We wrześniu rusza nabór do autorskiej pracowni teatralnej „Czas Młodych”, którą poprowadzi Katarzyna Truty. Pracownia jest częścią programu „Rezydencje Eksperymentalne” organizowanego przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Młodzież w wieku od 13 do 17 lat będzie miała okazję rozwijać swoje talenty teatralne, ucząc się m.in. mimiki, ruchu scenicznego i wyrażania emocji.
Zajęcia potrwają od września do listopada, a uczestnicy będą mogli zgłębiać tajniki sztuki teatralnej pod okiem doświadczonej instruktorki. Liczba miejsc jest ograniczona, więc warto się pospieszyć.
Nazwa pracowni: Czas Młodych
Prowadząca: Katarzyna Truty
Program: Rezydencje eksperymentalne
Pracownia, którą chcę stworzyć ma być miejscem dla młodych ludzi chcących za pomocą działań teatralnych wyrazić siebie, swoje uczucia i emocje oraz przedstawić swoje zdanie na ważne dla nich tematy – tak o swoim pomyśle na pracownię mówi Katarzyna Truty.
Prowadząca zajęcia chce wesprzeć młodych ludzi w rozwijaniu pasji i zainteresowań. Wskazać drogi działania i dać wybór. Zapoznać z umiejętnościami potrzebnymi do występowania na scenie oraz uwrażliwić na sztukę.
Prowadzenie zajęć w ramach pracowni ma przede wszystkim na celu wspieranie młodego człowieka w rozwijaniu pasji i zainteresowań, wspomaganie jego rozwoju i umiejętności wyrażania siebie, uwrażliwianie na sztukę i piękno otaczającego świata oraz przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczeństwa.
Zapisy
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy na cały okres trwania pracowni (3 miesiące)
Dla kogo: młodzież w wieku 13-17 lat
Kiedy: wrzesień - listopad 2024 / pierwsze zajęcia 10 września 2024
Harmonogram spotkań: wtorki, godz. 18.00-19.30
Czas trwania zajęć: 90 minut
Koszt: 80 zł / miesiąc
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
Zajęcia w ramach pracowni mają na celu:
- pobudzanie do aktywności twórczej,
- rozpoznanie i rozwijanie własnych możliwości,
- doskonalenie mimiki, ekspresji i plastyki ciała,
- rozwijanie pamięci, koncentracji uwagi i wyobraźni twórczej,
- rozwijanie wrażliwości na sztukę oraz wdrażanie do aktywnego udziału w życiu kulturalnym społeczeństwa,
- kształtowanie zamiłowanie do literatury i sztuki,
- rozwijanie wrażliwości emocjonalnej oraz empatii w stosunku do innych ludzi oraz zwierząt,
- rozwijanie odpowiedzialności za własne działanie,
- kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań wobec napotykanych trudności,
- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie,
- integracja grupy i kształtowanie pozytywnych relacji w grupie,
- zapoznanie z podstawowymi zagadnieniami związanymi z teatrem,
- zapoznanie ze specyfiką pracy aktora,
- poznanie procesu twórczego nad spektaklem.
Tematyka zajęć:
- ćwiczenia integrujące zespół teatralny,
- przybliżenie młodzieży historii teatru,
- tworzenie etiud teatralnych z wchodzeniem w różne role, stany emocjonalne, zastosowanie elementów dramy,
- praca nad ruchem scenicznym, mimiką i gestykulacją, łączenie ruchu i dźwięku (ćwiczenia indywidualne i grupowe),
- praca nad dykcją i odpowiednią intonacją tekstu,
- rozwijanie umiejętności wyrażanie emocji i uczuć gestem, mimiką, słowem, ruchem oraz w twórczości plastycznej,
- praca nad koncentracją, ćwiczenia pamięci oraz próby oparte na czytaniu scenariusza z odpowiednią interpretacją tekstu,
- ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne,
- ćwiczenia rozbudzające wyobraźnię, poszukiwanie literatury odpowiedniej do inscenizacji, poruszanie tematów bliskich młodzieży.
Prowadzenie: Katarzyna Truty
Absolwentka Pomaturalnego Studium Animatorów Kultury w Krośnie na kierunku teatr. Pracuje w Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Krośnie jako nauczyciel przedszkola, dodatkowo prowadzi terapię z dziećmi niedosłyszącymi oraz zajęcia teatralne dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej. Angażuje dzieci i młodzież w konkursy teatralne i recytatorskie organizowane w Krośnie i poza nim. Od dziecka interesowała się teatrem. Obecnie należy do amatorskiej grupy teatralnej dorosłych działającej przy Krośnieńskiej Fundacji Rozwoju. Tam, pod okiem reżysera Jacka Buczyńskiego, rozwija swoje pasje teatralne występując w spektaklach i różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Dodatkowo interesuje się sportem i tańcem. Jest członkiem grupy tanecznej "One są wszędzie" działającym w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Wraz z koleżankami z grupy występuję na turniejach i imprezach tanecznych.
Rezydencje eksperymentalne to pilotażowy program prowadzony przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
Rezydencje eksperymentalne to program dla tych, którzy chcą zdobyć swoje pierwsze doświadczenia zawodowe albo poszukują nowej drogi w branży artystycznej i kulturalnej. Uczestnicy - rezydenci - będą mieli szansę stworzyć swoją własną pracownię artystyczną, w której poprowadzą zajęcia i warsztaty dla wybranej przez siebie grupy. Niezależnie od tego, czy ktoś jest artystą, rzemieślnikiem, czy instruktorem, w programie znajdzie przestrzeń na realizację swoich pomysłów. W ciągu trzech miesięcy każdy uczestnik poprowadzi cykl zajęć na wybrany temat, np. związany z sztuką wizualną, muzyką, tańcem, teatrem, a może jeszcze inną dziedziną. Będzie to doskonała okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego, w pracy z grupą, ale także do poszukiwania odpowiedzi na pytania: czy to ja jestem młodą osobą z wieloletnim doświadczeniem lub czy odnajdę się w kulturze oraz czy własna pracownia jest czymś na miarę moich możliwości?
ŚCIEŻKA I - dla osób 18-29 (moduł dedykowany jest osobom młodym, stojącym na początku swojej ścieżki zawodowej bądź dopiero jej szukającym)
ŚCIEŻKA II - dla osób 30+ (moduł dedykowany jest osobom, które chcą zdobyć dodatkowe lub brakujące doświadczenie do swojego CV, zmienić branżę lub myślą o własnej działalności artystycznej).
Nazwa pracowni: Czas Młodych
Prowadząca: Katarzyna Truty
Program: Rezydencje eksperymentalne
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: www.rckp.krosno.pl