JULIA DURAŁ uczennica krośnieńskiego "Plastyka" zdobyła I miejsce w konkursie w partnerskim mieście Marl
JULIA DURAŁ uczennica 4 klasy Liceum Plastycznego w Krośnie, zdobyła I miejsce w konkursie organizowanym przez nasze partnerskie miasto Marl z okazji Międzynarodowego Tygodnia Przeciwko Rasizmowi 2024. Jest to główna nagroda w kategorii – Miasta Partnerskie.
Miasto Marl w ramach ogólnoniemieckiej kampanii "Międzynarodowego tygodnia przeciwko rasizmowi” zorganizowało konkurs plastyczny, do którego zaprosiło dzieci i młodzież z miast partnerskich, w tym również z Krosna. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na problem rasizmu.
Praca plastyczna polegała na zaprojektowaniu grafiki, obrazu o formacie tradycyjnej koperty.
Do wyboru były dwa tematy:
- Za różnorodnością. Przeciwko rasizmowi!
- Wszyscy ludzie mają prawa: prawa człowieka dla wszystkich!
Najlepsze prace zostały wydrukowane na kopertach, w których urząd miasta Marl rozsyła korespondencję do swoich mieszkańców, w czasie kiedy obchodzony jest tydzień przeciwko rasizmowi, czyli od 11 do 24 marca.
Na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku młodzież z krośnieńskich szkół tworzyła swoje prace. Krośnieńska komisja wybrała najlepsze z nich i przesłała do Marl, do głównego organizatora konkursu. Jury oceniało projekty pod kątem artystycznym ale przede wszystkim wymowności przekazu i przesłania zawartego w obrazach. Prace z Krosna były oceniane razem z pracami nadesłanymi z pozostałych miast partnerskich Marl: Bitterfeld (Niemcy, Saksonia-Anhalt), Creil (Francja), Herclijja (Izrael), Kuşadası (Turcja), Pendle (Wielka Brytania), Zalaegerszeg (Węgry).
Poniżej galeria prac wyłonionych przez jury w krośnieńskim etapie konkursu. Ten etap również wygrała Praca Julii. Krośnieński etap konkursu był w całości przygotowany przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.
Do konkursu Międzynarodowy Tydzień Przeciwko Rasizmowi 2024 zgłoszono ponad 600 prac z 44 grup z samego Marl i miast partnerskich. W krośnieńskim etapie oceniano ponad 20 prac z czego 11 zgłoszono i przesłano do Marl do głównego konkursu. Jury wyłoniło czterech zwycięzców: trzech z Marl i jednego z miast partnerskich.
Z miast partnerskich zwycięzcą został projekt Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie autorstwa Julii Durał o wymownym i intrygującym przesłaniu.
Praca Julii Durał została oceniona najwyżej i zwyciężyła w kategorii projektów z miast partnerskich. Uczennica krośnieńskiego „Plastyka” za pracę pt. Look! Humans! (Patrzcie! Ludzie!) zdobywając nagrodę w wysokości 500 Euro!
Gratulacje młodej artystce przekazał Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna podczas spotkania 17 maja 2024 r.
Dla przypomnienia – miasto Marl jest miastem partnerskim Krosna od 2015 r.
Współpraca między naszymi miastami rozpoczęła się już w 2013 r. Tego właśnie roku 24 sierpnia podczas Karpackich Klimatów podpisano Deklarację o współpracy pomiędzy miastami.
Po dwóch latach działań i dynamicznej współpracy, szczególnie na polu edukacyjnym, Burmistrz Marl Werner Arndt i Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki podpisali Umowę Partnerską. Było to 3 października 2015 r. podczas obchodów Dnia Jedności Niemiec w Marl.
Tego samego dnia zostało powołane do życia Stowarzyszenie Przyjaźni Miast Partnerskich Marl - Zalaegerszeg - Krosno, z siedzibą w Marl (www.marl-zala.de).
Marl to 87 tysięczne miasto w północno - zachodnich Niemczech, nad rzeką Lippe (dopływ Renu), w Zagłebiu Ruhry, pomiędzy takimi miastami jak: Bohum, Dortmund, Dusseldorf i Essen, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Münster, w powiecie Recklinghausen. Miasto jest siedzibą koncernu chemicznego EVONIK wraz z parkiem chemicznym, funkcjonuje tu również jedna z trzech w RFN kopalni węgla kamiennego.