Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza do udziału w cyklu wydarzeń familijnych. Bajkowa scena, czyli spektakle dla najmłodszych, zajęcia artystyczne, animacje i wieczory spędzone w domu kultury, to propozycja na kulturalne i teatralne lato.
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie
Spektakle: scena (wejście B – przez graffiti); zajęcia / animacje: strefa relaksu (plac od ul. Czuchry, za budynkiem RCKP)
Termin: lipiec - sierpień 2022, godzina 18.00
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl
Bilety: 8 zł (dzieci do 4 roku życia - wstęp bezpłatny)
Bilety w sprzedaży w kasie RCKP:
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)
Godziny otwarcia kasy RCKP:
poniedziałek - piątek 10.00-17.30 oraz na godzinę przed wydarzeniem oraz w sprzedaży online
Widowiska teatralne - przygotowane z myślą o najmłodszych widzach - odbywać się będą na scenie, na której swoje miejsce znajdą zarówno aktorzy, jak i publiczność. W strefie relaksu - na placu od ulicy Czuchry - odbywać się będą zajęcia artystyczne, animacje i zabawy ruchowe, których tematy przewodnie nawiązywać będą do bliskich lub dalekich skojarzeń ze spektaklami, bajkami, legendami czy teatrem - mówią organizatorzy.
14 lipca 2022, godzina 18.00
Spektakl „Piecuch najwspanialszy na świecie”, Teatr Barnaby
Dla kogo: spektakl familijny
Spektakl „O najwspanialszym Piecuchu” to historia jednego z trzech synów starego króla, który chce udowodnić ojcu, że jest wartościowym człowiekiem i „coś z niego będzie". Wyrusza więc na podbój świata na czarodziejskim koniu. Przy swoim boku ma zaczarowaną szablę, która pokona każdego potwora. Na swojej drodze napotyka wiele przygód. Mierzy się z niejednym smokiem, rozwiązuje także liczne zagadki. Spektakl jest odgrywany w formie teatru figur drewnianych.
Tekst i reżyseria: Marcin Marzec
Lalki: Marcin Marzec
21 lipca 2022, godzina 18.00
Spektakl „Calineczka”, Stowarzyszenie Twórcze Scena Królewska - Patryk Huńkowski
Dla kogo: spektakl dla dzieci od lat 4
Utrzymana w konwencji Andersena wzruszająca opowieść prostej kobiety i małej dziewczynki: dwóch bohaterek patrzących na świat „różnymi oczyma”. Dźwięki płynące z fortepianu w jakiś niepojęty sposób łączą te dwie postaci. Ten artystyczny eksperyment ma na celu przybliżyć twórczość H. Ch. Andersena jako refleksję nad niejednoznacznością otaczającego nas świata, w którym przegląda się nasza rzeczywistość. Muzyka, taniec, śpiew, rytm, słowo i improwizacja, a przy tym mnóstwo postaci - bohaterów baśni Andersena - to wszystko w jednym interaktywnym spektaklu. Z Elffami i ze swoimi bliskimi wyruszycie w magiczną podróż ku lepszemu poznaniu siebie i Waszych Pociech.
Scenariusz, reżyseria, animacja marionetek: Anna Polarusz
Fortepian - muzyka i wykonanie: Patryk Huńkowski
4 sierpnia 2022, godzina 18.00
Spektakl „Ananas”, Teatr Uszyty
Dla kogo: spektakl dla dzieci od lat 4
Spektakl na podstawie książki Anny Świrszczyńskiej „Cudowna broda szacha”. Przedstawienie nawiązuje do tradycji teatru jarmarcznego, gdzie opowieść przedstawiana była wprost z wozu, bądź budy jarmarcznej, a bohaterowie, czyli lalki, ukazywali się w małej przestrzeni okienka. Tu też podobnych sytuacji nie zabraknie, a wspomniany wóz stanie się niezwykłym wręcz wehikułem, który przeniesie widzów nie tylko w czasie, ale i przestrzeni geograficznej. Dynamiczna fabuła, opowiadana wierszem, opatrzona muzyką stworzoną przy użyciu etnicznych instrumentów, z pewnością otworzy młodym widzom pole do wyobraźni.
Scenariusz i reżyseria: Teatr Uszyty
Muzyka: Andrzej Kopczyk
Scenografia: Teatr Uszyty oraz Robert Poryziński
Występują: Katarzyna Kopczyk i Andrzej Kopczyk
25 sierpnia 2022, godzina 18.00
Spektakl „O szewczyku co Smoka Wawelskiego pokonał”, Teatr Falkoshow
Dla kogo: spektakl familijny
W podaniu o Królu Kraku i Smoku Wawelskim można odnaleźć przesłanie, iż spryt lepszy jest niż brutalna siła, a prawdziwą odwagę prezentuje często nie ten, kto najbardziej się nią chełpi. Spektakl inspiruje do stawiania legendzie różnych pytań np.: Po co stawiano kopce? Przedstawienie rozgrywa się na barwnej skrzyni, która obracana, przestawiana, otwierana tworzy niezwykłe miejsca akcji. Bohaterami są lalki-świątki wykonane przez ludowego rzeźbiarza. Spektakl opatrzony jest piękną muzyką, której wiodącym instrumentem są skrzypce.
Zajęcia artystyczne po zakończeniu każdego ze spektakli
Po zakończeniu każdego ze spektakli w specjalnie przygotowanej strefie relaksu - na placu od ulicy Czuchry - odbędą się bezpłatne plenerowe zajęcia. Każde ze spotkań - na zasadzie bliskich lub dalekich skojarzeń - nawiązywać będzie do teatru, spektakli, bajek czy legend. Zajęcia artystyczne, animacje czy zabawy ruchowe to familijna propozycja spędzenia wolnego czasu.
* W przypadku niesprzyjającej pogody zajęcia odbędą się na scenie RCKP