Palące się znicze - fot. pixabay
27.10.2022

Drugie życie znicza

Uroczystość Wszystkich Świętych już za kilka dni. Najbliższy czas spędzimy na porządkowaniu grobów naszych bliskich, tak aby na 1 listopada były zadbane i udekorowane. Sprzątając na cmentarzu możemy też zrobić coś dobrego. Zapytacie jak? Oto praktyczny sposób na wykorzystanie „starych, ale ciągle dobrych zniczy”.

 

Znicz po raz pierwszy
Zastanawialiście się kiedyś nad tym ile zniczy kupujemy w ciągu roku? Nie tylko z okazji Wszystkich Świętych, ale tak w ogóle. Średnio licząc 52 tygodnie w roku, do tego święta, rocznice śmierci czy szczególne okoliczności, a grobów, które odwiedzamy regularnie mamy przecież kilka. Licząc mniej lub bardziej skrupulatnie, każdemu z nas wyjdzie całkiem spora liczba. I chcąc, nie chcąc całkiem konkretna kwota.

Znicz po raz drugi
Dlatego coraz częściej rezygnujemy z jednorazowych zniczy na rzecz lampionów z wymiennymi wkładami. I dobrze, bo tak jest łatwiej, szybciej i taniej, no i na dodatek bardziej „eko”.

Znicz po raz trzeci
A co robicie z tymi zniczami, których nie potrzebujecie, albo nie uzupełniacie kolejnymi wkładami, a są niezniszczone i nadają się jeszcze do użycia? Wyrzucacie? Jeśli tak, to mamy dla Was alternatywę. Zamiast wyrzucać jeszcze dobre znicze, odłóżcie je na półkę i podzielcie się z innymi. Na trzech krośnieńskich cmentarzach, ustawiliśmy specjalne regały, na których można odłożyć znicze do ponownego użytku. Ważne, by były czyste i nieuszkodzone. Regały znajdziecie obok kontenerów ustawionych wzdłuż głównych alejek.

Szklane znicze to nie szklane odpady
Wydawałoby się, że sztukę segregacji śmieci, mamy już opanowaną, ale jak się okazuje, na cmentarzu są pewne specyficzne zasady. Po pierwsze szkło – szklane lampiony, są wykonane z zupełnie innego rodzaju szkła, niż butelki czy słoiki. Do wyprodukowania takiego szkła używa się innych składników i dodatków, które sprawiają, że ma ono inną temperaturę topnienia i kruchość. Te cechy powodują, że szkło ze zniczy, wyrzucamy do odpadów zmieszanych.


Zachęcamy do korzystania z takiej formy wymiany. Przecież wszyscy na tym zyskujemy.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 43 675 43
fax 13 43 628 65
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie