WAŻNE SPRAWY REKRUTACJA GRAFIKA PLAKATU
27.06.2022

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na fascynującą podróż w poszukiwaniu dawnych opowieści. Przyłącz się!

W imieniu osób z Fundacji na Rzecz Kultury WALIZKA, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, filii Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, zapraszamy na fascynującą podróż w poszukiwaniu dawnych opowieści i ich znaczeń dla współczesnego świata.

 


KOGO SZUKAMY?
Zapraszamy młodzież i osoby dorosłe, zainteresowane światem, lubiące słuchać opowieści starszych osób, chcące doświadczyć przygody z teatrem amatorskim. Wystarczy, że spełniasz jedno z podanych kryteriów. :-)

JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAĆ?
Zapraszamy do udziału w projekcie "Ważne sprawy - perspektywa pokoleń", realizowanego dzięki wsparciu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska.
Zaczniemy od spotkań z osobami zafascynowanymi etnografią i antropologią, które pokażą uczestnikom jak szukać i zbierać opowieści na interesujące nas tematy. Marcelina Jakimowicz (Kulturoznawstwo, Uniwersytet Rzeszowski) poprowadzi warsztaty dla uczestników wprowadzające w świat etnografii i historii mówionej. Nauczymy się jakie zadawać pytania, żeby uzyskać ciekawe odpowiedzi. Jak się poruszać w gąszczu cudzej pamięci.
Ustalimy razem tematy, które będą naszymi kierunkami poszukiwań. Kiedy wybierzemy ważne dla uczestników zagadnienia i zbudujemy narzędzia badawcze (kwestionariusz, czyli zestaw pytań, którymi posłużymy się podczas rozmów), ruszymy w teren, zaglądając do domów i wypytując starszych ludzi o sprawy, które są dla nas ważne dziś. Jak wyglądały wtedy, gdy oni byli młodzi? Jak zmienił się świat? Na lepsze, na gorsze, a może po prostu stał się inny? A może wcale tak bardzo się nie zmienił?
W międzyczasie spróbujemy dotknąć starodawnych emocji poprzez wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni z Ewą Grochowską, która śpiewem umie przenosić w czasie! Poczujemy jak niezwykłym doświadczeniem jest wspólne śpiewanie - nie takie estradowe, na ocenę i oklaski, ale takie, kiedy głos niby wydobywa się z jednego człowieka, ale potem, połączony w jedno z innymi głosami, staje się wspólnotowym doświadczeniem czegoś rzadko spotykanego.
Kiedy już po wywiadach terenowych będziemy przeczuwać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, razem z instruktorką teatralną i performerką, Joanną Sarnecką, podejmiemy próbę przełożenia naszych myśli, doświadczeń i emocji na język teatru. Stworzymy spektakl mówiący o naszych doświadczeniach i poszukiwaniach wiedzy o tym, co dzieje się pomiędzy "tym, co dawniej", a "tym, co teraz".

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ:
Zgłoszenia przyjmujemy do 30 czerwca 2022 r. poprzez formularz rekrutacyjny dostępny jest TUTAJ.

Ilość miejsc jest ograniczona, o zakwalifikowaniu do projektu poinformujemy uczestników w dniu 1 lipca 2022 r.

WAŻNE SPRAWY REKRUTACJA GRAFIKA PLAKATU.jpg [247.83 KB]

Harmonogram działań w czasie trwania projektu:
Zajęcia stacjonarne będą odbywały się w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie. Badania terenowe będą się odbywać w miejscowościach dawnego województwa krośnieńskiego.

Terminy:
5 lipca (Jedno spotkanie 2- 3 godziny. Dokładna data zostanie podana w mailu informującym o zakwalifikowaniu do projektu) - spotkanie organizacyjne oraz spotkanie warsztatowe z etnografką, Marceliną Jakimowicz (Kulturoznawstwo, Uniwersytet Rzeszowski) warsztaty "Jak pytać, jak słuchać?"

20 - 21 lipca - Warsztaty pieśni tradycyjnych z Ewą Grochowską, instrumentalistką, śpiewaczką, członkinią wielu formacji muzycznych, animatorką kultury tradycyjnej

15 lipca - 15 sierpnia - realizacja badań terenowych. Badania będą odbywały się 2 razy w tygodniu w dniach ustalonych z uczestnikami. Uczestnicy nie muszą być obecni przy wszystkich rozmowach. Wymagana jest obecność na pierwszej rozmowie, wprowadzającej, oraz samodzielne przeprowadzenie minimum jednej rozmowy przez każdego z uczestników. Przy rozmowach przeprowadzanych przez uczestników wspierająco będzie obecna koordynatorka.

15 sierpnia - 18 września - Warsztaty teatralne. Spotkania raz w tygodniu przez 3 godziny.

2 połowa września - spektakl finałowy w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.


Pytania i wątpliwości możne kierować mailem na: a.karmelita@gmail.com lub telefonicznie do koordynatorki projektu: Aleksandra Karmelita tel 791729416
Na wszystkie odpowiemy!

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022"

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie