miasta Krosna.
![herb.png [21.51 KB]](https://krosno.pl/storage/image/core_files/2020/9/16/3c5221ac49d04b697c0f0dda11ca7266/png/umkrosno/preview/herb.png)