Herbert jako bohater liryczny. Wykład dr hab. Magdaleny Rabizo-Birek
08.10.2018

Herbert jako bohater liryczny. Wykład dr hab. Magdaleny Rabizo-Birek

W Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej 4 października br. odbył się wykład pt. „Herbert jako bohater liryczny” rozpoczynający cykl spotkań poświęconych Zbigniewowi Herbertowi. Wygłosiła go prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr hab. Magdalena Rabizo-Birek, krytyk literacki, redaktor naczelna kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza”, autorka i współautorka wielu publikacji naukowych, m.in. książek „Czytanie obrazów. Teksty o sztuce z lat 1991-1996”,  „Między mitem a historią. Twórczość Włodzimierza Odojewskiego”, „Romantyczni i nowocześni. Formy obecności romantyzmu w polskiej literaturze współczesnej”, laureatka Nagrody Fundacji im. Władysława i Nelli Turzańskich w 2004 r.

 


Magdalena Rabizo-Birek w swoim wystąpieniu wyraźnie zarysowała obraz Herberta jako człowieka i twórcy. Punktem wyjściowym rozważań było zwrócenie uwagi na legendę literacką poety, pojawiającego się często w roli podmiotu lirycznego w utworach różnych autorów. Wiersze oddające hołd jego osobie lub polemizujące z jego twórczością i poglądami, związane są nie tyle z odzwierciedleniem życia, ile z przedstawieniem Herberta jako mistrza i „kolegi po piórze”.

 

 

Herbert jako bohater liryczny. Wykład dr hab. Magdaleny Rabizo-Birek - zdjęcie w treści

 


Prof. Rabizo-Birek przedstawiła słuchaczom wiersz Ewy Lipskiej pt. „Kiedy w moim kraju umiera wielki poeta”. Herbert zaprezentowany został w nim jako patriota krytykowany za swoje poglądy polityczne, a także jako obrońca walczących w Powstaniu Warszawskim. W wierszu poruszona została również kwestia odbioru twórczości Herberta przed i po jego śmierci. Utwór Ewy Lipskiej stanowi gorzką apoteozę jego poezji, zamykającej się w stwierdzeniu, iż cena posiadania daru tworzenia sztuki jest często bardzo wysoka.

 

 

Herbert jako bohater liryczny. Wykład dr hab. Magdaleny Rabizo-Birek - zdjęcie w treści  nr 1

 


Prowadząca wykład odwoływała się również do innych utworów poetyckich, których bohaterem lirycznym był Zbigniew Herbert. M.in. do poematu polemicznego Andrzeja Buszy „Marność i wielkość poety. Dwa portrety z natury”, opartego na starotestamentowym motywie vanitas. Z kolei w wierszu „Przelotem” Ryszarda Krynickiego, inspirowanym japońską formą literacką Haiku, przedstawiona została relacja uczeń-mistrz, Herbert określony został tutaj jako „Pan Cogito”, co stanowiło bezpośrednie nawiązanie do porte-parole z wierszy poety.
Na uwagę zasługuje również przytoczony przez autorkę wykładu utwór Czesława Miłosza pt. „Z powodu telefonów po śmierci Herberta”, stanowiący refleksję na temat choroby i śmierci poety, nawiązującą – co warto zaznaczyć – do wiersza samego Herberta pt. „Apollo i Marsjasz”. Poeta, z uwagi na przemijanie, przedstawiony został tutaj jako „ułomny nosiciel poezji” – sztuki wielkiej, która nie powinna istnieć, a jednak została stworzona.

 

 

Herbert jako bohater liryczny. Wykład dr hab. Magdaleny Rabizo-Birek - zdjęcie w treści  nr 2

 


Podczas wykładu przywołany został również jeden z wierszy autorstwa irlandzkiego noblisty Seamusa Heaney’a, opublikowanego w tomie „Światło elektryczne”. Herbert, choć był człowiekiem zmagającym się z depresją maniakalną, podróżnikiem kroczącym swoją własną drogą krzyżową, został przedstawiony tutaj jako herold tworzący poezję uniwersalną, poeta „krainy północniejszej nawet niż wiatr” – jak określił Polskę Irlandczyk.

 

 

Herbert jako bohater liryczny. Wykład dr hab. Magdaleny Rabizo-Birek - zdjęcie w treści  nr 3

 


Z kolei z wiersza Janusza Szubera „Pułkownik Herbert. Listy” wyłania się obraz Herberta jako człowieka zaangażowanego w los innych poetów, wiernego przyjaciołom, serdecznego wobec nowo poznanych osób.
Na zakończenie wykładu uczestnicy zostali wprowadzeni w gorzki stan zadumy za sprawą „Trenu spadkobierców” Jacka Kaczmarskiego, przedstawiającego smutną wizję apokalipsy wartości zawartych w twórczości Herberta, nazywanego „Księciem poetów”. Zaznaczony został tutaj koniec pewnej wielkiej narracji o Polsce i Polakach. Dr Magdalena Rabizo-Birek pozostawiła uczestników wykładu z refleksją na temat kondycji współczesnej poezji, podsumowując spotkanie słowami wyrażającymi nadzieję, że pojawi się jeszcze w historii kolejny wielki poeta na miarę Zbigniewa Herberta, który odbuduje „miasto polskiej poezji”.


Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Czytając Herberta” realizowanego przez krośnieński Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Krośnieńską Biblioteką Publiczną przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

Katarzyna Rygiel
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie