Grafika Dni Otwarte Funduszy Europejskich
31.08.2020

Dni Otwarte Funduszy Europejskich, czyli zapowiada się ciekawy wrzesień w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Etnoranki, jarmark staroci, warsztaty, koncert, wystawa fotografii i zwiedzanie - tak pokrótce zapowiada się wrzesień w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Zapraszamy na niepowtarzalne spotkanie z tradycją w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
 

 


1. Zwiedzanie
Zwiedzanie Etnocentrum z przewodnikiem, dla grup i osób indywidualnych (konieczne wcześniejsze umówienie się). Możliwość zwiedzania we wszystkie dni tygodnia, oprócz poniedziałku.

Wejścia od wtorku do piątku w godzinach:
9:30, 11:30, 13:30, 15:30

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich, czyli zapowiada się ciekawy wrzesień w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej - zdjęcie w treści

 

 


Wejścia w soboty i niedziele:
10:30, 12:30, 14:30, 16:30

Wydarzenie odpłatne (z wyjątkiem zwiedzania w ostatni weekend września 26 i 27.09) / konieczna wcześniejsza rezerwacja.

 


2. Etnoranki
Każda niedziela września, godzina 10:30 – 12:30

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich, czyli zapowiada się ciekawy wrzesień w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej - zdjęcie w treści  nr 1

 


Cotygodniowe spotkania z kulturą tradycyjną „od strony kuchni”. Wspólnie przygotowujemy tradycyjne potrawy, słuchając opowieści z dawnych lat. Na końcu zasiadamy przy wspólnym stole i zjadamy przygotowane pyszności. Prowadzą: Ewa Szymko i Ewa Ziemba.
Wydarzenie odpłatne (z wyjątkiem Etnoranku 27 września)  / konieczna wcześniejsza rezerwacja.

 


3. Dni Otwarte funduszy Europejskich w Etnocentrum
25  – 27 września. W tym:

  • piątek, 25 września, godzina 18:00
    „Rośliny święcone w Dniu Matki Boskiej Zielnej i w Oktawę Bożego Ciała w Polsce” - otwarcie wystawy fotografii autorstwa Łukasza i Michała Łuczajów, oraz współpracowników.
     

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich, czyli zapowiada się ciekawy wrzesień w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej - zdjęcie w treści  nr 2

 

„Rośliny święcone w Dniu Matki Boskiej Zielnej i w Oktawę Bożego Ciała w Polsce” - otwarcie wystawy fotografii autorstwa Łukasza Łuczaja oraz współpracowników.
 
Zwyczaj święcenia roślin przy okazji różnych świąt był niezwykle ważny w polskiej kulturze tradycyjnej.
Na wystawie pokażemy zdjęcia autorstwa Łukasza Łuczaja i współpracowników, prezentujące bukiety roślinne święcone w Dniu Matki Boskiej Zielnej i w Oktawę Bożego Ciała.
 
Wystawa będzie wynikiem wieloletniej pracy badawczej – fotografowania i archiwizowania zdjęć święconych bukietów na terenie całej Polski – którą Łukasz Łuczaj przeprowadzał w latach 2008-2016 przy dużym współudziale swojego ojca Michała Łuczaja.
 
Podczas otwarcia wystawy autor zbiorów opowie o bogactwie, znaczeniu i symbolice niezwykłych roślin, od wieków przynoszonych do kościoła i wieszanych na honorowych miejscach w domach.
 
Łukasz Łuczaj - doktor habilitowany biologii, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, etnobotanik i ekolog. Jeden z prekursorów dzikiej kuchni w Europie, od prawie 20 lat prowadzi warsztaty odżywiania się dzikimi roślinami. Dokumentuje także tradycje używania dziko rosnących roślin pokarmowych, m.in. prowadząc badania etnobotaniczne w tradycyjnych społecznościach wiejskich w Chorwacji, Rumunii, Bośni-Hercegowinie, Gruzji, Laosie i Chinach (w tym na Płaskowyżu Tybetańskim). Autor wielu prac na ten temat, publikowanych w renomowanych pismach naukowych, oraz kilku książek, m.in. Dzikie rośliny jadalne Polski i Dziki Kuchnia. Prowadził autorski program pt. Dziki obiad Łukasza Łuczaja emitowany przez Kuchnię+ oraz blogi i videoblogi po polsku i angielsku (więcej na stronie autorskiej www.lukaszluczaj.pl). Rodowity krośnianin, obecnie mieszka W Pietruszej Woli koło Krosna, gdzie prowadzi duży ogród naturalistyczny dedykowany restytucji naturalnych zbiorowisk roślinnych Pogórza Karpackiego.


Wydarzenie bezpłatne / konieczna wcześniejsza rezerwacja.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich, czyli zapowiada się ciekawy wrzesień w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej - zdjęcie w treści  nr 3

 

 

 

  • sobota i niedziela 26 – 27 września – bezpłatne zwiedzanie Etnocentrum w godzinach: 10:30, 12:30, 14:30, 16:30
    Wydarzenie bezpłatne / konieczna wcześniejsza rezerwacja.
  • sobota i niedziela 26 – 27 września – warsztaty kowalstwa w ramach projektu „Start – up w tradycję”, dofinansowanego ze środków MKIDN. Obowiązują bezpłatne wejściówki, LISTA UCZESTNIKÓW PEŁNA
  • niedziela 27 września, godzina 19:00 – koncert duetu Daria Kosiek & Maciej Harna


Daria Kosiek & Maciej Harna to sanocki duet muzyczny. Z jednej strony, to doskonały i doświadczony multiinstrumentalista, twórca i lidera Orkiestry Jednej Góry Matragony (główne nagrody na Festiwalu "Mikołajki Folkowe", Festiwalu "Nowa Tradycja") i współpracownik legendarnego KSU.
Z drugiej zaś, to wyjątkowe i niepowtarzalne umiejętności wokalne, (rozwijane pod okiem takich mistrzów jak: Jewhen Jefremow, Tatiana Sopiłka, czy Susana Karpenko) członkini zespołu Widymo (2011), folkowej Kapeli na Dobry Dzień (2018) i zeszłorocznej zwyciężczyni w kategorii solistów Przeglądu Pieśni i Muzyki Ludowej Kropa w Korczynie oraz Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej.


W swojej muzycznej podróży przedstawią tradycyjne pieśni ludowe pochodzące z karpackich światów między innymi Łemków, Bojków i Słowackich Rusinów, których przejmujące piękno i życiowe prawdy podkreśli cudowne brzmienie liry korbowej, instrumentu towarzyszącego w przeszłości dziadom i wędrownym lirnikom.

Wydarzenie bezpłatne / konieczna wcześniejsza rezerwacja.
 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich, czyli zapowiada się ciekawy wrzesień w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej - zdjęcie w treści  nr 4

 


W swojej muzycznej podróży przedstawią tradycyjne pieśni ludowe pochodzące z karpackich światów między innymi Łemków, Bojków i Słowackich Rusinów, których przejmujące piękno i życiowe prawdy podkreśli cudowne brzmienie liry korbowej, instrumentu towarzyszącego w przeszłości dziadom i wędrownym lirnikom.
 

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich, czyli zapowiada się ciekawy wrzesień w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej - zdjęcie w treści  nr 5

 


Wydarzenie bezpłatne / konieczna wcześniejsza rezerwacja.

  • niedziela, 27 września, godzina 10:30 – Etnoranek, wstęp bezpłatny. Podczas Etnoranka tego dnia będzie nadawana transmisja na żywo.
    Wydarzenie bezpłatne / konieczna wcześniejsza rezerwacja.

 

 

4. Niedziela 27 września, godzina 7:00 – 12:00 – Jarmark staroci przed Etnocentrum







 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie