Plakat wystawy 12 Biennale sztuki — miniatura
05.07.2023

12 Biennale Sztuki Krośnieńskiej

Zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej połączony z uroczystym wręczeniem nagród w konkursie "12 Biennale Sztuki Krośnieńskiej". Rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród oraz wernisaż wystawy obędzie się 8 lipca (sobota) 2023 r. o godz. 18:00. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 29 lipca.

 

Uczestnicy:
Antosz Katarzyna
Armata Paweł
Bachota Barbara
Bajcar Joanna
Balwierczak Magdalena
Bielaska Agnieszka
Błotnicka Monika
Boruta Julia
Bugajska-Kondrad Maria
Bukowski Jacek
Burdzy Marek
Burger Piotr
Deryniowski Mateusz
Dębowska Ewa
Dudek Wiktoria
Dyląg Patrycja
Frydrych Andrzej
Gil Zdzisław
Gładysz Aleksandra
Goleń Janusz
Gortat Urszula
Habrat Zbigniew
Jakubczyk Jarosław
Jankowska-Mihułowicz Iwona
Janowska Paulina
Janowska Urszula
Jędrzejczyk-Wielgosz Dominika
Jurczyk Robert
Karp Ilona
Kaska Jakub Jan
Kasprzycka Barbara
Khmel Alla
Kociuba Piotr
Kordyś Karolina
Kosiba Jakub
Kozak Aneta
Królicki Dawid
Kus Mariusz
Leszega Paweł
Lis Karol
Lis-Witalis Katarzyna
Litawińska Zuzanna
Longawa Patrycja
Majka Marzena
Marszałek Tadeusz
Marszałek-Górska Małgorzata
Mazur Tomasz
Mroczka Michał
Nowakowski Miłosz
Oczoś Katarzyna
Olszańska-Marszałek Stanisława
Pawłucka-Górecka Kamila
Pelczar-Wieczorek Magdalena
Penar Wiktoria
Płoszaj Marcin
Podkul Dawid
Rajchel Marek
Rolniak Tomasz
Rysz-Kuczek Małgorzata
Sikorski Kacper
Stabryła Sylwester
Syrek Maciej
Szostak Joanna
Tokarz Michał
Topolska-Uliasz Joanna
Twardzik Małgorzata
Wilusz Waldemar
Wojnar Małgorzata
Wróbel Nikodem
Wróblewski Walenty
Wyżykowska-Figura Magdalena
Zajdel Jerzy
Żeligowski Jakub

12 Biennale Sztuki Krośnieńskiej - konkurs z długą tradycją, chociaż na wiele lat wstrzymany, powraca do Biura Wystaw Artystycznych w poszerzonej formule, otwarty na nowe zjawiska, odpowiadający na najnowsze trendy i potrzeby krośnieńskiego środowiska artystycznego.

Od tego roku formuła konkursu stała się nieco inna. Zmieniona została nazwa z „biennale plastyki” na „biennale sztuki”, tworząc przestrzeń na poszukiwania i prezentację aktualnych prac w dziedzinie szeroko rozumianej sztuki, a także poszerzone zostało grono odbiorców konkursu. Mogą w nim uczestniczyć związani z Krosnem zarówno studenci/absolwenci wyższych szkół artystycznych, jak i artyści niezależni, osoby nieposiadające dyplomu uczelni artystycznych czy nie należące do ZPAP, ale legitymujące się aktywnością twórczą i dorobkiem – mówi dyrektorka BWA Krosno Ewelina Jurasz

Przegląd sztuki regionu krośnieńskiego daje szansę pełnego pokazania różnorodnych postaw twórczych artystek i artystów z tego środowiska. Stwarza możliwość poznania indywidualnych osiągnięć artystycznych osób z już ugruntowaną pozycją w świecie sztuki, ale także daje szansę na zaistnienie nowych osobowości artystycznych – dodaje wieloletnie pracownik BWA, artysta Marek Burdzy

Konkurs ma otwartą formę, nie narzuca tematu, problemu, techniki czy formatu. Jury będzie wśród zgłoszonych prac poszukiwać tych, które wyróżniają się walorem artystycznym, oryginalnością formy i treści oraz poziomem artystycznego wyrazu. Pierwszym etapem była kwalifikacja nadesłanych propozycji, etap kolejny to wystawa pokonkursowa, w trakcie której zostaną wyłonieni laureaci. Przyznane zostaną minimum trzy nagrody główne w formie pieniężnej.

Plakat wystawy 12 Biennale sztuki.jpg [886.37 KB]


Prace podczas drugiego posiedzenia jury dnia 8 lipca 2023 r., oceniają:

Joanna Filipczyk, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych na kierunku menadżer kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, doktorka nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce. W latach 1994-2020 pracowała w Dziale Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego, od 1995 roku jako kierowniczka tego działu. W latach 1999-2020 kształtowała działalność wystawienniczą Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Jest pomysłodawczynią i autorką prezentowanych tam wystaw, zebranych w cyklach: Laureaci nagrody im. Cybisa, W kręgu Cybisa oraz Sztuka polska XX wieku. Autorka wielu wystaw poświęconych opolskiemu środowisku artystycznemu oraz stałych ekspozycji Muzeum Śląska Opolskiego z zakresu sztuki. W 2015 roku wydała książkę poświęconą opolskiemu środowisku plastycznemu Sztuka na peryferiach. Opolskie środowisko plastyczne 1945-1983. Od 2020 roku dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.


Ewa Łączyńska-Widz historyczka sztuki, kuratorka, autorka tekstów o sztuce, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie. W latach 2009-2011 prowadziła w Tarnowie projekt „Alfabet polski” prezentujący najciekawsze zjawiska młodej polskiej sztuki. Wspólnie z Jadwigą Sawicką kuratorowała wystawę konkursową „Spojrzenia 2013” (Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, 2013). Razem ze swoim zespołem BWA Tarnów zrealizowała dzieła sztuki współczesnej w przestrzeni Tarnowa – m.in. prace Rafała Bujnowskiego, Krystiana Trutha Czaplickiego, Maurycego Gomulickiego, Wilhelma Sasnala i Kamy Sokolnickiej. Była jurorką w konkursach, m.in. „Konkurs Fundacji Grey House Szara Kamienica”, „Talenty Trójki”, „Gdańskie Biennale Sztuki”, „Próba 4” Galeria Tarasina w Kaliszu, „Salon Wiosenny 2021” Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Prowadziła konsultacje w ramach projektu Fundacji Sztuki Polskiej ING „Artysta – Zawodowiec”. Członkini Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki i Rady Programowej Galerii ASP Rondo Sztuki w Katowice. Zainteresowana łączeniem sztuki współczesnej z lokalnymi kontekstami.


Piotr Woroniec Junior Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom uzyskał w 2005 w pracowni malarskiej prof. zw. dr hab. Ireny Popiołek-Rodzińskiej. Obecnie wykładowca w Zakładzie Malarstwa rodzimej uczelni. Od grudnia 2014 pełni funkcje Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego. W 2018 otrzymał tytuł doktora na Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w dziedzinie; Sztuki Plastyczne pod opieką promotora prof. Janusza Karbowniczka. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie wyróżniany i nominowany do nagród.
Autor filmów, instalacji, Brał udział w wielu wystawach, plenerach, festiwalach interdyscyplinarnych oraz projektach międzynarodowych jako uczestnik, kurator i inicjator m.in. Europejski Stadion Kultury, cykliczne projekty Plac Sztuki w latach 2012-2014, Kultura od Kuchni- 2014/16, Art&Science, Topografia wolności, Śląski Kafka, Szyb-art 2011/16, Mur-art 2015, UNESCO -art 2020
W 2014 otrzymał Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego.


Ewelina Jurasz
menadżerka, kuratorka, krytyczka sztuki, autorka wielu działań z zakresu animacji kultury lokalnej. Dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie i wykładowczyni kulturoznawstwa w Uniwersytecie Rzeszowskim.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie