Elektrociepłownia Krosno - zapasy biomasy oraz miału węglowego
22.09.2022

Elektrociepłownia Krosno ze zwiększonymi zapasami biomasy i węgla na zimę

Krośnieński Holding Komunalny dysponuje znacznie większymi niż w minionych latach zapasami biomasy oraz miału węglowego. Zgromadzone paliwo ma zapewnić ciągłość pracy Elektrociepłowni Krosno w nadchodzącym sezonie grzewczym oraz bezpieczeństwo i komfort dostaw ciepła systemowego i ciepłej wody dla mieszkańców Krosna.

 

Krośnieńska spółka komunalna dołożyła wiele starań, aby jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego 2022/2023 zabezpieczyć paliwo niezbędne do funkcjonowania i działalności Elektrociepłowni Krosno. Obserwując trudną i niestabilną sytuację na rynku paliw, Spółka zorganizowała dodatkowy magazyn na biomasę, czyli zrębki drewna, i znacząco wcześniej zakontraktowała jej dostawy.


Dzięki decyzji o utworzeniu dodatkowego magazynu na biomasę mamy zgromadzone jej zapasy na 2,5 miesiąca ciągłej pracy Elektrociepłowni Krosno w pełni sezonu zimowego. Zapasy te są dwa razy większe niż mieliśmy zazwyczaj, w latach ubiegłych – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. I dodaje: – Chcieliśmy jak najlepiej przygotować się do nadchodzącego sezonu grzewczego, który prawdopodobnie będzie najtrudniejszym sezonem w ostatnich latach, a może nawet w historii Spółki.


Obecnie w magazynach Elektrociepłowni Krosno, zarządzanej przez Krośnieński Holding Komunalny, znajduje się ok. 3,5 tys. ton miału węglowego i ok. 12 tys. ton biomasy. Te ilości paliw są wystarczającym zapasem i stanowią odpowiednie zabezpieczenie dla ciągłości pracy całej elektrociepłowni.


Mamy takie zapasy paliw w magazynach, że bieżąca praca Elektrociepłowni Krosno nie powinna być zakłócona. Zgromadzona ilość miału węglowego zabezpiecza z nadwyżką potrzeby energetyczne instalacji, a zapasy biomasy są sukcesywnie uzupełniane i zabezpieczane z bieżących transportów – wyjaśnia Janusz Fic.


Utworzenie dodatkowego magazynu biomasy daje Spółce duży bufor bezpieczeństwa dla zapewnienia ciągłości pracy krośnieńskiej elektrociepłowni, choć ze względu na właściwości zrębki drewna jest ona trudna do magazynowania i dłuższego przechowywania.


Spółka zrobiła wszystko, aby jak najlepiej przygotować się do sezonu zimowego i zapewnić paliwo potrzebne do zachowania ciągłości pracy Elektrociepłowni Krosno, która dostarcza ciepłą wodę i ciepło systemowe do blisko 20 tys. mieszkańców Krosna – mówi prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 43 675 43
fax 13 43 628 65
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 13 43 27 707
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie