Jan Janikiewicz - malarstwo
04.12.2018

Jan Janikiewicz - malarstwo

Muzeum Podkarpackie w Krośnie od grudnia 2018 roku do lutego 2019 roku prezentuje wystawę czasową poświęconą postaci Jana Janikiewicza i jego twórczości.

 

 

Jan Janikiewicz - malarstwo - zdjęcie w treści

 


Janikiewicz urodził się 7 czerwca 1911 roku w Wierzchowisku k. Końskiego na ziemi kieleckiej. Malarstwem interesował się od najmłodszych lat. Jako młody chłopak mieszkał w Łodzi, gdzie kształcił się w gimnazjum i podjął pracę w kancelarii adwokackiej w charakterze sekretarza. W latach 1933-1939 uczęszczał do Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi im. Cypriana Karola Norwida, gdzie kształcił się w pracowni Władysława Dobrowolskiego, wybitnego malarza, absolwenta Akademii w Petersburgu. Po latach Janikiewicz mówił, że swojemu nauczycielowi zawdzięcza wyjątkowo wiele, to on wprowadził go w świat sztuki, nauczył zarówno abecadła, jak i tajników sztuki malowania. Innymi jego wykładowcami byli: Zygmunt Kowalewski – rzeźba, Franciszek Walczewski – sztuka stosowana. Po wojnie wyjechał na Śląsk i pracował w administracji państwowej. W Gliwicach poznał swoją przyszłą żonę Janinę pochodzącą z Krosna. W 1954 roku małżeństwo przeprowadziło się w rodzinne strony żony do Krosna i zamieszkało w domu rodzinnym Janiny w dzielnicy Zagórze. Janikiewicz w Krośnie pracował w PSS jako dekorator, a następnie w Spółdzielni Usług Wielobranżowych. Działalność artystyczną na szeroką skalę podjął po przejściu na emeryturę w 1975 roku. Tworzył głównie portrety, pejzaże, sceny batalistyczne i kwiaty. W portretach starał się uchwycić podobieństwo oraz psychikę danej osoby, jej wewnętrzne przeżycia. W pejzażach często nawiązywał do rodzinnych stron – wsi kieleckiej, równin, pól, domostw, tworzył również liczne pejzaże zabudowy Krosna. Sceny batalistyczne były jego ulubionym tematem. Malarstwo Janikiewicza charakteryzuje spokój, wysmakowana kolorystyka, precyzja kompozycji oraz realizm przedstawienia. Tworzył on w czasach, kiedy działali malarze Stanisław Kochanek (1905-1995) i Władysław Niepokój (1905-1985). Artysta miał wystawy indywidualne, m.in. w krośnieńskim muzeum (1960 r.) i w krośnieńskim Wojewódzkim Domu Kultury (1980 r.), a także brał udział w kilku wystawach zbiorowych twórców krośnieńskich. Janikiewicz zmarł 10 czerwca 1987 roku w Krośnie i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym. W zbiorach Muzeum Podkarpackiego w Krośnie znajduje się 19 jego prac.

 

 


Prezentowane na wystawie obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, uzupełniono je o prace ze zbiorów Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz prywatnych kolekcji.


Kurator wystawy: Anna Guz

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie