Zbiórka elektrośmieci - grafika
10.11.2020

Co zrobić z elektrośmieciami?

W najbliższą sobotę (14.11) w godz. 9:00 - 12:00 pod budynkiem Urzędu Miasta Krosna ul. Lwowska 28a, odbędzie się odbiór elektrośmieci. Jak rozpoznać elektrośmieć? Najprościej obejrzeć dokładnie urządzenie, jeżeli znajduje się na nim piktogram z przekreślonym koszem na śmieci oznacza to, że dany przedmiot nie może trafić do zwykłego kosza na odpady komunalne i należy wyrzucić go w odpowiednio do tego oznaczonym miejscu.

 

 

 

Mieszkańcy Krosna mają trzy sposoby na pozbycie się ze swoich gospodarstw domowych odpadów elektrycznych i elektronicznych: kontener stacjonarny na małe elektroodpady, sobotnia zbiórka (druga sobota miesiąca) lub odbiór indywidualny z domu.

 

Stacjonarne pojemniki na elektrośmieci
Na terenie miasta Krosna są rozmieszczone stacjonarne pojemniki do których można wyrzucać niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny. Do pojemników mogą trafić: komputery, radia czy zabawki zasilane bateriami bądź akumulatorami a także telefony czy ładowarki, suszarki i żelazka. Jednym słowem wszystkie sprzęty w wymiarze do 50 cm. Pojemnikami zajmuje się firma MB Recycling Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. Komandytowa.

Lokalizacja pojemników:

  • ul. Lwowska 28a (parking Urzędu Miasta Krosna)
  • ul. A. Fredry 12 (baza MPGK Krosno Sp. z o.o.)
  • ul. Kolejowa (wewnątrz blokowiska przy wiacie śmietnikowej)
  • ul. ks. J. Popiełuszki (przy pojemnikach na odzież)
  • ul. J. Lelewela 26 (przy wiacie śmietnikowej)
  • ul. Grunwaldzka (obok wiaty przystankowej „Suchodół Dom Ludowy”)
  • skrzyżowanie ul. Tysiąclecia i ul. J. i S.Magurów
     

 

Co zrobić z elektrośmieciami? - zdjęcie w treści

 


Indywidualny odbiór z posesji
Dodatkowo w przypadku kiedy „elektrośmieci” są wielkogabarytowe możliwe jest indywidualne zgłoszenie odbioru takiego odpadu bezpośrednio do firmy „Elektro”, której przedstawiciel umówi się z właścicielem na odbiór sprzętu. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 505 833 228 lub za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej. Portal informacyjny firmy MB Recycling Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. Komandytowa.

 

 

Co zrobić z elektrośmieciami? - zdjęcie w treści  nr 1

 

 


Przykładowe rodzaje sprzętu
1. Sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury
Chłodziarki, zamrażarki, sprzęt automatycznie wydający produkty chłodzone, sprzęt klimatyzacyjny, sprzęt do osuszania, pompy ciepła, grzejniki zawierające olej i inny sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury stosujący do celów wymiany temperatury płyny inne niż woda.
2. Ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 cm2
Ekrany, odbiorniki telewizyjne, cyfrowe ramki LCD do zdjęć, monitory, laptopy, notebooki.
3. Lampy
Proste lampy fluorescencyjne, kompaktowe lampy fluorescencyjne, lampy fluorescencyjne, wysokoprężne lampy wyładowcze, w tym ciśnieniowe lampy sodowe i lampy metalohalogenkowe, niskoprężne lampy sodowe, diody elektroluminescencyjne (LED).
4. Sprzęt wielkogabarytowy, którego którykolwiek z zewnętrznych wymiarów przekracza 50 cm
Pralki, suszarki do odzieży, zmywarki, kuchenki, piekarniki elektryczne, elektryczne płyty grzejne, oprawy oświetleniowe, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, sprzęt muzyczny, z wyjątkiem organów piszczałkowych zainstalowanych w kościołach, urządzenia używane do dziania i tkania, komputery wielkogabarytowe - mainframe, drukarki wielkogabarytowe, sprzęt kopiujący, wielkogabarytowe automaty uruchamiane monetą, wielkogabarytowe wyroby medyczne, wielkogabarytowe przyrządy do monitorowania i kontroli, wielkogabarytowe urządzenia automatycznie wydające produkty i pieniądze, panele fotowoltaiczne.
5. Sprzęt małogabarytowy, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm
Odkurzacze, zamiatacze do dywanów, urządzenia do szycia, oprawy oświetleniowe, kuchenki mikrofalowe, sprzęt wentylujący, żelazka, tostery, noże elektryczne, czajniki elektryczne, zegary i zegarki, golarki elektryczne, wagi, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała, kalkulatory, odbiorniki radiowe, kamery wideo, sprzęt wideo, sprzęt hi-fi, instrumenty muzyczne, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, elektryczne lub elektroniczne zabawki, sprzęt sportowy, komputery rowerowe, do nurkowania, biegania, wiosłowania itd., czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, małogabarytowe narzędzia elektryczne i elektroniczne, małogabarytowe wyroby medyczne, małogabarytowe przyrządy do monitorowania i kontroli, małogabarytowe urządzenia automatycznie wydające produkty, mały sprzęt ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi.
6. Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm
Telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony.
*załącznik I ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie