Pies
30.12.2019

Jak zabezpieczyć psa kiedy dookoła huk fajerwerków i wybuchy petard

Ważne! Dla dobra swojego psa - koniecznie przeczytaj! Okres karnawału, wiąże się niestety z wybuchami petard i hukiem fajerwerków. W tym okresie, wiele naszych pociech, ucieka i nigdy nie wraca do naszych domów. Cześć z nich, ginie pod kołami samochodów, inne umierają na zawał, albo zwyczajnie przepadają. Jak zabezpieczyć psa w tym okresie?

 

 

  • Zachipuj psa. Możesz to zrobić w większości lecznic. Koszt chipa wynosi ok. 100 zł.
  • Zarejestruj chip w bazie, jak to zrobić? Poproś lekarza weterynarii o pomoc, udzieli Ci wszystkich informacji.
  • Kup adresatkę, a jeszcze lepiej dwie!
  • Napisz swój nr telefonu na szelkach lub obroży (może być też chusta). Możesz też napisać imię psa, łatwiej go będzie nawoływać obcym osobom, jeśli się zgubi.
  • Pomyśl o lokalizatorze lub lokalizatorze GPS. Dzięki niemu będziesz mógł namierzyć swojego pupila.
  • Załóż psu obrożę i szelki (lub dwie obroże lub dwie pary różnych szelek)
    Sprawdź dokładnie, czy pies nie może z nich się wyrwać. Użyj dwóch smyczy. To dobra okazja, by wyrzucić stare, zniszczone. Co roku słyszymy o tym, że pies uciekł bo pękła obroża lub smycz.
  • Nie wybieraj nowych, nieznanych miejsc na spacer w tym okresie. Jeśli pies ucieknie, trudniej będzie go odnaleźć w nowym miejscu. Łatwiej w poszukiwania psa zaangażować osoby, które znasz. Wiele osób kojarzy także większość psów po sąsiedzku - zwiększa to szansę, że ktoś przyprowadzi Ci psa niż zadzwoni do schroniska.
  • Nie spuszczaj psa ze smyczy, pies w strachu może nie zareagować nawet ma Twoje nawoływanie. Jeśli już musisz dać mu swobodę, pomyśl o zakupie dłuższej linki.  Nie łącz dwóch smyczy, zapięcia mogą się połamać przy szarpnięciu
  • Zrób psu aktualne zdjęcie! Najlepiej w „wyposażeniu” w jakim zabierasz go na spacer.
    Nie na rękach, w pieleszach, w świątecznych przebraniach. Jeśli ma jakieś cechy charakterystyczne - sfotografuj je. W stresie, kiedy zgubisz przyjaciela, możesz mieć problem, żeby przypomnieć sobie, jakiego koloru były jego szelki. Możesz również przygotować sobie plakat na wszelki wypadek, w przypadku zaginięcia - liczy się czas.
  • Zabezpiecz psa w domu. Tak, wiele psów ucieka z domów w noc sylwestrową!
  • Jeśli organizujesz imprezę w swoim domu, nie dopuszczaj do sytuacji, otwierania i zostawiania otwartych drzwi. Wystarczy chwila, by pies w strachu, czmychnął przez drzwi.
    Dlatego poproś swoich gości o przestrzeganie zasad, dla dobra swojego pupila. Kiedy wracacie do domu, zamknijcie najpierw furtkę lub drzwi klatki schodowej, a dopiero po tym otwórzcie drzwi domu/mieszkania
  • Nie zostawiaj psa samego na ogrodzie! Pies podczas huku petard, może wyrządzić sobie krzywdę, biegnąc na oślep w panice. To, że nigdy nie uciekł z Twojego ogrodu, nie znaczy, że nie zrobi tego teraz.
  • Jeśli oddajecie psa do hoteliku, znajomych, poinstruujcie tymczasowych opiekunów - możecie pokazać im ten post.
  • Jeśli nie możesz zabezpieczyć psa w domu, zabezpiecz dobrze boks. Upewnij się również, czy w boksie nie ma elementów, które mogą zranić psa. Zabezpiecz wodę, pies w popłochu może przetrącić miski, to nie zwalnia Cię jednak od obowiązków, do jakich należy zapewnienie psu stałego dostępu do wody.
  • Większość z powyższych propozycji, możesz także zastosować w przypadku kota.
     
Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie