Spotkanie z Beatą Ostrowicką w KBP
31.10.2023

Biografie niezwykłe przez Beatę Ostrowicką opisane… – spotkania z pisarką w KBP

26 października br. w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci i młodzieży, Beatą Ostrowicką. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z klas I-III z Zespołu Szkół i Placówek w Bóbrce, klas II i III z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Krośnie oraz klas II i III ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie.


Pani Beata zadebiutowała w 1995 roku powieścią „Niezwykłe wakacje”, opisując grupę przyjaciół, którzy dzięki odnalezieniu magicznego kamienia mogli spełniać swoje marzenia. Od tego czasu napisała wiele nagradzanych książek. Wspomnieć wypada w tym miejscu chociażby tytuł „Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole, czyli ważne sprawy małych ludzi”, opowiadający o przygodach czteroletniego Huberta, a wpisany na Złotą Listę Fundacji ABC, która prowadzi akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”, albo „Świat do góry nogami”, który znalazł się na Honorowej Liście Andersena. W 2020 otrzymała wyróżnienie za książkę Szczygły w konkursie 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W 2000 roku natomiast odbyła się premiera sztuki na podstawie jej książki „Strychowe opowieści”.


Autorka w swoich książkach porusza tematy ważne, dotyczące tolerancji i podejmowania prób odnalezienia się w grupie rówieśniczej oraz nawiązywania prawdziwych przyjaźni. Odwołuje się również do biografii znanych osób. Tak jest w przypadku tytułów „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”, czy „Czarodziejka osobliwa. Opowieść o Marii Konopnickiej”. I to właśnie tych dwóch postaci dotyczyło w głównej mierze dzisiejsze spotkanie.


Lokalizacja Krosna w bliskiej odległości niewielkiej miejscowości o nazwie Żarnowiec, w której – jak dobrze wszyscy wiedzą – znajduje się dworek Marii Konopnickiej, spowodowało, że to właśnie jej osoba stała się punktem wyjścia do żywej rozmowy, w której uczniowie aktywnie uczestniczyli. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą o poetce, która żyjąc dawno temu, w świecie zupełnie innym niż dzisiejszy, miała dużo sił, by realizować swoje marzenia o zostaniu pisarką. Wspólnie z Panią Beatą Ostrowicką czytaliśmy wiersze Konopnickiej i poznaliśmy mniej znane fakty z jej życia, na przykład to, że była jedną z pierwszych kobiet jeżdżących na rowerze po ulicach.


Autorka wspomniała również o postaci, która zapisała się szczególnie na kartach wojennej historii Polski. Dzieci poznały bliżej życiorys Janusza Korczaka, rozmawiały o jego przekonaniach, pracy z dziećmi i działalności kształtującej umysły najmłodszych, poznały nazwisko Stefy Wilczyńskiej, bez której nie istniałby założony przez Korczaka wyjątkowy sierociniec.


Pani Beata opowiedziała również o procesie powstawania książki. Pokazała prawdziwe materiały z drukarni, krok po kroku wyjaśniła, czym jest łamanie i składanie tekstu, okładka, składka oraz jak to jest, że podczas korekty tekstu wkraść się może do opowieści chochlik drukarski.


Po interesującym spotkaniu był czas na zdobycie autografów od autorki i wykonanie wspólnych zdjęć. Pani Beacie serdecznie dziękujemy za miłe odwiedziny i czekamy na kolejne spotkania!
Spotkania odbyły się w ramach projektu „Miejsca i ludzie czyli życie w książkach zapisane” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Katarzyna Fajks

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 43 675 43
fax 13 43 628 65
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie