Gdzie Twoim zdaniem powinien stanąć pomnik Generała Maczka? Konsultacje społeczne potrwają do niedzieli (24.03)
Gdzie Twoim zdaniem powinien stanąć pomnik Generała Stanisława Maczka? Weź udział w konsultacjach, wybierz jedną z proponowanych lokalizacji lub wskaż swoja propozycję. Konsultacje potrwają do niedzieli (24.03)
Z inicjatywą budowy pomnika upamiętniającego Generała Stanisława Maczka i żołnierzy kompanii krośnieńskiej z 1918 roku wystąpił Dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie, noszącego od 2023 r. imię Generała Stanisława Maczka.
Generał Stanisław Maczek to jeden z największych polskich dowódców, uhonorowany między innymi we Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Otrzymał od podpułkownika Józefa Swobody dowództwo kompanii krośnieńskiej. W budynku znajdującym się obok Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie mieściło się biuro werbunkowe, do którego zgłaszali się ochotnicy z Krosna i okolic do tworzonej kompanii.
Odsłonięcie pomnika planowane jest na 11 grudnia br. w 30 rocznicę śmierci Generała Stanisława Maczka. W kosztach budowy partycypować będzie Instytutu Pamięci Narodowej.
![pomnik_Generała_Maczka_K12.jpg [662.06 KB]](https://krosno.pl/storage/image/core_files/2024/3/14/86167f95f27badaef5b7104570d14f5a/jpg/umkrosno/preview/pomnik_Generała_Maczka_K12.jpg)
Wizualizacja pomnika w jednej z proponowanych lokalizacji. Pomnik posadowiony będzie na podstawie o wymiarach ok. 2 x 2 m, a jego wysokość całkowita wraz z podstawą to ok. 3 m.
Dowiedz się więcej o konsultacjach
![herb.png [21.51 KB]](https://krosno.pl/storage/image/core_files/2020/9/16/3c5221ac49d04b697c0f0dda11ca7266/png/umkrosno/preview/herb.png)