Grafika - wystawa Mycek 2
24.10.2023

BWA zaprasza na wystawę zatytułowaną „Wieśniara”, autorstwa Małgorzaty Mycek

Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na wystawę zatytułowaną „Wieśniara”, autorstwa Małgorzaty Mycek. Wernisaż wystawy odbędzie się 27 października (piątek) 2023 r., o godzinie 18:00 w BWA na ul. Portiusa 4. Kuratorką wystawy jest Magdalena Ujma.

Wystawa: Małgorzata Mycek "Wieśniara"
Termin wystawy: 27 października – 18 listopada 2023 r.
Wernisaż wystawy: 27 października (piątek) 2023 r., godz. 18:00
Kuratorka: Magdalena Ujma
Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych Krosno, ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4
Strona internetowa: www.bwakrosno.pl 
Wydarzenie fb: Facebook 


Na obrazach Gosi Mycek młode blondynki ubrane w modne, sportowe ciuchy, karmią zwierzęta, rąbią drewno, koszą trawę, kopią ziemię. Nie widać po nich zmęczenia. Gosia tworzy idealne obrazy wsi, jak z dziecięcych książeczek pokazujących wzorcowy podział ról w społeczeństwie. A przecież jej kobiety są jakieś inne. Bardziej przerysowane, mocne, samodzielne i samowystarczalne. Tu i ówdzie pojawiają się na ich koszulkach napisy „Witchcraft”, niektórym spod jasnych czupryn wychylają się różowe rogi…

Twórczość Gosi Mycek jest optymistyczna, pełna barw i humoru. Swoje obrazy, wyglądające jak wykonane flamastrami, maluje akrylem na starych banerach reklamowych. Gosia odnajduje we wsi, z której pochodzi i w swojej wspólnocie takie cechy, które idą w zgodzie z jej osobą. Nawet ciężkie prace wiejskie i trudne tematy mają na jej pracach wydźwięk pozytywny i dają poczucie cudowności życia. Gosia „odczarowuje” ponury obraz wsi w naszej kulturze. – tak o twórczości Gosi Mycek mówi kuratorka wystawy, Magdalena Ujma.


Małgorzata Mycek (ur. 1993 w Sanoku)
W 2020 obroniła dyplom magisterski na wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wyróżniona w 40. Edycji konkursu Marii Dokowicz na najlepszą pracę dyplomową oraz w konkursie Allegro Prize 2021. Finalista 46. edycji Biennale Bielska Jesień oraz 19 edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Prowadziła inicjatywę Wydawnictwo Bomba nagrodzoną w konkursie Młode Wilki 19.
Osoba artystyczna zajmująca się malarstwem i performansem, niespełniona gwiazda disco polo. Wychowała się w małej wsi w Bieszczadach na przełomie millenium. W pracy artystycznej bada wątek peryferii, który w mainstreamowym dyskursie jest romantyzowany. Dodatkowo projektach Mycek wybrzmiewa zainteresowanie oddolnymi inicjatywami, queerem, feminizmem, strategiami emancypacyjnymi.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 43 675 43
fax 13 43 628 65
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie