Sierra Leone, 2016 r., fot. Ł. Grudysz
19.03.2019

Afrykańskie podróże - wystawa fotograficzna Łukasza Grudysza i Stanisława Materniaka

Muzeum Podkarpackie w Krośnie w okresie od marca do maja, prezentuje wystawę fotograficzną Łukasza Grudysza i Stanisława Materniaka „Afrykańskie podróże”. Przedstawione na ekspozycji fotografie pochodzą z wyjazdów autorów do Afryki, podczas których powstały cykle kulturowe i przyrodnicze o dużej wartości artystycznej. Wielkoformatowe prace prezentowane są w tonacji czarno-białej i kolorowej.
 

 


Łukasz Grudysz – krośnianin, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku Wydziału Kultury Krajów Karpackich.  Jest filmowcem, artystą fotografikiem, fotografem,  fascynatem kultury karpackiej i podróżnikiem. Był dokumentalistą  wypraw do krajów Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu, m.in. Chin, Iraku, Kazachstanu, Kirgistanu, Mongolii, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Rosji. Realizuje cykle fotografii, filmy dokumentalne oraz opracowania multimedialne.

 

Jest autorem wystaw fotograficznych indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Bierze aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych. Został przyjęty w poczet członków rzeczywistych Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.  Jest również członkiem Fotoklubu RCKP w Krośnie. Prace przedstawione na wystawie zostały wykonane w tonacji czarno-białej w 2016 r. w trakcie pobytu autora w Sierra Leone. To niewielkie i mało znane państwo afrykańskie nazwane zostało przez Portugalczyków „Lwimi Górami”.

 

Afrykańskie podróże - wystawa fotograficzna Łukasza Grudysza i Stanisława Materniaka - zdjęcie w treści

 

Ponad 60% mieszkańców tego kraju żyje poniżej granicy ubóstwa. Zachodnie wybrzeże środkowej Afryki, Sierra Leone, Gwinea, Wybrzeże Kości Słoniowej i Liberia to kraje kojarzące się jednoznacznie z wojną, ludobójstwem, handlem niewolnikami i z wydobywaniem diamentów. Autor z kamerą i aparatem fotograficznym dotarł do salezjańskiego Don Bosco Fambul w slumsach Freetown i kraju Lwich Gór. Poznał piękne, mądre i gorzkie przysłowie Kiedy ryby płaczą – nie widać łez. Bardzo wymowne i poruszające są czarno-białe poziome ujęcia dzieci patrzących oczyma dorosłego człowieka z Sierra Leone. Autor marzy aby na jego fotografiach widz mógł zobaczyć Łzy ryb z Lwich Gór.
 

Afrykańskie podróże - wystawa fotograficzna Łukasza Grudysza i Stanisława Materniaka - zdjęcie w treści  nr 1

 

Stanisław Materniak – krośnianin, absolwent Politechniki Warszawskiej Wydziału Inżynierii Lądowej. Wieloletni Prezes Krośnieńskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, obecnie na emeryturze. Jest pasjonatem podróży, miłośnikiem historii i sztuki, fotografem, który dokumentuje świat w cyklu fotograficznym „Ziemia – Planeta ludzi”. W ramach tej działalności powstały unikalne fotografie z wypraw, między innymi: „Ziemia Święta”, „Europa, Europa”, „Chiny”, „Święta Góra Atos”, „Etiopia”, „Borneo-Sumatra”, „Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych”, „Wenezuela”, „Brazylia”, „Alaska”, „Namibia i Botswana”, „Republika Południowej Afryki – Lesoto”, „Azja Środkowa - Jedwabny Szlak”.

 

Jest autorem wystaw indywidualnych i wielu prezentacji zbiorowych w Polsce, Słowacji i na Litwie. Należy do Fotoklubu RCKP w Krośnie. Prezentowane na wystawie fotografie wykonane zostały w tonacji kolorowej. Pochodzą z wyjazdu na południe kontynentu afrykańskiego, który miał miejsce od lipca do września 2010 r.  Trasa wyprawy przebiegała przez RPA – Namibię – Botswanę – Zimbabwe – Suazi – Lesoto. Podróż rozpoczęła i zakończyła się w Kapsztadzie. W Republice Południowej Afryki autor odwiedził Park Narodowy Krugera, gdzie fotografował „Wielką Piątkę Afryki” (lew, lampart, bawół, nosorożec i słoń).

 

Afrykańskie podróże - wystawa fotograficzna Łukasza Grudysza i Stanisława Materniaka - zdjęcie w treści  nr 2

 

W Namibi podróżował przez Kanion Rzeki Ryb, jeden z największych wąwozów na świecie o długości 160 km. Natomiast w Botswanie wykonał zdjęcia Pustyni Kalahari oraz Parku Narodowym Chobe, gdzie spotkał jedno z największych skupisk słoni na świecie. Dużą uwagę zwracają kadry i zbliżenia, na których autor ukazał surowość i piękno krajobrazu afrykańskiego skontrastowane z subtelnością wykonanych zdjęć portretowych. Ważną rolę w prezentowanych pracach odgrywała zmienność światła i barw.

Na Spotkanie Muzealne zapraszamy 27 marca 2019 r. (środa) o godz. 17.00, Pałac Biskupi ul. Piłsudskiego 16.

 

Afrykańskie podróże - wystawa fotograficzna Łukasza Grudysza i Stanisława Materniaka - zdjęcie w treści  nr 3

Kurator wystawy – Robert Kubit
Skład, opracowanie graficzne – Julia Komornicka

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie