Plakat - Dzień Dziecka w Muzeum Podkarpackim
23.05.2023

Dzień Dziecka w Muzeum Podkarpackim

W dniach 2-4 czerwca 2023 r. (godz. 10.00 -16.00) Muzeum Podkarpackie w Krośnie oraz Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze mają zaszczyt zaprosić na imprezę plenerową pn. Dzień Dziecka w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

 

Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze zajmuje się odtwarzaniem sylwetek kobiecych i męskich z lat 1930–1950, a Grupę cechuje dbałość o wysoki poziom odtwórstwa historycznego, z naciskiem na tło historyczne i obyczajowe prezentowanych sylwetek. Stowarzyszenie od wielu lat swoją wiedzę czerpie z różnych źródeł, np. książek, poradników, rycin, filmów czy zdjęć z epoki. Tworząc stroje, zwraca uwagę na każdy szczegół: krój, tkaniny czy guziki. O całokształcie pokazów decydują używane dodatki, takie jak kapelusze, torebki, buty i biżuteria oraz odpowiednie fryzury, zarost i makijaż – wszystko zgodnie z obowiązującymi wówczas trendami.

Pokazy mody historycznej
Najważniejszym elementem programu będzie pokaz mody historycznej, w którym modelki i modele prezentują przekrój kreacji z lat 1930–1945. Eksponowane stroje wiernie odzwierciedlają modę panującą wówczas w Polsce i Europie. Większość ubrań to oryginalne perełki z epoki, a pozostałe to wierne reprodukcje szyte na zamówienie według wykrojów z tamtych lat. Wszystkie stroje starannie skompletowane, uzupełnione o niezbędne dodatki: buty, torebki, kapelusze czy sprzęt sportowy – dopasowane do danej dekady zgodnie z przekazami historycznymi. W trakcie pokazu prezentowany będzie damski i męski ubiór dzienny, pokazując, jak zmieniał się w zależności od stopnia zamożności, pory roku bądź pogody. Wyjściom towarzyszyć będą krótkie scenki, angażujące zgromadzoną publiczność, oraz różnego rodzaju epokowe rekwizyty, takie jak wózki, sprzęty domowe czy też zabytkowe rowery. Przedstawione zostaną również ubrania na specjalne okazje – bal lub wyjście na plażę – a także moda sportowa obejmująca liczne dyscypliny. Całości towarzyszyć będzie epokowa muzyka oraz intrygujące opisy przybliżające kontekst historyczny każdej z sylwetek. Pokaz mody jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: niewidomych i niesłyszących. Opisy strojów wzbogacone o audiodeskrypcję oraz tłumaczone na polski język migowy.

Plakat - Pokaz Mody Historycznej.jpg [277.88 KB]

Wystawa rowerów zabytkowych
Kolekcja rowerów zabytkowych składa się z ciekawych eksponatów z lat 20., 30. oraz 40. XX wieku, zachowanych w doskonałym stanie, które zachwycają oryginalnym lakierem i mnogością marek. Odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z krótką historią roweru, dowiedzieć, czym różniły się poszczególne modele oraz obejrzeć przegląd zabytkowego rowerowego oświetlenia i dzwonków. Eksponaty posiadają unikalne jak na dzisiejsze czasy akcesoria w postaci m.in. ochronnych siateczek i narzędziówek. Nowością podczas wystawy będą rowery wojskowe, stanowiące niezwykłą ciekawostkę z powodu swej wyjątkowej konstrukcji oraz możliwości, jakie dawały żołnierzom podczas II wojny światowej. Rowery są prezentowane w atrakcyjny dla widza sposób: oprócz eksponatów pod namiotem znajdują się plansze informacyjne, które poprzez technologię QR zostały wzbogacone w audiodeskrypcję, co pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym na zapoznanie się z kolekcją. Oglądanie wystawy umili muzyka w klimacie tamtych lat, a członkowie stowarzyszenia – odziani w stroje z epoki – z chęcią odpowiedzą na pytania, podzielą się fascynującymi faktami oraz zaproszą do wspólnego zdjęcia.

Kącik gier retro i zabaw dla dzieci to magiczne miejsce stworzone z myślą o najmłodszych pasjonatach historii. W kąciku dla dzieci przeniesiemy się wehikułem czasu o 100 lat wstecz, aby pokazać, jak bawiono się, gdy jeszcze nie istniał internet i smartfony. Przedwojenne bierki, berek czy domino to tylko niektóre z zabaw, jakie czekają na dzieci.

Odwiedzający będą mieli także okazję zapoznać się z modą lat 20., 30. i 40. XX wieku za pomocą specjalnie przygotowanych kolorowanek, które czekają na ubarwienie ich dziecięcą kreatywnością i pomysłowością. Wyjątkową atrakcję stanowić będzie toczenie rowerowej felgi, czy też, jak mówi się na Śląsku, „kulanie rajfli”. Ta popularna w okresie międzywojennym podwórkowa gra powraca nie tylko w formie zabawy, lecz także konkursu, w którym na wygranych czekają drobne upominki.

Dla każdego uczestnika przewidziany jest również słodki poczęstunek.

Dodatkowo w ramach imprezy oferujemy:

Warsztaty artystyczne

Kamienica Zgoda, ul. J. Piłsudskiego 14 w Krośnie (w dniu 2.06.2023 r. obowiązuje rejestracja grup, tel. 134321376 w. 17)

 

Warsztaty prowadzić będą:
mgr Urszula Janowska, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Nauczyciel plastyki, sztuki na różnych poziomach kształcenia. Długoletni pracownik Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Krośnie. Wielokrotnie nagrodzona za swoją pracę przez Prezydenta Miasta Krosna Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Organizatorka konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży na różnych szczeblach np. „NIE…!- przemocy”, „Krew- darem życia” itp. Uczniowie pod jej kierunkiem zdobywali nagrody w konkursach plastycznych międzynarodowych, ogólnopolskich, wojewódzkich, powiatowych. Wielokrotnie organizowała wystawy prac uczniów w instytucjach kulturalno-oświatowych w Krośnie. Uczestniczka konkursów dla nauczycieli organizowanych przez wydawnictwa pedagogiczne np. WSiP Konkurs „SCENARIUSZ NA AWANS”, w który wygrała otrzymując tytuł Eksperta WSiP na terenie Polski. Wielokrotnie brała udział w Biennale Plastyki Krośnieńskiej.

Valerii Franczuk – urodził się w 1950 roku we wsi Zeleny (obwód chmielnicki na Ukrainie), jego matka Maria z domu Kobylańska była Polką. W 1980 roku zamieszkał w Kijowie. W 1986 roku ukończył Kijowski Instytut Sztuki na wydziale grafiki. W jego twórczości dominują głównie obrazy wykonane techniką olejną na płótnie lub kartonie przy pomocy szpachli, a także grafika. Tematyka jaką podejmuje to: pejzaż, architektura, martwa natura oraz problematykę Wielkiego Głodu na Ukrainie (1932-1933). Ostatnia przestrzeń artystycznego wyrazu, w której artysta bazuje na wspomnieniach rodzinnych, głównie swojej matki, która przeżyła okres Wielkiego Głodu, przyniosła artyście szczególne uznanie w Ukrainie oraz szereg nagród i odznaczeń. Za swoje osiągnięcia został uhonorowany m.in. Orderem Świętego Michała (2008), Orderem Zasługi III stopnia (2008), Nagrodą Narodową Ukrainy im. Tarasa Szewczenki (2008), otrzymał też status artysty narodowego Ukrainy (2015). Jego prace prezentowane były na licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach w Ukrainie, również w Polsce. Jest jednym z najbardziej docenianych ukraińskich artystów. Obrazy Franczuka znajdują się w zbiorach m.in. Narodowego Muzeum Historii Ukrainy oraz Muzeum Wielkiego Głodu w Kijowie. W marcu 2022 roku, w obliczu napaści rosyjskiej na Ukrainę, opuścił Kijów i wraz z najbliższą rodziną wyemigrował do Polski. Osiadł w Krośnie, gdzie mógł tworzyć w „Pracowni na piętrze” w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Artysta prowadził również zajęcia w tutejszym Liceum Plastycznym i Szkole Muzycznej, a także brał udział w licznych imprezach kulturalnych odbywających się w mieście.

 

Warsztaty archeologiczne – terenowy warsztat pracy archeologa

Archeologiczny plac zabaw usytuowany w Krośnie, ul. J. Szczepanika 2 (w dniu 2.06.2023 r. obowiązuje rejestracja grup, tel. 134321376 w. 17)

Zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych w Muzeum Podkarpackim w Krośnie

Plakat - Dzień Dziecka w Muzeum Podkarpackim.jpg [818.45 KB]

PROGRAM
Dzień Dziecka w Muzeum Podkarpackim w Krośnie
 2-4 czerwca 2023 r. w godz. 10.00-16.00

Plenerowa wystawa rowerów zabytkowych pokaz mody historycznej, kącik retro atrakcji dla dzieci – dziedziniec Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, ul. J. Piłsudskiego 16

Warsztaty artystyczne

Kamienica Zgoda, ul. J. Piłsudskiego 14 (w dniu 2.06.2023 r. obowiązuje rejestracja grup, tel. 134321376 w. 17)

Warsztaty archeologiczne – terenowy warsztat pracy archeologa

Archeologiczny plac zabaw usytuowany w Krośnie, ul. J. Szczepanika 2 (w dniu 2.06.2023 r. obowiązuje rejestracja grup, tel. 134321376 w. 17)

Zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych w Muzeum Podkarpackim w Krośnie

Bilet wstępu – 10,00 zł

Dzieci do lat 6 wstęp wolny

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie