Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza 29.09.2022 (czwartek) do udziału w Dniu Otwartym. W programie oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych znajdziecie warsztaty i koncerty. Zapamiętajcie koniecznie datę i nie przegapcie tej wyjątkowej okazji by odwiedzić muzeum.
W programie:
- zwiedzanie wystaw stałych i czasowych Muzeum
- koncert zespołu muzyki dawnej Camerata Cracovia pt. „Lutni moja ulubiona” - więcej o koncercie i muzykach przeczytacie poniżej
- warsztaty prowadzone przez zespół, a w nich:
- prezentacja najważniejszego i najpowszechniejszego instrumentu czasów renesansu- lutni, a także spokrewnionej z nim violi da gamba,
- wykonanie muzyki solowej na lutni,
- recytacja poezji Jana Kochanowskiego przy dźwiękach tego instrumentu,
- dawne pieśni z towarzyszeniem lutni i violi da gamba,
- nauka przez młodzież kilku dawnych pieśni oraz nauka czytania wierszy Kochanowskiego z podkładem lutniowym
- warsztaty malarskie z artystą Valeriem Franchukiem (obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. +48 13 43 213 76 w. 16 lub mailowo promocja@muzeum.krosno.pl)
LUTNI MOJA ULUBIONA to program muzyczny prezentujący dawne instrumenty – lutnię i violę da gamba oraz pieśni z tamtych czasów a także poezję Jana Kochanowskiego, jednego z największych poetów polskich. W ramach tej prezentacji odbędzie się koncert oraz warsztaty, w trakcie których muzycy nauczą zainteresowanych kilku dawnych pieśni oraz czytania poezji Kochanowskiego przy dźwiękach lutni.
Wykonawcami koncertu oraz prowadzącymi warsztaty jest trójka muzyków związanych z zespołem „Camerata Cracovia”: sopranistka Marta Trybulec i lutnista Ireneusz Trybulec (założyciele zespołu) oraz Marek Skrukwa, instrumentalista grający na violi da gamba (współpracujący z zespołem).
IRENEUSZ TRYBULEC
Lutnista i gitarzysta, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie gitary. Po studiach zainteresował się lutnią ucząc się gry na tym instrumencie samodzielnie oraz pod okiem znanego lutnisty angielskiego Nigela Northa na kursach muzyki dawnej w Innsbrucku. W Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie otworzył przed laty pierwszą w Polsce klasę lutni na tym szczeblu szkolnictwa artystycznego a w Akademii Muzycznej w Katowicach wykładał czytanie tabulatur lutniowych. Jest założycielem zespołu „Camerata Cracovia” dla którego przygotowuje repertuar poszukując go w bibliotekach i archiwach. Zespół koncertował w Polsce oraz innych krajach europejskich uczestnicząc w wielu festiwalach i cyklach koncertowych. Nagrał też szereg płyt, m.in. „Muzyka w dawnej Polsce”, „Polsko-niemieckie związki muzyczne”, „Kanty polskie i ruskie”. Od wielu lat muzyk współpracuje z aktorami, biorąc udział w programach muzyczno-poetyckich z doby renesansu i popularyzuje w kraju i za granicą twórczość Jana Kochanowskiego jako poety europejskiego, wykorzystując do tego celu zachowane dawne przekłady jego poezji na języki obce. Nagrał wspólnie z Anną Dymną, Jerzym Trelą i Janem Korwin-Kochanowskim płytę z tą poezją i muzyka lutniową. Wraz z zespołem przez 7 lat realizował projekt koncertowy wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Muzyka dawnej Europy – Niemcy i Polska” dokumentujący powiązania w tej dziedzinie między tymi krajami. Ireneusz Trybulec prowadził badania nad muzyką reformacyjną – śpiewami polskich arian a także muzyką dawną krajów słowiańskich – m. in. odszukał polskie pieśni w rosyjskich rękopisach kantów. Publikuje także artykuły z zakresu historii muzyki w czasopismach muzycznych.
MARTA TRYBULEC
Z wykształcenia sopran koloraturowy; uczyła się u znanych polskich pedagogów wokalnych (Teresa Wessely, krakowska solistka operowa oraz Maria Morbitzer-Vardi z Akademii Muzycznej w Katowicach) a także na kursach zagranicznych w Berlinie i Innsbrucku, pracując m. in. z Jessicą Cash. Zajmuje się muzyką dawną jako solistka zespołu „Camerata Cracovia”, z którym związana jest od 1987 roku, tj. od początku jego istnienia. Dokonała z nim nagrań płytowych oraz koncertowała w całej niemal Europie. Wykonuje także muzykę późniejszą. m.in. repertuar koloraturowy oraz pieśni kompozytorów XIX i XX wieku. Jest inicjatorką koncertów w Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach, miejscu urodzenia kompozytora Władysława Żeleńskiego, oraz prezesem działającej tam fundacji jego imienia. W 2017 roku nagrała razem z tenorem Witoldem Wroną płytę „Władysław Żeleński – Songs, Duets” a w 2021 roku, wspólnie z pianistką Marią Gabryś-Heyke album pt. „Władysław Żeleński – Piano Works and Songs”.
MAREK SKRUKWA
Ukończył dwa kierunki studiów na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie: kontrabas i violę da gamba. Jako muzyk instrumentalista bierze czynny udział w życiu koncertowym. Prowadził zajęcia dydaktyczne w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej (Akademia Muzyczna/Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) w Krakowie. Założył i prowadzi klasę kontrabasu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni. Współpracuje z różnymi zespołami muzyki dawnej, m.in. „Camerata Cracovia”, „The Flowery PlainBaroque Ensemble”. Ukończył także studia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, gdzie otrzymał tytuł doktora nauk teologicznych, broniąc pracę o charakterze interdyscyplinarnym: Relacja między słowem a muzyką w „Pasji według św. Jana” Johanna Sebastiana Bacha, na napisanie której otrzymał grant Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bierze udział w konferencjach naukowych prezentując referaty z pogranicza teologii i muzyki. Prowadzi wykłady w dwóch uczelniach krakowskich: Akademii Ignatianum oraz w Karmelitańskim Instytucie Duchowości: „Teresianum”. Wykłada gościnnie również w Karmelitańskim Instytucie Duchowości „Carmelitanum” w Warszawie.
Nasze wystawy czasowe:
Narcyz Piórecki – Moje ogrody V – wystawa malarstwa (15.09.2022 – 20.11.2022)
Narcyz Piórecki jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego „Wiklina” oraz Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i Polskiego Towarzystwa Ogrodów Botanicznych, od 2002 roku zarządza Arboretumi Zakładem Fizjografii w Bolestraszycach. Twórczo zajmuje się malarstwem, tkaniną, rysunkiem, litografią, fotografią. Jego prace prezentowane były i znajdują się w zbiorach muzealnych, kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m. in. we Francji, Niemczech, Ukrainie, Ameryce Północnej.
Valerii Franchuk. Krośnieńskie inspiracje – wystawa malarstwa (27.09.2022 – 27.11.2022)
Valerii Franchuk jest znanym i nagradzanym ukraińskim malarzem, grafikiem i rzeźbiarzem. Zawodowo maluje od 40 lat. Jego prace prezentowane były na licznych zbiorowych i indywidualnych wystawach w Ukrainie i za granicą, również w Polsce. W jego twórczości można dostrzec ślady ekspresjonizmu, impresjonizmu i symbolicznego realizmu. Wystawa prezentuje prace stworzone przez artystę w czasie, gdy wraz z rodziną schronił się w Krośnie po wybuchu wojny w Ukrainie.
Ignacy Łukasiewicz 200. Rocznica urodzin twórcy polskiego przemysłu naftowego (do 31.09.2022)
Wystawa przedstawiająca starannie opracowane materiały ikonograficzne, a także nieliczne pamiątki dotyczące życia i działalności naftowej jednego z najwybitniejszych Polaków, filantropa, patrioty, a przede wszystkim twórcy przemysłu naftowego i lampy naftowej w dwusetną rocznicę jego urodzin.