Na terenie Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie trwają prace związane z rozbudową jego infrastruktury. Między częścią biologiczną instalacji a częścią administracyjną powstaje nowy plac magazynowy z zadaszonymi boksami na odpady selektywnie zebrane.
W ramach inwestycji realizowanej przez Krośnieński Holding Komunalny na terenie Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów powstaje plac z zadaszonymi boksami do magazynowania, doczyszczania i rozdrabniania odpadów.
Aktualnie inwestycja jest na etapie prac ziemnych. Wykonane zostały niezbędne nasypy, powstał mur oporowy oddzielający nowy plac magazynowy od instalacji biologicznego przetwarzania odpadów, a także wzmocniony został teren, na którym posadowiony jest plac.
W trakcie są prace związane ze zbrojeniem fundamentów i ścian pod boksy magazynowe. Równolegle trwają roboty związane z uzbrojeniem terenu w niezbędne media sieciowe i przyłącza.
Na budowanym placu planujemy przetwarzać odpady wielkogabarytowe dostarczane do naszej instalacji. Będziemy tam również magazynować inne odpady, jak na przykład szkło czy opony – mówi Dorota Kornasiewicz, dyrektor operacyjny Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie.
Po zakończeniu prac ziemnych rozpocznie się etap prac konstrukcyjno-budowlanych, w tym budowa stalowego zadaszenia wiaty.
Termin zakończenia inwestycji to 15 września 2025 r. i jest on wydłużony w stosunku do pierwotnego terminu o ok. 9 miesięcy. Wynika to m.in. z dodatkowego zakresu robót, które należało wykonać w związku z realizowaną inwestycją.
Powstające boksy wraz z placem magazynowym będą przede wszystkim wykorzystywane do zagospodarowywania odpadów wielkogabarytowych, które po rozdrobnieniu będą paliwem do bloku energetycznego, który nasza spółka buduje przy Elektrociepłowni Krosno – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. Inwestycja ta kompleksowo domknie temat efektywnego zagospodarowania odpadów, opierając się na synergię między działalnościami naszej spółki – dodaje prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
Koszt całego przedsięwzięcia wynosi obecnie ok. 11,5 mln zł (netto). Inwestycja jest częścią projektu „Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego – III etap”, który został dofinansowany w formie dotacji i pożyczki, przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.