Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy premierowej 11. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”. Wernisaż odbędzie się 20 sierpnia o godz. 18.00 w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie.
Do aktualnej edycji krośnieńskiego biennale udział zgłosiło 88 artystów z 10 krajów (Czechy, Finlandia, Japonia, Litwa, Łotwa, Polska, Słowacja, Ukraina, USA, Wielka Brytania), którzy przedstawili 113 prac. Do konkursu głównego przystąpiło osiemdziesięciu twórców, a do Konkursu DEBIUTY 2022 – ośmiu.
Wszystkie prace zgłoszone do konkursu otrzymały kwalifikację Jury. Dodatkowo, poza konkursem – w wystawach biennale – wezmą udział 3 artystki, jurorki biennale. Tegoroczna prezentacja ekspozycyjna wzbogaci się zatem o 4 dzieła. – Cieszymy się niezmiernie, że artyści tak licznie odpowiedzieli na zaproszenie do uczestnictwa w 11. edycji wydarzenia – mówi dr inż. Marta Rymar Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Laureatów biennale poznamy 20.08.2022 podczas wernisażu połączonego z ceremonią rozdania nagród. Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza do wzięcia udziału w tej uroczystości, która odbędzie się w Galerii BWA w Krośnie (ul. Portiusa 4). Prezentacja wystawy premierowej potrwa do 16.10.2022. W czasie jej trwania przewidziano szereg działań edukacyjnych.
Patronat honorowy na 11. Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” 2022 sprawują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki.
Autorem motywu graficznego jest Mirosław Rymar, artysta grafik, dr sztuki, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracownik Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.
Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Partnerem w realizacji wystawy premierowej jest Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Warto podkreślić, że krośnieńskie biennale jest jedynym tego typu wydarzeniem z dziedziny tkaniny artystycznej organizowanym na Podkarpaciu oraz jednym z nielicznych w Polsce. Ze względu na prestiż i ugruntowaną popularność weszło na stałe do kalendarza międzynarodowych wydarzeń z dziedziny tkactwa artystycznego.
Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" spotkało się z dużym uznaniem i zainteresowaniem zarówno ze strony artystów jak i krytyków sztuki. Faktem jest, że zostało nie tylko zauważone przez międzynarodowe środowisko twórcze zajmujące się tkaniną, lecz przede wszystkim potraktowane jako wydarzenie artystyczne o poważnej randze.