RCKP Kultura remiksu 2022 WYKŁAD PROJEKTOWANIE FEMINISTYCZNE
05.09.2022

BAL_ARCHITEKTEK - WYKŁAD ANGAŻUJĄCY „PROJEKTOWANIE FEMINISTYCZNE”

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza do udziału w wykładzie angażującym „Projektowanie feministyczne”. Podczas kolejnego z wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Kultura remiksu: dom + osiedle + miasto” gościć będziemy architektki i kuratorki wystaw tworzące inicjatywę BAL Architektek skupioną wokół edukowania i dyskusji społecznej oraz branżowej na temat roli kobiet w architekturze.

 

BAL_ARCHITEKTEK - WYKŁAD ANGAŻUJĄCY „PROJEKTOWANIE FEMINISTYCZNE”
WYKŁAD W RAMACH PROJEKTU „KULTURA REMIKSU: DOM + OSIEDLE + MIASTO”
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno, woj. podkarpackie
Termin: 7 września 2022, godzina 17.00
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp: wolny

Informacja o dofinansowaniu: projekt „Kultura remiksu: dom + osiedle + miasto” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura - Interwencje 2022”


Czy wiesz, że wiele przedmiotów użytkowych oraz usług zostało zaprojektowanych w oparciu o ergonomię i potrzeby sprawnego mężczyzny? Powoduje to wykluczenie sporej grupy potencjalnych użytkowników i użytkowniczek. A jak jest w przypadku przestrzeni? Tym zajmiemy się na spotkaniu, którego celem będzie wyrównanie komfortu korzystania z przestrzeni publicznej wszystkim użytkownikom.
Wydarzenie rozpocznie wykład angażujący o projektowaniu feministycznym, a następnie wspólnie skupimy się na tym, jakie zmiany należałoby wprowadzić, aby procesy projektowe uwzględniały potrzeby jak najszerszej grupy odbiorców. I odbiorczyń! :) Będziemy formułować postulaty i hasła, które potem przeniesiemy na wlepki.

BAL_ARCHITEKTEK
Bal jest inicjatywą trzech architektek: Barbary Nawrockiej, Dominiki Wilczyńskiej i Dominiki Janickiej. @Bal_architektek podejmuje temat kobiet w architekturze. Jego celem jest stworzenie przestrzeni wymiany doświadczeń oraz stworzenie bazy wiedzy o wybitnych architektkach i dobrych praktyk z zakresu feministycznego podejścia do projektowania. Za graficzną stroną BALu odpowiada młoda projektantka, Patrycja Mróz. W 2021 roku BAL wygrał plebiscyt Zmiany Roku organizowany przez Magazyn NOIZZ.

RCKP Kultura remiksu 2022 WYKŁAD PROJEKTOWANIE FEMINISTYCZNE.png [452.34 KB]

Dominika Janicka - architektka, kuratorka. Ukończyła architekturę na Politechnice Gdańskiej, gdzie zaliczona została do grona 16 najwybitniejszych jej absolwentów. Doświadczenie zawodowe zdobyła w Polsce, Belgii, Niemczech i Chinach. W swojej działalności łączy pracę akademicką oraz badawczą z praktyką projektową. Jest autorką idei Fair Building, która reprezentowała Polskę na 15. Biennale Architektury w Wenecji. Jej prace były pokazywane m.in. na Milan Design Week czy na Biennale Designu w Lubljanie oraz publikowane m.in. w „New York Times” i „The Guardian”. Z sukcesem brała udział w wielu konkursach architektonicznych i projektowych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowe, laureatka nagrody kulturalnej Prezydenta Miasta Kielce. Od 2012 roku prowadzi własne studio. W 2014 roku dołączyła do zespołu projektantów Instytutu Dizajnu w Kielcach, gdzie jest dyrektorką artystyczną. Od 2018 roku jest wykładowczynią na kierunku Wzornictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wraz z Dominiką Wilczyńską i Barbarą Nawrocką (Miastopracownia) współtworzy inicjatywę BAL Architektek skupioną wokół edukowania i dyskusji społecznej oraz branżowej na temat roli kobiet w architekturze [źródło: Ossa Polska].

Dominika Wilczyńska i Barbara Nawrocka - architektki, prowadzą w Krakowie biuro architektoniczne Miastopracownia. Projektują przestrzenie spotkań, najchętniej domy kultury i centra lokalne. W swojej pracy skupiają się na społecznym wymiarze projektowania. Wielokrotnie brały udział w działaniach partycypacyjnych. W procesy projektowe włączają ekspertów nauk humanistycznych i społecznych. Nagrodzone m.in. główną nagrodą Biennale Designu w Lublanie BIO50 projekt Nanotourism, (Lublana, Słowenia 2014). Wyróżniane w konkursach artystycznych, architektonicznych i urbanistycznych. Od 2021 roku współtworzą Bal architektek, inicjatywę poruszającą temat kobiet w architekturze i planowaniu. Publikowały m.in. na łamach Autoportretu, Architektury Murator, A&B czy Dérive. W 2022 roku znalazły się wśród 11 polskich pracowni architektonicznych współtworzących wystawę "Młoda Polska" na Westivalu w Szczecinie odbywającym się pod hasłem "Przyszłość polskiej architektury, na którą czekam". Są projektantkami Pawilonu Polskiego na 23. Triennale Milano w 2022 [źródło: nadesłane].


O projekcie „Kultura remiksu: dom + osiedle + miasto”

Projekt „Kultura remiksu” wraca do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Od czerwca do listopada mieszkańcy Krosna i okolic oraz przyjezdni będą mogli wziąć udział w jedynej w swoim rodzaju wystawie, a nawet sami ją stworzyć, w cyklu warsztatów, wysłuchać historii o mieście i ludziach wartych poznania oraz zwiedzić Krosno z mapą i słownikiem miejsc umownych. Jako instytucja, która nieustannie zbiera i kolekcjonuje, rok starsi, z mniejszą ilością miejsca, a większą liczbą wydarzeń, po raz drugi zapraszamy do udziału w projekcie „Kultura remiksu: dom + osiedle + miasto”.

W poprzedniej edycji do udziału w wystawie zaprosiliśmy mieszkańców osiedla Tysiąclecia, w tym roku zapraszamy mieszkańców wszystkich dzielnic i osiedli Krosna. W projekcie wciąż istotny będzie udział uczestników pierwszej edycji „Kultury remiksu”, są oni gospodarzami i współorganizatorami wydarzenia. To oni podczas planowania kolejnych działań wskazali tematy przewodnie cyklu warsztatów, podcastów czy wydawnictw. Niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy zainteresowań ważna jest komunikacja - ta werbalna i ta wizualna i to właśnie ona jest motywem przewodnim całego projektu - mówią organizatorzy.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 43 675 43
fax 13 43 628 65
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 13 43 27 707
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie