Jak się okazuje to wcale nie jest tak, że każdy strażak czy kominiarz może zrobić przegląd przewodów wentylacyjnych czy dymowych w budynku mieszkalnym. Coraz częściej zdarza się, że osoby, które nie posiadają uprawnień do kontrolowania lub czyszczenia tego typu instalacji wykonują je nieprawnie, narażając właścicieli na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Niestety skutkuje to również dodatkowymi kosztami ponownego przeglądu.
Korporacja Kominiarzy Polskich Stowarzyszenie Zawodowe oddział w Tarnobrzegu, które obejmuje swym zasięgiem województwo podkarpackie przypomina, informuje i przestrzega.
Informujemy!
Osobą uprawnioną do kontroli stanu technicznego przewodów kominowych jest mistrz w rzemiośle kominiarskim, który sprawdza wszystkie przewody dymowe oraz grawitacyjne przewody spalinowe i wentylacyjne.
Osoby mające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności mogą kontrolować przewody kominowe, przewody dymowe oraz grawitacyjne przewody spalinowe i wentylacyjne a także kominy przemysłowe, kominy wolnostojące również te, w których ciąg kominowy jest wmuszony pracą urządzeń mechanicznych.
Czeladnik kominiarski może tylko i wyłącznie czyścić przewody kominowe! Nie może ich kontrolować.
Przestrzegamy!
Kontrola przeprowadzona przez osoby bez uprawnień stanowi często poważne zagrożenie dla mienia, zdrowia a nawet życia mieszkańców. Każdorazowo po wykonaniu usługi przeglądu, czy czyszczenia powinna być wystawiona dokumentacja z przeprowadzenia konkretnych czynności – protokół z okresowej kontroli, czy informacja. Dokument wystawiony przez osoby bez uprawnień do kontroli czy czyszczenia jest nieważny i nieuznawany przez firmy ubezpieczeniowe w przypadku dochodzenia roszczeń. Dokument wystawiony przez zakład kominiarski powinien zawierać pieczątkę z adresem i telefonem oraz pieczątkę mistrza kominiarskiego oraz numer uprawnień. Do takiego dokumentu obowiązkowo powinna być wystawiona faktura lub paragon.
Przypominamy!
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek wykonywać przegląd i czyszczenie przewodów kominowych minimum raz w roku. Przegląd polega na sprawdzeniu stanu technicznego przewodów kominowych i połączeń wentylacyjnych, dymowych i spalinowych.
Czyszczenie przewodów należy wykonywać:
- dymowe – 4 razy w roku
- spalinowe – 2 razy w roku
- wentylacyjne – 1 raz w roku.
Więcej informacji znajdziecie na stronie korporacjakominiarzy.pl.