W czwartek, 10. października świętujemy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Tematem przewodnim tegorocznego dnia jest „Stres w miejscu pracy”.
Czym właściwie jest zdrowie psychiczne? Jak możemy dbać o nie na co dzień?
W definicji zaproponowanej przez Światową Organizację Zdrowia czytamy „zdrowie psychiczne to stan dobrego samopoczucia pozwalający człowiekowi na realizację jego własnych możliwości, na radzenie sobie z normalnymi stresowymi wydarzeniami życiowymi, na efektywną działalność zawodową i na twórczy wkład w życie własnej społeczności” (WHO, 2001).
10 października świat będzie obchodził kolejny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Tegoroczny oficjalny temat brzmi „Czas nadać priorytet zdrowiu psychicznemu w miejscu pracy”, który podkreśla znaczenie wspierania środowisk pracy.
Zdrowie psychiczne to z jednej strony stan dobrego samopoczucia, a z drugiej osobiste właściwości i umiejętności, które możesz doskonalić w każdym momencie życia. Gdy rozpoczynasz studia i opuszczasz dom rodzinny, wchodzisz w związek, stajesz się rodzicem, dziadkiem, współpracownikiem, szefem, podwładnym, przyjacielem, wspierasz swoich starzejących się rodziców, mierzysz się z chorobami i stratami, za każdym razem wchodzisz w nowe, nieznane role. Możesz wtedy doświadczyć niepowodzeń i trudności. To zupełnie naturalne. Daj sobie prawo do popełniania błędów, są one nieodzowną częścią życia, ale pozwól sobie także na sięganie po pomoc - na przykład w formie poradnictwa psychologicznego i interwencji kryzysowej lub psychoterapii.
Oto co na co dzień możemy zrobić, aby pielęgnować zdrowie psychiczne:
- obserwuj swoje emocje i myśli, dziel się nimi z innymi, pozwoli to zmniejszyć napięcie emocjonalne,
- zadbaj o kontakt z naturą,
- postaraj się być aktywnym fizycznie (formę aktywności dostosuj do swoich potrzeb i możliwości),
- pielęgnuj te relacje, które Cię wzmacniają, pozwól sobie zakończyć te, które Cię osłabiają,
- zaplanuj drobne przyjemności,
- pozwól sobie na spontaniczną radość i zabawę,
- sięgaj po pomoc psychologiczną, kiedy czujesz, że samemu ciężko Ci uporać się z trudną dla Ciebie sytuacją.
Możesz także skorzystać z numerów pomocowych:
- Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: tel. 116 123 czynny - codziennie w godz. 14.00 - 22.00.
- Telefon Zaufania Młodych: tel. 22 484 88 04 - czynny od poniedziałku do soboty w godz. 11.00 - 21.00.
- "Tumbo Pomaga" pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: tel. 800 111 23 - czynny od poniedziałku do piątku w godz. 12:00 - 18.00.
- Antydepresyjny telefon zaufania: tel. 22 484 88 01 - czynny od poniedziałku do piątku w godz. 15.00 - 20.00.
- "Dobre słowa" telefon dla seniorów: tel. 123 337 088 - czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 12.00 oraz 17.00 - 19.00.
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: tel. 116 111 - czynny całodobowo.
- Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: tel. 800 121 212 - czynny całodobowo.
Rodzicu: jeśli zauważysz zmiany w nastroju lub zachowaniu dziecka, delikatnie je o tym poinformuj i zapytaj, czy chciałoby o tym porozmawiać.
Co warto zrobić?
- Słuchaj: Staraj się aktywnie słuchać tego, co mówi dziecko, nie pozwalając, aby twoje myśli i osądy kierowały rozmową. Szanuj dziecko i zachęcaj je do wyrażania swoich opinii.
- Zaakceptuj: Zapewnij dziecko, że rozumiesz jego myśli i uczucia, zachęć je, aby było wobec ciebie otwarte i daj znać, że jesteś przy nim. Przypomnij mu, że też kiedyś byłeś/-aś w tym wieku i pamiętasz, jak doświadczałeś/-aś tych samych uczuć.
- Zaproponuj rozwiązanie: Zapytaj dziecko, czy zastanowiło się nad tym, co należałoby zmienić, aby sytuacja uległa poprawie - „Jak myślisz, co należałoby zrobić?”. Jeśli nie wie, zaproponuj, że je wysłuchasz i wspólnie o tym porozmawiacie. Wspieraj dziecko w taki sposób, aby poczuło się lepiej.
W Krośnie działają dwa specjalistyczne ośrodki, które pomagają dzieciom i młodzieży uporać się z problemami, depresją:
- Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Dla Dzieci i Młodzieży (I stopień referencyjny – ośrodek)
ul. Grodzka 47a, 38-400 Krosno
Rejestracja : pon.-pt. od 8.00-12.00
Tel. 13-43-97-166
Placówka zapewnia zarówno pomoc doraźną, jak i terapię długoterminową, dzieciom i młodzieży do 21 roku życia, prowadzoną przez wykwalifikowanych terapeutów środowiskowych, psychologów i psychoterapeutów. Porady są całkowicie bezpłatne, w pełni refundowane przez NFZ, nie potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. - Poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży (II poziom referencyjny – poradnia)
NZOZ Centrum Zdrowia EUROMED
ul. Bursaki 29B, 38-400 Krosno
Numer telefonu: +48 13 43 646 35
Rejestracja dzieci: +48 790 201 570
Czynne: Pn – Pt; 8:00 – 20:00, Sob; 8:00 – 14.00
E-mail: rejestracja@grupaeuromed.pl